12 ноября 2019 10:36

Справа Бахматюка. Чому НАБУ затримало екс-заступника Гонтаревої та банкірів бізнесмена

Справа Бахматюка. Чому НАБУ затримало екс-заступника Гонтаревої та банкірів бізнесмена

Чому НАБУ затримало голову правління Райффайзен Банку, як це пов'язано з банками-банкрутами аграрного бізнесмена Олега Бахматюка, і з чого ця історія почалась.
Увечері 11 листопада Національне антикорупційне бюро заявило про гучне затримання у справі щодо мільярдного рефінансування НБУ, яке перед самим банкрутством отримав "ВіЕйБі Банк" Олега Бахматюка.

Було затримано сім осіб. В повідомленні Нацбюро наголосило, що серед них колишні та чинні посадовці Національного банку та "ВіЕйБі Банку", а також менеджери приватних компаній, пов’язаних з Бахматюком. Прізвища не розголошувались.

Проте одно з них все одно стало відомим. Йдеться по голову правління "Райффайзен Банку" Олександра Писарука, який в 2014-2015 роках працював заступником голови НБУ Валерії Гонтаревої і відповідав за банківський нагляд.

Його затримали увечері, але після оголошення підозри вночі відпустили. Незабаром Вищий антикорупційний суд повинен буде визначити банкіру запобіжний захід.

Затримання Писарука стало справжньою несподіванкою для банківського ринку, на якому той користується колосальним авторитетом. Тим не менш поважний банкір був затриманий, із заяви НАБУ випливає, що йому загрожує позбавлення волі від 7 до 12 років.

Причина – стабілізаційний кредит на суму 1,2 мільярда гривень, який Нацбанк надав скандальному "ВіЕйБі Банку" перед тим, як туди увійшла тимчасова адміністрація. Коли в банк зайшов адміністратор від НБУ, коштів там уже не було 

Загалом історія заплутана і потребує більш детального тлумачення. ЕП коротко пояснює, з чого все почалось, як збанкрутували банки Бахматюка, що з ними сталось потім, і як справу про згаданий кредит на 1,2 мільярда намагались "потопити".

Скільки заборгував Бахматюк
Аграрний бізнесмен Олег Бахматюк до останнього наполягав на тому, що його банки неправомірно були виведені з ринку.

"Я впевнений, що історія дасть оцінку голові Нацбанку, яка нанесла більшої шкоди економіці нашої держави, ніж Путін", – казав колишній власник ВіЕйБі банку на одному з останніх публічних заходів, який він відвідав.

На тому ж заході так само жалівся на Гонтареву інший олігарх – Костянтин Жеваго, який нещодавно був оголошений в розшук і наразі "лікується за кордоном". Але мова зараз не про нього. 

Як відомо, до війни Олег Бахматюк володів двома банками – "ВіЕйБі Банк" та КБ "Фінансова ініцітатива". Обидва були визнані неплатоспроможними: перший – 20 листопада 2014 року, другий – 23 червня 2015 року.

Нацбанк порахував, що після цієї халепи з його банками у бізнесмена утворився борг на суму близько 38 млрд грн. З них – 10,9 млрд – борг банків перед НБУ за отримане рефінансування ("ВіЕйБі Банк" – 3,13 млрд грн, "Фінансова ініціатива" – 7,72 млрд грн)

Про рефінансування. Це операції з надання банкам кредитів у встановленому Національним банком порядку. Після Революції гідності регулятор часто вдавався до підтримки комерційних банків, аби вони не банкрутували і не втрачали кошти вкладників. Один з інструментів рефінаснування – уже згадувані  стабілізаційні кредити, які згадуються в рамках розслідування НАБУ.

Загалом впродовж 2014-2016 років Нацбанк видав усім українським банкам рефінансування на загальну суму 319,9 млрд грн.

Напередодні свого звільнення екс голова Валерія Гонтарева заявила, що великі українські олігархи мають борг перед НБУ за кредитами рефінансування на суму 45,2 мільярда гривень. Найбільшими боржниками є: Олег Бахматюк (10,9 млрд грн), Дмитро Фірташ (9,8 млрд грн), Микола Лагун (8 млрд грн), Костянтин Жеваго (6,3 млрд грн) та Леонід Клімов (3,4 млрд грн).

В інтерв'ю ЕП декілька місяців тому заступник голови НБУ Катерина Рожкова називала суму боргу 10,7 млрд грн.

Щоб повернути кошти НБУ подав на Бахматюка як власника банків в суд п'ять позовів. Ціль – стягнути з бізнесмена заборгованість за персональними договорами поруки. Проте досягти цього так і не вдалось.

З одного боку, у 2015 році був ухвалений закон щодо відповідальності пов'язаних із банком осіб, який посилив відповідальність топ-менеджерів та власників банку за доведення його до неплатоспроможності.

Наприклад, за завдання великої матеріальної шкоди державі або кредиторам власник банку міг сісти за грати на 1-5 роки.

З іншого боку, правоохоронці гальмували такі справи. Нікому не вдавалось довести хоча б одну з них до логічного завершення і пояснити, як кошти виводились з фінустанов.

Та ж сама поліція, яка уже розслідувала зловживання у "ВіЕйБі банку", частину доказів випадково втратила: сто томів кримінальної справи зберігалися у підвалі стороннього підприємства і були затоплені.

Ситуація змінилась, коли у справу втрутилось НАБУ.

Що знайшли детективи НАБУ
Справу Бахматюка НАБУ почало розслідувати в жовтні 2016 року. Детективів зацікавив один з епізодів, а саме факт виділення Нацбанком у жовтні 2014 року 1,2 млрд грн "ВіЕйБі банк" як стабілізаційного кредиту для фінансового оздоровлення банку.

Гарантією повернення кредиту повинні були стати активи банку — комерційна нерухомість у Києві та Харкові, а також майно власників установи. Проте, як виявилось, це майно взагалі не покривало отриману суму рефінансування.

Детективи з'ясували, що в банку підробили висновки про вартість майна, яким забезпечувався кредит, зазначивши завищені цифри. Про це, зокрема, стало відомо з ухвали Солом'янського суду. 

Як зазначається в ухвалі, банк також не надав НБУ програму фінансового оздоровлення — детальний план використання кредиту для подальшої роботи установи. Без цієї програми, начебто, Нацбанк не мав права надавати позику.

Якщо провести паралель із звичайними позичальниками, то виглядає так, ніби банк дав величезний кредит людині без довідки про доходи, яка як гарантію подала кімнату в гуртожитку, оціненою чомусь у мільйон доларів.

Раніше ЕП уже писала, що серед потенційних підозрюваних у справі — колишній перший заступник голови НБУ Олександр Писарук, який виконував обов'язки голови в період відпустки Валерії Гонтаревої.

Крім того, в списку підозрюваних також сам власник банку Олег Бахматюк та його менеджмент. Проте про затримання бізнесмена наразі нічого невідомо.

За інформацією екс-нардепа Сергія Лещенка, Бахматюк виїхав з країни. Водночас, співрозмовник ЕП в "Укрлендфармінгу" запевнив, що власник зараз знаходиться у заланованому відрядженні. 

Як виводили гроші
З іншої судової ухвали випливає, що гроші виводились з банку трьома шляхами.

Перший. Спочатку у банку несподівано згадали, що мають борг перед кіпрською фірмою. Одразу після отримання кредиту регулятора банк переказав 45 млн дол (680 млн грн) на рахунки компанії Quickom Limited.

Куратор від Нацбанку, який контролював усі фінансові операції "ВіЕйБі банку", цього "не помітив". Хоча Quickom Limited була не звичайним "позичальником", а контролювалася самим Бахматюком. Тобто "борг" сплатили самі собі.

Через цю компанію, до речі, Бахматюк володів й іншим банком — КБ "Фінансова ініціатива".

Другий. Згодом "ВіЕйБі банк" повернув 380 млн грн депозитів Тростянецькому м'ясокомбінату і фірмі "Свiтанок", які контролював Бахматюк. Хоча тоді діяла заборона НБУ на дострокове повернення депозитів пов'язаним компаніям.

Третій. Решту грошей вивели через зняття готівки. Звичайні ж вкладники не могли забрати свої гроші. Вони отримували по 1 тис грн на день через касу банку.

У Бахматюка це раніше уже намагались спростовувати, але на звинувачення про виведення коштів так і не відповіли. Натомість, в прес-службі "Укрлендфармінг" заявили, що НАБУ свідомо затягує кримінальну справу.

Зранку 13 листопада на сайті агрохолдингу було опубліковане звернення Бахматюка до президента, в якому він заявляє, що компанію "безпідставно тероризують силовики" та просить президента втрутитись.

"Ми абсолютно безсилі і беззахисні перед діями наших силових структур. Новостворені органи генеральної прокуратури чи новий генеральний прокурор, як і старий керівник НАБУ, вчергове поновили кримінальну справу. Справу, яка вже була досліджена усіма силовими структурами нашої держави — Національною поліцією, Службою безпеки, прокуратурою", — заявив він.

За словами бізнесмена, він "хоче чесної і відвертої розмови щодо ситуації, яка склалася з банками".

"Ми хочемо відкритості і конструктивних переговорів. Але ми бачимо, що і НАБУ, і органи Генеральної прокуратури працюють у рамках кон’юнктури, в якій закон не має жодного значення. А має значення намагання сподобатись, знайти чергову жертву", — каже він. 

Бахматюк зазначає, що неодноразово робив пропозиції Фонду гарантування вкладів та НБУ конструктивно вирішити питання з заборгованістю банка і виплатити 8 мільярдів до бюджету, задіявши механізм реструктуризації і залучивши авторитетних міжнародних аудиторів. "Подібної пропозиції не робив жоден з власників ліквідованих або визнаних неплатоспроможними банків", — підrреслив він.

Також Бахматюк запевнив, що буде захищати компанію в міжнародних судах із залученням міжнародних юристів.