18 ноября 2019 11:43

"Укрспирт" виставили на продаж: чому це так необхідно

"Укрспирт" виставили на продаж: чому це так необхідно

Від приватизації ДП "Укрспирт" держава планує отримати близько 5 млрд грн. Верховна Рада проголосувала у першому читанні за демонополізацію спиртової галузі та скасувала заборону на продаж підприємства. Що це означає?


За законодавством, "Укрспирт" — монополіст з виробництва та реалізації спирту. Він об'єднує 41 виробничий майданчик по всій Україні.

За 2018 рік підприємство показало невеликий прибуток — 21,6 млн грн. При цьому на заводи "Укрспирту", що не працюють, витратили 228 млн грн.

Заступниця керівника Офісу президента Юлія Ковалів зазначала: з 2016 року фінансовий результат підприємства зменшився майже у п'ять разів, а у 2018 році монополіст не сплатив податок на прибуток.

Мільйонні збитки
Порушення на заводах "Укрспирту" — одна з причин неефективності роботи підприємства.

Правоохоронці досі розслідують зловживання при реалізації і закупівлях, а також ухилення від сплати податків. Збитки у кримінальних справах "Укрспирту" слідчі оцінюють сотнями мільйонів гривень бюджетних коштів.

Купівля сировини за завищеними цінами (майже 18 млн грн).

Протягом 2017-2018 років службовці "Укрспирту" купували енергоносії у ТОВ "Адвансен трейд" та ферментні препарати у ТОВ "Торгово-маркетингове агентство "Трістан".

Слідчі Нацполіції підрахували, що продукцію купували за завищеними цінами. За експертною оцінкою, підприємство переплатило майже 14 млн грн за пальне та 4 млн грн — за ферментні препарати.

Продаж спирту за заниженими цінами (19 млн грн).

Особливі умови продажу етилового спирту сорту "Вища очистка" для ТОВ "Торговий Дім Марінталь" розслідує НАБУ. За зверненням цієї компанії працівники "Укрспирту" наказом зменшили для неї відпускну ціну: із 336,16 грн/дал до 250,02 грн/дал. Це призвело до шкоди у 19 мільйонів гривень.

Ухилення від сплати податків (майже 16 млн грн)

ДФС розслідувала змову службових осіб ДП "Укрспирт" та його заводів.

Як пояснив слідчий, вони "в період з січня 2014 по лютий 2018 років в результаті відображення в бухгалтерському обліку та податковій звітності неіснуючих фінансово-господарських взаємовідносин з ТОВ "ВП Фрейя", ТОВ "Експотрейдія", ТОВ "Грейт Велес", які мають ознаки "ризиковості" щодо придбання зернових культур" умисно ухилилися від сплати податку на додану вартість на загальну суму 15 930 290 грн".

Навколо "Укрспирту" — кілька десятків кримінальних справ. Правоохоронці також розслідують неправомірну діяльність із меншими збитками.

Наприклад, Марилівська філія "Укрспирту" фігурує у провадженні щодо розтрати майна підприємства на півмільйона гривень та подальшої його реалізації впродовж 2017-2018.

Окрім цього, правоохоронні органи відкривають нові справи. Так цього року поліція Чернівецької області почала розслідувати порушення обліку соляної кислоти на Лужанському МПД ДП "Укрспирт".

За їхніми підрахунками, дії посадових осіб призвели до нестачі у понад три тони. "Працівники підприємства допускають порушення в обліку соляної кислоти з метою її подальшого використання чи заволодіння", — зауважують правоохоронці.

Кримінал: замовні вбивства
Наймасштабніша ж справа стосується Михайла Лабутіна, який керував "Укрспиртом" у 2014 році і якого ще на початку 2018 року затримали в Румунії. Екс-керівника румунська влада наразі відмовляється екстрадувати в Україну.

Лабутіна підозрюють не лише у розтраті більше 260 мільйонів гривень підприємства, а й у замовленні вбивства.

Прокурори вказують, що перебуваючи у розшуку, колишній гендиректор сформував злочинне об’єднання задля лобіювання його інтересів у спиртовій промисловості України.

"Вказане планувалося втілити в життя шляхом організації замовних вбивств співробітників ДП "Укрспирт", які протидіяли зазначеним прагненням", — повідомляли у своєму клопотанні правоохоронці.


У цій справі засудили до п’яти років позбавлення волі засновника "Всеукраїнської асоціації захисту навколишнього середовища" Петра Дугінова. Йому Лабутін, як випливає зі справи, доручив вербування колишніх добровольців для участі в організованому злочинному угрупованні.

Таким чином, наприкінці березня 2017 банда скоїла замах на заступника директора "Укрспирту" Ігоря Ільчишина. Вони побили жертву металевими палицями й щонайменше шість разів вистрілили з травматичної зброї. Однак Ігор Ільчишин вижив.

Зазначається, що банді заплатили шість тисяч доларів. Потім злочинці посягалися на життя президента Федерації спортивного фехтування України Андрія Лісогора. Вони встановили протипіхотну міну в кущах на території училища педагогічного університету Драгоманова й на початку травня того ж року підірвали її, коли президент федерації проходив повз.

За цей замах вони отримали 30 тисяч доларів, як зазначається .

Наприкінці травня членам ОЗУ вдалося вбити екс-в.о. глави "Укрспирту" Віктора Панкова чотирма пострілами біля під'їзду його будинку в Дарницькому районі. Усіх співучасників винагородили по 3,3 тисячі доларів за роботу.

У грудні їх затримали. Сам Лабутін, як уже зазначалось, у Румунії, яка не погоджується видавати його Україні через загрозу застосування до нього катувань. Підозрюваний заперечує свою вину, називаючи справу "феєричною нісенітницею" та "фантазіями слідства".

Підпільний спирт
Спиртовмісну продукцію на орієнтовну суму понад 180 мільйонів гривень вилучили податківці на заводах ДП під час проведення обшуків у 2017 у справі Лабутіна. До того ж, 15 спиртзаводів, на яких провели слідчі дії, на той момент не працювали.

"Рішення про проведення вказаних слідчих дій на МПД ДП "Укрспирт" прийнято після отримання у ході досудового розслідування відомостей, які підтверджують факти порушення підприємством діючого законодавства України та ймовірного необлікованого виготовлення продукції", — повідомляли в ДФС.

Виготовлення нелегального спирту правоохоронці помічали й при розслідуванні інших справ.

Так під час провадження про ухилення від сплати ПДВ через фіктивне придбання зерна, слідчі отримали інформацію: на заводах ДП незаконно виготовляють необлікований спирт, який в подальшому продають легальним та підпільним  виробникам лікеро-горілчаних виробів.

Правоохоронці додають, таку продукцію створюють із неналежно оприбуткованої сировини та із понаднормовими витратами палива, тепло- та електроенергії.

Зловживання монопольним становищем
Порушення "Укрспирту" також виявив Антимонопольний комітет України. Минулого року орган наклав штраф у 33 мільйони гривень за зловживання монопольним становищем.

"Укрспирт" дискримінаційно встановлював ціни: без прив’язки до обсягів закупівлі чи інших обґрунтованих критеріїв, а також безпідставно надавав та скасовував знижки для окремих покупців.

Підприємство намагалося оскаржити це рішення, але Господарський суд Києва підтримав АМКУ.

Єдину ліцензію на оптову торгівлю спиртом має "Укрспирт". Якщо деякі види спирту можуть випускати і приватні компанії, то реалізувати має право лише ДП. 

Негативні наслідки такої монополії — несправедливе ціноутворення, посилення нелегальних виробників, а також ризик зупинки галузі лікеро-горілчаних виробів. Так на початку цього липня "Укрспирт" припинив постачання сировини через колізію у податковому законодавстві: неузгодженості щодо встановлення витратомірів. Невдовзі уряд вирішив цю проблему.

Кримінальні справи та проблеми через наявність монополії свідчать про неефективність держави як власника, про важливість приватизації "Укрспирту" задля покращення його роботи.

Раніше головними перешкодами цьому були заборона його продажу законом ще з 2011 року та монопольне становище (обмеження щодо ліцензування приватних компаній).

Нещодавно президент підписав закон, який визнає втрату чинності ЗУ "Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації". Також він подав законопроект про демонополізацію спиртової галузі.

Його ухвалення зніме обмеження щодо виробництва та оптового продажу спирту для приватних компаній. Наразі законопроект готують до другого читання.

Автор
Економічна правда
НОВОСТИ / Агрорынок