30 октября 2018 11:23

«Сонячна альтернатива» субсидіям

Понад шість тисяч родин встановили приватні електростанції, інвестувавши в «нову енергетику» 120 мільйонів євро

«Сонячна альтернатива» субсидіям

Сьогодні все більше домогосподарств в Україні встановлюють сонячні електростанції і не лише забезпечують себе «зеленою» енергією, а й заробляють на продажу електроенергії державі.
Ринок альтернативної енергії повноцінно відкрився для громадян 2015-го, коли законодавці дозволили фізичним особам продавати надлишок електроенергії, генерованої за допомогою сонячних батарей, у загальну мережу.


Відтоді — з 2015 року — більш ніж шість тисяч родин встановили сонячні панелі загальною потужністю 121 МВт, що становить близько 10% від усіх потужностей сонячної енергетики в країні.
Лише в третьому кварталі цього року ще 1371 домогосподарство встановило сонячні панелі й тепер споживає «чисту» електроенергію. Про це повідомили в Державному агентстві енергоефективності.


«Як бачимо, бум на сонячні панелі серед українських сімей зростає», — прокоментував голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
За дев’ять місяців цього року понад три тисячі родин встановили сонячні електростанції, що в 2,5 раза більше, ніж за аналогічний період 2017 року (1214 сімей).
У першому кварталі 2017 року на сонячну електроенергію перейшли всього 200 домогосподарств. За останні півтора року щоквартально в середньому 400 домогосподарств встановлювали індивідуальні електростанції, порахували в Держенергоефективності.
Як пояснив Савчук, стимулом до переходу на «чисту» енергію є не лише бажання родин стати більш енергонезалежними, а й можливість заробити на продажі надлишку електроенергії в мережу за «зеленим» тарифом розміром 18,09 євроцентів/кВт*год.


«ЗЕЛЕНИЙ» ТАРИФ

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) постановою від 23 березня 2018 року № 359, встановила нові «зелені» тарифи на електричну енергію для приватних домогосподарств. Із 1 квітня 2013 по 31 грудня 2014 року він становив 1172,36 коп./кВт•год (без ПДВ). Сьогодні (з 1 січня 2017 по 31 грудня 2019) діє тариф — 591,46 коп./кВт•год (без ПДВ). З 1 січня 2020 по 31 грудня 2024 він становитиме 531,61 коп./кВт•год (без ПДВ). А з 1 січня 2025 по 31 грудня 2029 — 473,52 коп./кВт•год (без ПДВ).
ЯК ПІДКЛЮЧИТИСЯ

Щоб продавати електроенергію державі, не потрібна ліцензія. Хоча процес підключення до «зеленого» тарифу є досить непростим.
Насамперед є певні вимоги до місця установки сонячних панелей. Серед них площа даху і/або фасаду повинна бути достатня для розміщення сонячних батарей загальною потужністю до 30 кВт; орієнтація поля сонячних батарей на південь, як виняток: схід-захід або південний захід, південний схід; кут нахилу фотомодулів (визначається в залежності від регіону будівництва СЕС); характеристики покрівлі достатні для додаткових вагових навантажень; відсутність будівель, споруд, дерев та інших предметів, які затінювали б сонячні батареї.
Якщо всі перераховані вище вимоги задоволені можна приступати до процесу підключення тарифу. Він складається з таких етапів:
•              узгодження місця установки і потужності СЕС;
•              узгодження комплекту обладнання для будівництва СЕС;
•              узгодження типу конструкції, на яку будуть монтуватися сонячні модулі;
•              узгодження марки і виробника мережевого інвертора;
•              узгодження з місцевим РЕС виділеної потужності на будинок;
•              поставка і встановлення обладнання для будівництва СЕС;
•              написання заявки-повідомлення енергопостачальній компанії та підготовка схеми підключення генеруючої установки з використанням мережевого інвертора;
•              узгодження з енергопостачальником схеми підключення та укладення договору на установку вузла обліку, отримання рахунку на оплату цих послуг з влаштування автоматизованого обліку;
•              протягом п’яти днів із моменту оплати послуг енергопостачальник має привести систему автоматизованого обліку в активний стан для можливості обліку виробленої та спожитої електроенергії.
•              між енергопостачальником та власником домогосподарства укладається договір купівлі-продажу електроенергії.
ІНВЕСТИЦІЇ

Для того, щоб почати заробляти на продаж електроенергії державі за «зеленим» тарифом, потрібно інвестувати тисячі доларів у проектування, придбання та установку потрібного обладнання.
 За даними компанії Alteco, початкові інвестиції для будівництва «домашньої» сонячної електростанції, потужністю 5,04 кВт становлять майже 7 тисяч доларів.
Термін окупності з урахуванням підвищення вартості електроенергії, зміни курсу долара, деградації сонячних панелей та інших чинників, становитиме близько 8,8 року. Потім можна заробляти на продажі електроенергії, спочатку близько 164 дол. на рік і далі по зростаючій.
Так, наприклад, за 13 років дохід становитиме близько 4 тис. 627 дол. на рік.
За підрахунками Держенергоефективності українці вже інвестували 120 мільйонів євро в приватні СЕС.
ЕКОНОМІКА

Не важко здогадатися, що з огляду на зростання попиту українців на індивідуальні СЕС відкривається величезний внутрішній ринок сонячних панелей, що може бути платформою для нових інвестицій та виробничих потужностей.
«Тож, завдяки ефективному законодавчому стимулюванню в Україні відкривається величезний ринок використання сонячних панелей. Вкрай важливо, що в цей сегмент заходять не лише іноземні, а й вітчизняні інвестори та бізнес. Таким чином, вони роблять власний внесок не лише в зменшення енергозалежності країни, а й у розвиток її національної економіки», — зауважив Держенергоефективності.
У зв’язку зі збільшенням попиту на фотоелектричні модулі, в останні роки з’явилася величезна кількість нових виробників на ринку в тому числі українських.
 Утім, великий попит мають китайські панелі, так як їх вартість на порядок нижче, ніж системи виробництва США та Європи. Також свою продукцію на ринку пропонують виробники Японії, оцінна вартість якої тримається на одному рівні з європейськими та американськими конкурентами.
ПІДВОДНІ КАМЕНІ

Існують деякі нюанси, які зупиняють масовість даного виду заробітку.
«У процедурі отримання «зеленого» тарифу існують прогалини, які суттєво ускладнюють доступ до ринку, збільшують термін затвердження тарифу і збільшують ризики проекту. Незважаючи на відсутність прямого обмеження, НКРЕКП не затверджує «зелений» тариф у разі спільного використання традиційних та альтернативних джерел енергії. Будь-який інвестор ще на етапі проектування хоче бути впевненим, що отримає «зелений» тариф, але законодавство не гарантує отримання «зеленого» тарифу до введення електростанції в експлуатацію. Одним із найскладніших обмежень для інвестора є необхідність дотримання правила про місцеву (українську) складову. При цьому проблемою є не лише завищений розмір такої складової (до 50%), а й обмежувальний список елементів, які можуть враховуватися при підрахунку», — кажуть у Держенергоефективності.
КОМЕНТАР

«ТЕПЕР НЕ Я В АХМЕТОВА, А ВІН У МЕНЕ КУПУВАТИМЕ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ»

Андрій ВАВIЛIН, Дніпро:

— На початку 2017 року в Україні було близько 1200 індивідуальних сонячних електростанцій, а вже на кінець 2017 року їх стало 3200, а за I квартал поточного року їх кількість зросла до 3550.
За прогнозом до кінця року кількість індивідуальних СЕС зросте до майже семи тисяч загальною потужністю 120 МВт.
І ось я теж вирішив, до  цих 120 МВт, долучити свої скромні 25 кВт.
Підключили всі сонячні панелі, уклав із «ДТЕК-Дніпробленерго» всі угоди (тепер не я в Ахметова, а він у мене купуватиме електроенергію), і практично в свій перший день роботи, моя СЕС «з місця в кар’єр» почала видавати майже 100% свого максимуму.
30 кВт встановленої потужності приблизно дають 36 МВт*год. виробленої електроенергії протягом року. Якщо всю її продавати за «зеленим» тарифом (0,18€/кВт*год.), то за рік це 6480 €. Мінус 19,5% податків, залишається 5216 €. Така СЕС із підключенням обійдеться приблизно в 27k€. Тобто окупність — приблизно п’ять років. Але, як правило, практично завжди є і власне використання, і воно збільшить окупність приблизно до семи років.
Де сьогодні, навіть в українській економіці, ви знайдете умовно пасивну прибутковість у 15—20% річних?
Це набагато вище за банківські депозити і вище за прибутковість від оренди нерухомості. Тобто «зелений» тариф став таким собі фінансовим інструментом, причому як для категорії «дрібних вкладників» із сумою 10—30 k$, так і великих гравців із сумами 0,5—100 мільйонів доларів.
Щоб і цей бізнес-проект став успішним, як кажуть, щоб він злетів, — як завжди потрібен «5-й елемент». У моєму випадку це залучитися до чогось інноваційного, отримати внутрішнє усвідомлення, що ти намагаєшся зробити цей Світ більш екологічним і дати своїм прикладом поштовх розвитку цього напрямку в просторі, що оточує мене, в своєму селі, серед людей, які, як і я, хочуть розвивати свою країну, робити свій  внесок у справу боротьби з Ентропією нашого Світу.

Автор
День
Источник
НОВОСТИ / Энергетика