20 сентября 2005 13:06

Выступление Президента в парламенте

Языком оригинала

 Президент Ющенко вирішив показати, наскільки для нього важливим є питання затвердження Єханурова на посаду прем'єра. Він зробив те, чого не спромігся зробити протягом довгого тижня після відставки Тимошенко – пояснив причини її звільнення. Для того, щоб показати, чому Єхануров має бути кращим за неї.

- Є ті часи, є той момент, коли існують виклики, проти яких національна еліта, і перш за все політична повинна сформувати ефективну свою позицію реакції.

Те, що сьогодні відбувається в Україні, як раз, на мій погляд, є той момент, коли політична еліта нації повинна згуртуватися, керуючись вищими інтересами держави і дати оцінку і відповідь на ті відповіді, які стоять перед нами.

Переконаний, що окрім тих людей, які в цьому залі є, цю працю ніхто не зробить. Тому я вас закликаю сьогодні не до інтриг, не до війни, не шматувати країну, не творити війни, не займатися працевлаштуванням декількох осіб, а чесно говорити про інтереси нації і держави.

Переконаний, що це єдина база, друзі, на якій ми всі можемо виграти ради інтересів нації і народу. Це кроки, які рано чи пізно здевальвують ті політичні сили, які цим будуть займатися.

Мені часто приходить на пам’ять ситуація в 1948 році, коли у Німеччині після трьох років окупації у країні не діяли ні економічні, ні гуманітарні реформи. Ціна не трималася на пачку цигарок або коробку сірників. Нація не вірила ні в що. І тільки еліта зібравшись підписала пакт про стабільність. І почали демонструвати один одному – партнерам по політиці, по бізнесу, профспілкам, партнерам і так далі. Речі, навколо яких можна згуртуватись.

Я хотів би дати своє бачення тих процесів, які відбуваються і, очевидно, деяку оцінку. Переконаний, що сьогодні вирішується не доля Єханурова, бути йому прем’єр-міністром чи ні. Це вирішується доля президента, парламенту ефективно, адекватно протестувати на здатність забезпечити стабільність в країні.

Це тест, який повинен пройти парламент. Повірте, я знаю, як сьогодні ніч пройшла і з якими потугами. На жаль, я не хотів би, щоб знову працювали гроші.

Я вас прошу, друзі, сьогодні присягти виключно керуючись моральними моментами. Друзі, я прошу, щоб сьогодні працювали державні і моральні моменти.

Потім я хотів пояснити, що відбувається. Я переконаний, що в країні задіяний цинічний план руйнації влади, при чому до цього плану залучилися дехто і з майдану і дехто тих, хто хотів його розігнати.

Такий дивний альянс, і ми рухаємося до руїни, шановні друзі. Той авторитет, той імідж, який у нас був, сьогодні невблаганно скорочується. І це тест для всіх нас, і тому я хотів би пояснити ряд кроків, які мною як президентом були здійсненні, в тому числі по відношенню до уряду.

Попередній уряд дав втягнути себе в неблагородну гру в частині цього сценарію. Але я хочу по порядку.

Ми почали фінансовий, економічний, політичний рік із того, що зробили економічну програму, бюджет, мета якого була на базі ресурсів, які ми мали на початок економічного року, направити їх в першу чергу на заробітну плату, пенсії, фінансування програм дитинства і материнства.

Державний бюджет, мета якого була на базі ресурсів, які ми мали на початок економічного року направити їх в першу чергу на заробітну плату, пенсії, фінансування програм дитинства і материнства.

Це були ясні 4 пріоритети.

Заробітна плата відповідно до бюджету піднята на 57 %. Пенсії вперше за історію України приведені до показника прожиткового мінімуму. Програми по дитинству сформовані на 3-4 рази більше. Програма про матерів підвищенні у 5-11 разів.

До цього курсу почали ділити ресурси, яких не існує. Почали обіцяти те, чого у країні немає. Економіка почала реагувати на такий хід політики. Оскільки пролунало запитання, за що я відправив у відставку попередній уряд, я хотів би декілька цифр назвати.

За 8 місяців 2005 року, темпи зростання валового продукту уповільнилися у 2,32 рази. Якщо на початку року вони були 6,5, сьогодні вони складають -1,6%. Ми маємо динаміку нижче попереднього року.

Темпи зростання промислового виробництва уповільнилися у 2,4 рази, а сільського господарства у 1,7. Якщо говорити про інші базові показники. За 7 місяців до цього року торгівельне сальдо на січень-липень попереднього року 2,6 мільярда гривень сьогодні впало практично до нуля.

Ми залишилися з двотижневим запасом позитивного сальдо. Це складає 118 мільйонів доларів. Переконаний, що величезну послугу цьому зробила і та бездарна політика ревізії митних ставок, яка була проведена кілька місяців назад.(аплодисменти)

Залишається велика частка податків, які підприємці сплачують наперед – за перше півріччя передплати зросли до 6 млрд. гривень, або 29,3% надходжень. Не відшкодовано сума ПДВ на 1.09 складає 2млрд…. Це ті речі, які я обіцяв, виступаючи і перед майданом і перед українським парламентом, що їх у нас в практиці не буде.

Я не буду вдаватися в деталі, показника інфляції, споживчої корзини. Заборгованість заробітних плат виросла на 15,9%, я говорю про тенденції за 8 місяців. Підсумовуючи це, що на фоні тих процесів, які почали відбуватися як негативні, ряд негативних моментів пішло і в системі відносин команди, яка представляла владу України . Ці конфлікти відбувалися як закулісні рішення.

Останньою каплею став конфлікт навколо приватизації НЗФ, де ви знаєте було прийнято унікально справедливе рішення суду. Через закулісні потуги уряду на вулицю вийшли декілька тисяч людей у протистоянні, були виведені підрозділи МВС, для того, щоб провести акцію про утвердження нового директора, якого ніхто на завод не пускав. Ми стояли на межі один крок від кровопролиття.

Це був антимайдан. Я не хочу, щоб вирішувалися спори ще з бізнесом, ми маємо колосальну недовіру бізнесу до української влади. Кінець-кінцем у команді влади виникли закулісні наклепи, конфлікти, я пробував присвятити останні 8-10 днів, щоб привести порозуміння у команді влади.

Якийсь час мені вдалося відчути, що порозуміння близьке, але я водиться за ніч воно було зраджене. Знову закулісними консультаціями.

Тому, я хочу сказати – я підтримував уряд, інші інституції влади, роботу РНБО, секретаріату президента, я цінував зусилля моїх колег, направлені на добробут і на благо нації. Але я не міг заховати голову в пісок і дивитися як руйнівні процеси зайшли в інститути влади і з кожним днем девальвували імідж України.

Коли не вдалося знайти порозуміння, я прийняв рішення про відставку всіх сторін, які не змогли знайти рішення у цьому конфлікті.

Проблеми конфлікту не в стосунках Ющенко - Тимошенко, Ющенко - Порошенко, чи Ющенко – Зінченко. Не в цій площині було непорозуміння, але я був втягнутий у вирішення цих питань своїми активними діями і нажив непорозуміння з багатьох сторін, але я засвідчую вам, що цей крок я робив заради України, а не будь-якої частини владної команди. Прошу це зрозуміти.

Ющенко також запропонував план стабілізації, який, на його думку необхідно обговорити і прийняти:

Перше, якщо ми бажаємо максимально швидко стабілізувати ситуацію в Україні нам треба розглянути і затвердити на засіданні подання, яке я сьогодні офіційно представляю вам – на призначення Єханурова Юрія Івановича на посаду прем'єр-міністра України.

Нам потрібно всім докласти зусиль, щоб цей уряд був неполітизований, непартійний. Ми розуміємо. Що нам 7 місяців треба прожити у прагматичній роботі. Власно кажучи, у нас є два вибори - 7 місяців проіснувати і жити в стагнації або жити в розвитку.

Жити в розвитку ми можемо прожити тоді, коли ми сформуємо на цей час моємо можливість ефективно працювати уряду. Переконаний, що тільки уряд, який сьогодні буде сформований з прагматиків, може ці 7 місяців активно працювати на Україну. Тому, я просив би вашої згоди, підтримки на такий розвиток сценарію відносно затвердження уряду.

Друге. Стабілізація економіки, стабілізація торгівлі, стабілізація інвестиційного клімату і інших базових речей розвитку 2006 року буде виходити з нашого професійного об'єктивного і своєчасного розгляду бюджету 2006 року. Переконаний, що своєчасний розгляд бюджету дасть хороші сигнали на ринок економічний, інвестиційній, інвесторам як внутрішнім так і зовнішнім, щоб активізувати дії в рамках національної економіки.

Ми повинні зрозуміти, що скандали і кризи не замінять виборцям ні пенсій, ні зарплат, ні стабільних цін. Це - прямий обов’язок еліти незалежно від кольору прапору, під яким вона знаходиться.

Третє. Багато дискусій виникає навколо виборів 2006 року. Я даю слово, що адміністративний ресурс працювати не буде. Я вам даю слово, що жодний канал державних фінансів віднині ні кошти "НАК Нафтогазу", ні кошти Мінтрансу, ні кошти зв’язку жодні кошти на вибори 2006 року працювати не будуть. Я вам даю тверде слово – вибори будуть чесними, прозорими і публічними.

Я у переговорах з ОБСЄ зайняв позицію, яка дала змогу продовжити моніторинг за демократичними маяками України до виборів в парламент 2006 року. Ми повинні мати поведінку максимально відкриту. Хай у нас будуть спостереження з усіх інститутів які бажають перевірити чистоту і публічність наших виборів 2006 року.

Як президент України я зроблю все, щоб припинити дестабілізацію. Верховна Рада може стати зі мною поруч у подоланні кризи, може зайняти іншу позицію – роздмухувати її далі.

Переконаний, що мудре рішення – це стати на позицію якомога швидше стабілізувати ситуацію в Україні. Ми підписали з вами Декларацію і продемонстрували, що усвідомлюємо відповідальність перед Україною.

Хотів би зупинитись на деяких речах, які декого тривожать. Як президент, я вам гарантую, що не допущу політичних репресій, політичних переслідувань. (З цими словами в залі парламенту пройшов гул). Цю іронію я можу прокоментувати таким чином, що в цій залі можливо дуже рідко між деякими командами було порозуміння.

Основні події робилися за кулісами через авантюри. Це не моя політика. Я вірю, що кожна сторона, яка підписала (декларацію) буде дотримуватися свого слова. Якщо сьогодні існує питання про наповнення декларації, я просив би сісти за стіл і наповнити конкретним змістом, в тому числі і тези щодо недопущення політичних переслідувань - я готовий взяти відповідальність цю на себе.

Що відноситься до механізму формування уряду. Механізм є відкритий: шляхом проведення взаємних політичних консультацій між фракціями. Я підкреслюю, що принципи формування уряду - не буде осіб, що пов'язали себе з бізнесом, які себе дискредитували, осіб, які не є в контексті тих політичних домовленостей, які ми формуємо в рамках формування уряду.

Що стосується політичної реформи. Я як президент даю гарантію, що той хід політичної реформи, який намічений. Не буду творити дії деструктивного характеру. Те, що підтверджено на папері, я буду тою стороною, яка буде виконувати ці дії. (Депутати зааплодували Ющенку).

А зараз прошу розглянути представлену кандидатуру Єханурова на посаду прем’єр-міністра України і прошу підтримати. Спасибі.

Украинская правда

НОВОСТИ