07 февраля 2018 13:56

Найкращі ліси Київщини

Рейтинг

Найкращі ліси Київщини

Після тривалої дискусії в редакції, розгляду материалів та опитування експертів, нашому виданню вдалося створити свій рейтинг найкращіх лісів Київщини. Сподіваємось, що невдовзі ви на власні очі зможете оцінити об’єктивність його впорядкування. 
Ми та наші експерти при складанні рейтингу враховували такі фактори, як екологічність розглянутих лісів, різноманітність флори та фауни, візуальні враження та наскільки лісові насадження збереглися у своєму первозданному вигляді для того, щоб ви могли обрати собі ліс до душі для прогулянок та подорожей.
1. Звонківський заказник знаходиться поблизу села Дзвінкове у Васильківському районі. Особливим його робить найстаріший сосновий ліс на Київщині  — вік окремих дерев сягає 200 років. Найбільше вас вразять їх розміри — товщина хвойних велетнів досягає 3 метри в обхваті. Такі сосни значно відрізняються від спеціально посаджених рядами дерев, які ми звикли бачити біля великих міст і здається, що величезні  природні колони майже підпирають високе блакитне небо. Віковий ліс, звісно ж, може похвалитися різноманіттям фауни — наприклад, у заказнику живуть козулі, які, якщо ви досвідчений натуралист та зможете поводитися тихо і викликати довіру у звірів, можливо, підійдуть до вас на відстань витягнутої руки.

2. Заказники «Цезарівский» та «Урочище Мутвіцьке» розташовані в Макарівському районі, біля села Ніжиловичі. На відміну від Дзвінківського, тут піклуються про вікові дубові ділянки. Влітку в дубовому лісі прохолодно, але не холодно, як, наприклад, в ялиновому чи смерековому. Зелень тут покриває землю в деяких місцях суцільним килимом. Особливо вам сподобаються галявини з барвінком – на них буде приємно зробити привал та декілька красивих фото. До речі, дубовий ліс є найкориснішим для підняття тонусу і поліпшення здоров’я людини — якщо, скажімо, сосновий ліс позитивно впливає на легені людини, то дубовий — на увесь людський організм. Родзинкою ж урочища Мутвицьке є великий лісовий ставок на річці Гульва, де на мальовничих берегах можна натрапити на зрізані бобрами дерева, а якщо пощастить — побачити і самих тварин.
 
          
    3. Ліси в заказниках «Пирново» та «Жорновський» розташовані, відповідно, у Вишгородському та Київо-Святошинскому районах. Ці унікальні місця, окрім іншого, є справжньою знахідкою для тих, хто цікавиться птахами, адже заказники — орнітологічні, і в них живуть великі колонії сірих чапель. Оптимальний час для відвідування цих лісів — травень - початок червня, коли над колонією бринять зойки сотень завжди голодних пташенят і голоси їх заклопотаних батьків. Потім пташенята залишають гнізда, і до середини літа колонія розлітається. Гнізда птахів розташовані на високих соснах, тому для спостереження за птахами бажано мати з собою бінокль.

4. Урочище «Калинове» знаходиться в Обухівському районі, поблизу села Халеп'я, має площу 114 гектарів і відоме своїм чудовим лісовим озером, розташованим серед вкритих густим лісом пагорбів. За свою незвичайну для Київщини красу його так і називають — «гірським». Кришталево чиста вода, корисне повітря і різноманітні лісові ягоди — все це все ви знайдете у Калиновому. Разом з тим, якщо ви під час прогулянок бажаєте побути на самоті — краще вибрати якесь інше місце, бо узбережжя озера дуже популярне у місцевих жителів та туристів для барбекю — і у цьому їх легко зрозуміти - краєвиди навколо озера — справді казкові.

 
5. Національний природний парк «Білоозерський» загальною площею 7 гектарів знаходиться на території Переяслав-Хмельницького району Київської області. Тут ви зможете побачити дуже красивий, переважно сосновий ліс з домішками дубових дерев. Назва урочища і парка походить від реліктового Білого озера, розташованого на боровій терасі в межах парку — особливої краси місце, яке нікого не залишить байдужим. До речі, залишилось зовсім трохи і станеться маленьке диво — прекрасним весняним днем тисячі  квітів розкриють свої пелюстки на зустріч сонцю. Рік від року тут розквітає «сон розкритий» та «сон лучний» — унікальні квіти, які включені до Червоної книги, і побачити їх цвітіння спеціально приїжджають туристи з різних місць України.

6. Національний природний парк «Залісся» загальною площею 14 тисяч гектарів розташований на території Броварського району Київської області. Соснові дерева, які мають вік понад 100 років, ліщина, сонячні галявини та темні вільхові низини – цікава, але не головна родзинка цього чудового лісу. «Залісся» особливо зацікавить любителів живої природи: тут легко побачити оленя,  косулю, кабана, зайців, лисицю, та багато інших тварин. Ну і звісно, якщо вам дуже пощастить, то можна зустріти і зубра – особливо рідкісну тварину, задля охорони якої, у тому числі, був створений цей природний парк. 


 
7. Якщо не хочеться вибиратися із столиці, а до лісу — навпаки, хочеться, тут буде доречним Голосіївський ліс — найбільший у межах Києва — його територія складає 4 тисячі гектарів. Не дивлячись на те, що велике місто поступово оточує ліс з усіх боків, він все ж залишається тихим куточком  справжньої природи з віковічними деревами, вузькими стежками та чистими озерами. Майже по всьому массиву трапляються дуби віком понад 200 років. Дерева збереглися завдяки тому, що ці території довгий час належали до монастирських володінь. Не дивлячись на близькість цивілізації, тут зустрічаються горностаї, борсуки, видри та інші цікаві тварини з Червоної Книги. З північної частини лісу можна вийти в Голосіївський парк, а якщо попрямувати на південь, то потрапити в Музей національної архітектури та побуту під відкритим небом в Пирогово.

 
8. Пуща-Водиця – ще один варіант туристичної подорожі для жителів Києва та гостів цього старовинного міста. Сюди можна дістатися на трамваї, вийти на зупинці, яка сподобається вам найбільше. У всі часи Пуща-Водиця була найкращим місцем, щоб сховатися від міської суєти, усамітнитися для прогулянки по заповідному дубово-сосновому лісу. При цьому серед численних дачних селищ Пуща-Водицькі пейзажі ще не втратили своєї мальовничості. У самому лісі, на додачу до цікавої рослинності (крім дубів і сосен, тут є берези, клени, дикі груші та яблуні, а навесні і влітку - багато квітів) і спеціально влаштованих ставків, можна побачити багато колишніх окопів і траншей, залишених німцями в 1943 році, що звісно, зацікавить любителів історії. 

 
У будь-якому разі, в лісах Київської області ви знайдете практично безмежну кількість туристичних маршрутів, чудових місць для пікнику,  сонячних галявин, свіжого лісового повітря, а головне – гарного настрою та задоволення від проведеного на природі часу. Отже, обирайте з нашого рейтингу ліс за смаком і не відкладайте свої плани у довгий ящик, адже для лісової прогулянки потрібні тільки зручні кросівки, смартфон і трішки романтичного настрою.


Марина Галанова
Журналіст