23 июля 2019 21:28

Кременчуцький НПЗ працюватиме на американській нафті

Росія продовжує втрачати позиції на європейському ринку нафтопродуктів

Кременчуцький НПЗ працюватиме на американській нафті

«Укртранснафта» після перевірки якісних показників почало прийом до нафтотранспортної системи нафти сорту Bakken, яку в кінці минулого тижня доставили танкером зі США для потреб Кременчуцького нафтопереробного заводу.


«Після підтвердження відповідності показників сировини, Укртранснафта почала прийом нафти для подальшого її транспортування нафтопроводом «Одеса-Кременчук» на потужності Кременчуцького НПЗ», — ідеться в повідомленні на сторінці «Укртранснафта» в Фейсбук.
6 липня в Одесу на танкері Wisdom Venture прибула перша партія нафти з США. Це перша партія американської нафти, що доставили до України.
Замовником виступила ПАТ «Укртатнафта», оператор Кременчуцького НПЗ.


Очікується, що ще одна партія американської нафти надійде до України в серпні. АТ «Укртранснафта» — оператор магістральних нафтопроводів. Компанія управляє 19 нафтопроводами та 28 нафтоперекачувальними станціями. Засновником і єдиним акціонером компанії є НАК «Нафтогаз України».
ПАТ «Укртатнафта» — оператор Кременчуцького нафтопереробного заводу (НПЗ). Акціонерами підприємства є державна НАК «Нафтогаз України. НПЗ переробляє українську нафту «Укрнафти» та легку азербайджанську нафту держнафтокомпанії Азербайджану (ДНКАР) з доставкою в порт Одеси.
Американська нафта починає ставати відчутною конкуренцією на європейському ринку нафти, який досі контролювали країни-члени ОПЕК і Росія. Про це повідомляє інформаційна аґенція Reuters.


За даними аґенції, американські виробники за перші чотири місяці 2018 року експортували до Європи близько семи мільйонів тонн нафти. Обсяги експорту в квітні повинні досягти 2,2 мільйона тонн нафти, що є вже певним рекордом. Провідними імпортерами американської нафти є Італія, Велика Британія і Нідерланди. Паралельно нафтопереробні комплекси в Польщі та Норвегії проводять тестування американської нафти.
За твердженням експертів, інтерес до імпорту американських енергоресурсів зростає завдяки нижчій ціні американської нафти, яка навіть з урахуванням вартості її транспортування може конкурувати з нафтою марки Brent.


Тоді як Росія продовжує втрачати позиції на європейському ринку нафтопродуктів.
На тлі квітневого скандалу з хлором, який продовжує погіршувати економічні показники країни-агресора, з’явилися перспективи подальшого падіння видобутку нафти й нових фінансових збитків, а також  погіршення відносин із найближчим союзником. У липні країна-агресор зіткнулася з різким падінням видобутку нафти, як повідомляє Reuters з посиланням на  джерела. Спад видобутку практично повністю обумовила «Роснєфть». Компанія, на яку припадає кожен другий барель, що видобувається в РФ, скоротила виробництво на 11%. В повідомленні зазначається, що за 1—8 липня РФ видобувала 10,79 млн барелів на добу — мінімум за три роки. У порівнянні з червнем виробництво скоротилося на 356 тисяч барелів на день, або 3%, а якщо порівнювати з рекордними значеннями минулої осені — на 631 тисячу барелів, або 5,5%.


Reuters зазначає, що причиною падіння видобутку є запроваджені заходи з боку «Транснєфті», яка застосовує жорсткі обмеження до транспортної магістралі щодо приймання сировини від «Роснєфті». «Це відлуння проблем з брудною нафтою», зараженої сполуками хлору, через які у квітні та травні майже два місяці стояв трубопровід «Дружба», повідомляють експерти.
Для російської економіки «затор» в нафтопроводі може обернутися технічною рецесією (спад спостерігається два квартали поспіль), на що указує директор з інвестицій «Локо-Інвест». На видобувну галузь припадає 34% промислового виробництва — майже 12% російського ВВП.  Спад в секторі неминуче погіршить і без того слабку макростатистику, яка показала, що в першому кварталі зростання сповільнилося до 0,5%, а в травні практично зійшло нанівець (0,2% за оцінкою МЕР і 0% за оцінкою ЗЕБ).


«Це найбільш грандіозний обвал з часів кризи 2008—2009 рр.», — наголошують експерти: навіть на піку санкційної війни, в той час, коли ціна нафти демонструвала падіння нижче 40 доларів за барель, такого різкого падіння в економіці ще не спостерігалося.
Тим часом в адміністрації Одеського порту  заявили, що наступний танкер з американською нафтою може прибути до України вже в серпні цього року.