22 октября 2018 17:39

Нові повноваження "монстра". НАБУ поглинає НАЗК

МВФ наполягає на розширенні повноважень НАБУ. Що це означає?

Нові повноваження "монстра". НАБУ поглинає НАЗК

Однією з ключових частин нового меморандуму про співпрацю України з міжнародним валютним фондом поруч з збалансованим державним бюджетом та підвищенням ціни на газ є суттєві зміни в антикорупційному законодавстві, які передбачають істотне збільшення повноважень Національного антикорупційного бюро.

Як повідомили джерела "ДС", наразі Україна де-факто погодилася на зміни в антикорупційному законодавстві.

Ці зміни передбачають, що до березня 2019 року повинен бути повністю сформований Антикорупційний суд. Крім того, повинен бути проведений аудит НАБУ, причому завдання для аудиторів повинні узгоджуватися з експертами МВФ.

Окремо НАБУ має отримати "можливості для самостійної оперативної роботи". Судячи з усього, йдеться про право самостійно ініціювати негласні слідчі дії у вигляді стеження, прослуховування, тощо.

Але найголовніша частина реформи полягає в тому, що НАБУ має отримати повноваження Національної агенції з питань запобігання корупції, тобто саме НАБУ буде керувати перевіркою електронних декларацій високопосадовців.

В перекладі на людську мову все це означає:

1. Створюється антикорупційний "монстр", який зможе посадити будь-кого, бо посадити за незаконне збагачення в цій державі можна кого завгодно. Особливо, маючи ручний суд, і такий персональний Антикорупційний суд у НАБУ з'явиться уже в наступному році. 

2. Майже всі справи, які веде НАБУ зараз - це незаконне збагачення. Не корпуція, а саме збагачення. І це вже тренд - всіх почнуть підвішувати на гачок. Тим більше, що порушити справу через просте арифметичне неспівпадіння цифр в декларації - це не потребує від детективів ані тонкої оперативної роботи ані особливої винахідливості не треба.

3. Єдине питання чи ухвалить цей закон Верховна Рада. Виходячи з того, що більшість справ про незаконне збагачення були порушені саме проти народних депутатів, скоріше за все народні обранці будуть категоричне проти такого посилення відомства Артема Ситника просто через інстинкт самозбереження. 

Окрім того, МВФ пропонує переглянути систему роботи Антикорупційної прокуратури. В першому варіанті меморандума була пряма вимога звільнення Назара Холодницького. Зараз залишилося достатньо розмите формулювання. Тобто це питання МВФ погодився відкласти на пізніший період.