15 февраля 2018 15:57

Найвеличніші ліси планети в небезпеці

Амазонія потерпає через людські амбіції

Найвеличніші ліси планети в небезпеці

Найбільші легені Землі. Що ми знаємо про цей регіон планети? Чому так важливо раціонально та дбайливо вести лісове господарство в цьому Латиноамериканському  районі? З якими проблемами стикаються найбільші ліси на планеті?
 
Зменшення антропогенного фактору в Амазонії, псевдо-цілі кожного з урядів країн Латинської Америки, вже недостатньо для того, щоб ліс продовжував регулювати температуру континенту, уникати екологічних катастроф і приносити атмосферні опади в райони, які, можливо, вже неможливо відновити.
Вільним визначенням тропічного лісу є різнобарвна ковдра, структурована й яскрава, надзвичайно багата. Екстравагантна колонія організмів, яка вийшла з океану 400 мільйонів років тому і прибула на Землю. Серед листя все ще є умови, схожі на умови морської життя. Ліс діє як передостаннє  море, що містить безліч живих кліток - дуже складна і адаптована екосистема.

Еволюціонуючи за останні 50 мільйонів років, тропічний ліс Амазонки став найбільшим технологічним парком, який коли-небудь знав Землю, тому що кожен з його організмів, серед трильйонів, є чудом мініатюризації та автоматизації. При кімнатній температурі, використовуючи біохімічні механізми майже недоступної складності, життєвих процесів атомів і молекул, що визначають і регулюють потоки речовин і енергії.
Кліматичний комфорт, який нам в радість на Землі, невідомий в інших сидеричних формах, саме ним можна у значній мірі пояснити колонії живих істот, що володіють здатністю робити фотосинтез. Діоксид вуглецю діє як харчування для рослин: він перетворюється в сировину, що перетворюється на біохімічні прилади, використовуючи світло і воду, в деревину, листя, фрукти, коріння. Коли рослини споживають СО2, концентрація цього газу в атмосфері зменшується.

Таким чином, рослини функціонують як термостат, який реагує на коливання температури, регулюючи концентрацію основного вуглекислого газу в атмосфері після водяного пара. Іх споживання CO2, по-перше, охолоджує планету, що призводить до їх зменшення і, отже, споживає менше. По-друге, накопичення СО2 призводить до потепління планети.
Таке регулювання температури через CO2-опосредоване споживання є лише одним із багатьох механізмів життя, що приводить до сприятливого регулювання навколишнього середовища. Тропічні ліси значно більше, ніж кластери дерев, місця зберігання біологічного різноманіття або простий запас вугілля. Їх жива та динамічна технологія взаємодії з навколишнім середовищем дає їм владу над елементами, стійка здатність до кліматичних трансформацій, також підтримує процвітання людських товариств.

Південна Америка - це континент, який має особливо широку присутність лісів, які багаті своїм біологічним складом. Однак понад  500 років, більша частина його місцевої рослинності, яка не належить до амазонської басейну, була знищена, як Атлантичний ліс, який втратив більше 90% свого первинного покриття. Ефект цього історичного відтворення на клімат, хоча й помітний, був менш помітний, ніж можна було очікувати, і причиною була арегація, запропонована теплими (і вологими) побережними Амазонки, які тримали континент розумно захищеним від крайностей. Однак останні 40 років останній великий ліс, джерело атмосферних вод більшої частини континенту, знаходився під безперервним тиском людського фактору. 
Амазонка займає територію трохи більше 6,5 мільйонів квадратних метрів в північній частині Південної Америки, охоплюючи 9 країн континенту - Бразилію, Болівію, Сурінам, Французьку Гвіану. 85% цієї території знаходиться в Бразилії.

Амазонські джунглі працюють як гігантська машина, що виробляє повітря. Дерева фільтрують величезну кількість СО2 і виробляють  кисень, тому багато хто називає Амазонію легенями світу. Ці джунглі є найвеличнішими з тропічних лісів і мають у своєму складі до 50% біологічних скарбів  всієї планети.
До 1960 років Амазонія була практично незаймана, але в 60-х і 70-х роках місцеві фермери почали розвивати агрокультуру та, враховуючи досвід предків, що земля продуктивна певним періодом, хазяї цих земель продовжували руйнувати ліси, щоб збільшити свої землі.
На даний момент сільськогосподарська промисловість відповідає за більш ніж 80% збезлісення. З цього 60% перетворюються в пасовища, а решта задіяна у виробництв зерна для споживання в скотарстві.

Але в зменшенні площі лісових насаджень винна не лише агроіндустрія. До цього процесу долучена також деревообробна промисловість. Підраховано, що 80% дерева, що продається в Бразилії, є нелегальним, або з фальшивими сертифікатами. З десятків деревообробних компаній більше тридцяти були закриті за останні 10 років. Залишились три, які так само відповідають за нелегальну вирубку лісу. Боротися з нелегальною вирубкою дуже складно, так як система фіскальних служб дуже слабка і неефективна. 
IBAMA - Бразильський орган, який проводить перевірки ефективності використання лісових насаджень, заявляє про зменшення ресурсів для контролю за незаконними рубками лісу. Лише в період з 2015 по 2016 роки зазначені ресурси зменшились на 30%.
- Одна тільки бензопила здатна очистити майже 3 гектара лісу в день. Уявіть собі шкоду, яку можуть заподіяти цілі групи незаконних лісорубів при найменших ознаках відсутності спостережень, - зазначає в одному з інтерв’ю Лучано Еварісто, директор з охорони навколишнього середовища в IBAMA.

За даними Бразильського інституту географії та статистики (IBGE), загальна площа збезлісення в Амазонії за останні 20 років збільшилася на 51%. Дані минулого року показують, що самий великий лісовий регіон на планеті має в цілому 754 840 квадратних кілометрів, які збезлісені. Це складає 15% від загальної площі Амазонки і 20% площі лісів. Адже на первинному етапі бразильська Амазонка мала близько 4 млн. квадратних кілометрів лісів.
На таблиці нижче можна подивитися в квадратних кілометрах, скільки вирублено лісів за останні три десятки років.

 
Різні організації працюють в інтересах консервації Амазонії, серед них Greenpeace, WWF, SOS Mata Atlantica, та інші.
Міжнародна увага лише підсилює той факт, що збезлісення в Амазонії не є проблемою місцевого значення. Під час Паризької кліматичної конференції в 2015 році Бразилія обіцяла скоротити до 2030 року 43% своїх викидів, а крайній термін також передбачає ліквідацію незаконного збезлісення. Однак поточний сценарій ставить під сумнів можливість досягнення цілі. Збезлісення в 2016 році додало 130 мільйонів тонн вуглекислого газу, еквівалентного викиду в Бразилії.

Президент Бразилії Мишель Темер підписав Указ, який дозволяє конвертувати екологічні штрафи, які ще не оплачені на надання певних послуг, в тому числі в області охорони навколишнього середовища. Ті, хто приєднався до зазначеної програми, отримають знижки до 60% на штрафи.
В даний час екологічні штрафи на 4,6 млрд. бразильських реалів (3 бразильських реала дорівнюють 1 долару США) можуть бути конвертовані, за словами Сулей Арауджо, президента Бразильського інституту навколишнього середовища та поновлюваних природних ресурсів IBAMA.
Таким чином, збезлісення Амазонки є однією з головних екологічних проблем сучасності, завдяки його великій важливості для навколишнього середовища. Це збезлісення викликає зникнення видів рослин і тварин, що наносить неминуще шкоду екосистеми Амазонки.

Дослідники виділяють ряд причин такого стану справ:
- деградація, викликана незаконною вирубкою дерев, призначених для незаконної торгівлі деревиною;
 - незаконне утворення угідь для скотарства або сільськогосподарських господарств (в основному для соєвих бобів);
 - розвиток населених пунктів у зв'язку із зростанням населення в регіоні.
 Ці процеси призводять до наступних наслідків:
- вимирання видів рослин і тварин;
- дисбаланс в екосистемі регіону;
- збільшення забруднення повітря під час лісових пожеж;
- збільшення випадків ерозії грунту.
 Чи відомо вам?
- Рік, протягом якого сталось найбільше забруднення в тропічному лісі Амазонки, було в 1995 році внаслідок збезлісення в 29 059 квадратних кілометрів.
- За даними з 2012 року, держава Перу є рекордсменом в області збезлісення в Амазонці.

Авторитетні бразильські експерти, які досліджують проблематику Амазонії, майже одноголосно стверджують, що прогнозований кліматичний хаос може бути незмірно більш руйнівним, ніж Друга світова війна. То, що сьогодні немислимо, може стати невибагливою реальністю в більш короткий термін, ніж ми очікуємо. Відновлення лісів – найкращий вибір, який ми можемо зробити в боротьбі проти кліматичного хаосу.

Дмитро Олешка 
Журналіст