06 сентября 2019 12:25

Для чого Україні дорогий американський газ?

Експерт: «Проекти тимчасових поставок не мають до питання енергетичної диверсифікації жодного стосунку»

Для чого Україні дорогий американський газ?

У Варшаві відбулася церемонія підписання угоди про співпрацю в газовій сфері між Польщею, Україною і США. «Україна, Польща і США підписали меморандум про тристороннє співробітництво у сфері енергетики. Одним із кроків диверсифікації газового ринку України стане налагодження поставок зрідженого газу через Польщу», — заявив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Данилюк.

Що означає цей контракт для України — прямою мовою в експертному коментарі.

Юрій КОРОЛЬЧУК, член Спостережної ради енергетичних стратегій Інституту енергетичних досліджень:

— П’ятирічна історія із примушування України до американського газу набула свого фінального завершення. Представник України секретар РНБОУ Олександр Данилюк підписав офіційний документ про наміри поставок зрідженого газу в Україну із США.

Проте угоду про поставки газу уклала не державна компанія «Нафтогаз України», а приватна компанія «Енергетичні Ресурси України» (ЕРУ), яка є близькою до заступника голови «Нафтогазу України» Андрія Фаворова. Це перше непорозуміння в питанні поставок в Україну зрідженого газу із США. Можна, звичайно, не вбачати корупційного чинника в таких діях і апелювати до партнерських відносин зі США та Польщею.

Адже якщо питання поставок LNG газу із США є сферою енергетичної безпеки і меморандум підписують перші особи держави, то поставки повинна здійснювати державна компанія «Нафтогаз». Зрештою, ще на початку 2019 року саме такого плану дотримувалися в «Нафтогазі» за умови ймовірної реалізації проекту побудови газового інтерконектора Україна — Польща.

Другим непорозумінням є «комерційна таємниця» ціни американського LNG-газу, який Україна купуватиме через Польщу. Попри оптимістичні заяви як представників Польщі, так і України, середня ціна американського LNG-газу (групи LNG-терміналів із США, які його поставляють — Venture Global LNG, Calcasieu Pass LNG, Plaquemines LNG) становитиме 660 дол. за 1000 куб. м. Такою є кінцева ціна американського газу: собівартість видобутку в США з урахуванням дотацій уряду + транспортування + затрати на LNG-термінали і кредитне обслуговування. Фактично американські компанії та Польща перекладають частину збитків від купівлі зрідженого газу на Україну та споживачів-українців.

Орієнтовно саме такою (660 дол.) буде ціна газу для поставок в Україну. Але ця ціна буде «розчинена» в інших 11 млрд куб. м газу, який Україна імпортує із ЄС. Очікуваний річний обсяг поставок газу для України має становити 1,5 млрд куб. м. Тому Україна та споживачі заплатять за цей газ по ціні, не меншій ніж 660 дол. за 1000 куб. м. Принагідно можна нагадати купівлю «Нафтогазом» також газу в Польщі під час сумнозвісної акції «прикрути», коли ціна на польський газ також не афішувалася, але за наявними даними склала понад 600 дол. Україна переплатить за американський газ порівняно з покупкою навіть реверсного європейського газу більш ніж у 2,5 разу. Зараз ціна газу для України із ЄС становить 250 дол.

Третім непорозумінням є саме формулювання «американський газ». Цікаво було подивитися, як поляки чи українці відбирають і сортують, наче полуницю, молекули газу в трубі на американські, норвезькі та російські. І хоча це виглядає смішно, але помітна демонстрація з боку Польщі та України, що газ із Польщі буде саме американський. Хоча, згідно з логістикою і маршрутами доставки газу, американський газ буде фізично на 100% російським, який постачається через польсько-російський газопровід «Ямал — Європа».

Четверте непорозуміння — це побудова газового інтерконектора Україна — Польща для збільшення поставок американського зрідженого газу. Більш ніж п’ять років Польща фактично ігнорувала цей процес, очікуючи, доки Україна будуватиме свою частину газопроводу. І навіть зараз ситуація нагадує історію побудови нафтопроводу «Одеса — Броди», який поляки від початку обіцяли добудувати нафтопровід до Плоцька, де працює нафтопереробний завод. Україна свою частину «труби» побудувала, а поляки банально «кинули» українців і не виконали своєї обіцянки. Це поставило хрест на проекті «Одеса — Броди» як маршруту поставок нафти через Україну до ЄС.

Тому, навіть якщо Польща активізує свою роботу в напрямку будівництва газового інтерконектора, то його метою буде не постачання газу із Польщі в Україну (американського чи іншого), а навпаки — постачання газу із України до Польщі. І саме тому опрацьовується механізм експорту газу державною компанією «Укргазвидобування».

Відповідно, проекти тимчасових поставок американського LNG-газу через Польщу до України не мають до питання енергетичної диверсифікації України жодного стосунку. Їхнє основне завдання — надання можливості приватним компаніям заробити на поставках газу в Україну, а також підготувати ґрунт для організації каналів експорту газу із України в Польщу.

Автор
День
Источник
НОВОСТИ / Нефть и газ