11 июля 2019 14:17

МВФ — не кино. Как Украина планирует вернуть кредитора

МВФ — не кино. Как Украина планирует вернуть кредитора

За полтора месяца президентства МВФ превратился для Зеленского с врага на экране на "надежного партнера" в реальной жизни. Когда в Украину приедет миссия фонда и о чем будет договариваться с новым украинским правительством? (укр)
"Україна схожа на "акторку німецьких фільмів для дорослих", яка "готова прийняти будь-яку кількість з будь-якого боку", — жартував у 2016 році шоумен Володимир Зеленський про Україну, яка позичає кошти від міжнародних партнерів.

Цей жарт тоді викликав неабиякий резонанс і обурення частини суспільства.  

Пізніше комік написав на своїй сторінці в Facebook: "Жарт, який викликав бурхливе обговорення, не має двох, трьох смислів. Суть цієї репризи проста: досить брати кредити, за які відповідатимуть наші діти, онуки і ті, хто буде жити після нас".

"Ми – гордий народ, не жебраки. От і все. Більше тут немає інших смислів. Це жарт про вчинки наших вершителів, нашої влади, не про людей і не про нашу країну", – пояснив на додачу Зеленський.

На цьому команда майбутнього президентва не зупинилась і продовжила "штурмувати" тему співпраці України з міжнародними кредиторами, але уже в інших шоу-проектах.

Для багатьох українців головним опонентом співпраці з МВФ став так само і головний герой серіалу "Слуга народу" Василь Голобородько, якого грав Зеленський. У фільмі він брутально послав МВФ через неприйнятність умов фонду. "Ми не попрошайки та не гастарбайтери", — аргументував кіношний президент.

Однак реальність зовсім інша і Зеленський-2019 ті жарти уже згадує неохоче. 

"Голобородько МВФ посилав, але так не буде. Ніхто не збирається сваритися", — запевняв кандидат в президенти Володимир Зеленський у квітні 2019 року.

Ця заява була першою ознакою того, що Зеленський у ролі президента не так вже й відрізнятиметься від попередників і не розриватиме відносини з кредиторами. Ще за півтора місяця президенства МВФ перетворився для Зеленського з ворога на екрані на "надійного партнера", якому Україна повертатиме борги, в реальності.

"Співпраця триває. Міжнародний валютний фонд завжди є надійним партнером України в часи, коли ми потребуємо підтримки, і Україна зі свого боку також залишатиметься партнером, що дотримується своїх зобов’язань", — запевняв голова держави представників місіїі МВФ на зустрічі у травні.

Недавно президент запросив делегацію фонду відвідати Київ для досягнення робочої домовленості щодо нової програми. А представник президента в Кабміні Андрій Герус висловив сподівання, що візит може відбутися уже в серпні.

Чи справді це так?

Що Україна розраховує отримати від МВФ
У 2018 році Україна підписала з кредитором програму stand-by. Вона розрахована на 14 місяців, протягом яких країна може отримати 3,9 млрд дол. За цей час Київ отримав лише один транш у розмірі 1,4 млрд дол. Після цього програма стала на паузу.

Її перегляди були заплановані на травень та листопад 2019 року. Перший перегляд не відбувся і особливих підстав розраховувати на другий теж нема.

Чому? Змінилась влада і тепер Україна розраховує підписати з кредитором нову програму.

"Це повинна бути програма розширеного фінансування EFF на три роки", — сказала ЕП заступник голови НБУ Катерина Рожкова.

Втім, можливі варіанти.

"Україна зацікавлена в програмі на три-чотири роки, яка б покривала значний період нового політичного циклу, але це може бути і stand-by. Для нас важлива різниця у термінах повернення коштів. При EFF виплати більше розтягнені в часі, тож вона пріоритетніша", — сказав ЕП поінформований співрозмовник в уряді.

Обсяг фінансування визначається з огляду на те, скільки країні потрібно для підтримки макроекономічної стабільності. Цей показник рахують НБУ і Мінфін. Остаточної суми ще нема. Джерела ЕП кажуть, що це буде менше, ніж у 2015 році.

Програма stand-by дозволяє покрити термінові потреби країни в ресурсі, оперативно запобігти кризовим явищам, підтримати економічне зростання.

Програма EFF (Extended Fund Facility, механізм розширеного фінансування) виділяється країнам з повільним економічним ростом та слабким платіжним балансом і передбачає реалізацію комплексних реформ та структурних змін.

За роки незалежності Україна співпрацювала з МВФ на умовах програми EFF двічі: у 1998-2002 роках та у 2015 році. Кошти йшли на поповнення валютних резервів НБУ.

Що може передбачати нова програма
Як коротко — те саме, що й поточна, але в більш розгорнутому вигляді. Детальніше — завершення реформи державної податкової та державної митної служб, повноцінну роботу Антикорупційного суду, ухвалення збалансованого бюджету-2020, нагляд в банківському секторі, проведення великої приватизації.

Як повідомили ЕП співрозмовники, у нову програму повернеться зобов'язання України запустити ринок землі. Цей пункт був серед умов попередніх програм. Він важливий не тільки для МВФ, а й для інших кредиторів — ЄС та Світового банку.

Зеленський заявив, що ухвалити закон про ринок землі можна у 2019 році, однак це залежить від низки факторів. Наразі від команди президента нема чітких заяв щодо змісту законопроекту про ринок землі: обере команда нового глави держави один із запропонованих попередниками чи писатиме свій проект.

Якщо Зеленський вирішить готувати новий документ, то це станеться після обрання парламенту і формування уряду.

"Якщо підготують і ухвалять навесні 2020 року, це буде дуже хороший сценарій", — каже співрозмовник ЕП.

Коли приїде МВФ
Перебування у програмі МВФ дозволяє Україні виходити на зовнішні та внутрішні ринки на комфортних умовах і рефінансувати борги. В НБУ та уряді стверджують: з точки зору боргових платежів 2019 рік вдасться пережити без траншу.

Автор
Економічна правда
НОВОСТИ / Финансы