08 января 2020 10:27

Прогноз міжнародних фінансистів на 2020: що буде із світовою економікою

Прогноз міжнародних фінансистів на 2020: що буде із світовою економікою

Хвиля революцій і протестів, нафта, Аргентина, вибори в США, торгова суперечка між Китаєм та Штатами – будь-що з переліченого може стати "спусковим гачком" для фінансової кризи.

Найбільша економіка в світі – американська – більше 10 років зростає без рецесії. Капіталізація фондового ринку зросла майже на 3 трильйони доларів в 2019 році, а волатильність валют знаходиться на п'ятирічному мінімумі, пише Bloomberg.

Але незважаючи на це, інвесторів очікують численні підводні камені – вибори в США, сплеск суспільних заворушень у Латинській Америці, побоювання з приводу торгових воєн і останні події навколо Ірану. 

В тому ж списку специфічні для конкретних країн проблеми, такі як зростання дефолтів на китайському внутрішньому ринку облігацій або уповільнення економічного зростання в Індії.

Крім цього, експерти відзначають зростання популістських рухів, як правих, так і лівих, що використовують риторику, яка матеріалізується не в реформи, а у нераціональний розподіл ресурсів, інфляції активів, збільшення боргу і виникнення нових проблем.

Економісти вважають, що світ наближається до нової кризи. Її тригером може стати що завгодно. Один з головних індикаторів проблем у світі – ціна на золото, найвідоміший захисний актив, вартість якого у січні досягла максимуму за 6 років.

Чи треба боятися кризи? 

Фондовий ринок стоїть на "ватних" ногах

 

ДЖЕРЕЛО: BLOOMBERG

ЕП вже писала, що 2019 рік ринок акцій США зустрічав в нокдауні. 2018 рік став найгіршим для фондового ринку за десять років. За підсумками року індекс S&P 500 впав на 6,2%, Dow Jones Industrials – на 5,6%, Nasdaq – на 3,9%.

Незважаючи на ризики, яких боялися фінансисти, в 2019 році акції компаній показали вражаючу динаміку. S&P 500 додав 28,9%, Dow Jones – 22,3%, NASDAQ Composite виявився в плюсі ​​на 35,2%.

Чому при негативному новинному фоні інвестори продовжили вкладатися в акції компаній? Очевидно, це пов'язано з більш низькою прибутковістю кеша і облігацій в порівнянні з акціями. У гонитві за прибутковістю інвестори вважають за краще ризикувати. 

Нездоровість ситуації полягає в тому, що гравці нехтують оцінкою ризиків і після невеликих осідань значення індексів швидко наздоганяють згаяне. "Голий" оптимізм перейшов і у 2020 рік.

Так, Bank of America прогнозує, що на фінансові ринки чекає "різкий підйом ризикових активів" в першому кварталі нового року. Ризики, пов'язані з Brexit і торговельною війною, зменшуються, а Федеральна резервна система і Європейський центробанк продовжують підтримувати ліквідність, і на цьому тлі прогноз на початку 2020 року оптимістичний, вважають стратеги Bank of America.

Вони очікують, що S&P 500 з початку року виросте на більш ніж 5% до березня, а прибутковість 10–річних казначейських облігацій досягне 2,2% до 2 лютого, збільшившись на 36 базисних пунктів.

Заворушення, революції і загрози воєн

В жовтні в Еквадорі тривали масові антиурядові протести через скасування державних субсидій на паливо.

Пекло в Еквадорі. В жовтні в Кіто тривали масові антиурядові протести через скасування державних субсидій на паливо. Президент втік з країни. 

ДЖЕРЕЛО: NBCNEWS

Гонконг, Франція, Каталонія, Грузія, Чеська Республіка, Ліван, Ірак, Іран, Чилі, Колумбія, Перу, Болівія, Еквадор, Судан, Гаїті. Світ накрила хвиля протестів, революцій, громадянських воєн, а також загроз реальних воєн.

Єврооблігації Латинської Америки дорожчають з початку грудня, але останні півроку вони все ще відставали від аналогічних паперів інших ринків, що розвиваються.

"У 2020 році невдоволення владою не зникне. Політика буде грати дуже велику роль в Латинській Америці і буде багато в чому визначальною для трейдингу в регіоні", – кажуть економісти Citigroup.

"Спусковим гачком" для зростання ціни на нафту може бути, наприклад, вбивство іранського генерала і ескалація відносин між США і Іраном.

Торговельна суперечка США і Китаю

 

Президент США Дональд Трамп із китайським лідером Сі Цзіньпіном

ДЖЕРЕЛО: CNN

Як і в 2019 році, інвестори будуть стежити за розвитком відносин США і Китаю. Багато хто сумнівається, що досягнута в грудні угода першого етапу призведе до значного прогресу у вирішенні більш глибоких проблем, таких як невдоволення Вашингтона з приводу масштабних промислових субсидій Пекіна.

Поки що глобальні ризикові активи й акції виросли після того, як Вашингтон і Пекін уклали часткову торговельну угоду, яка повинна підготувати ґрунт для поетапного згортання деяких мит.

Стале торгове перемир'я між США і Китаєм залишається базовим сценарієм на 2020 рік, йдеться в огляді банку Citigroup. 

Наступна фаза ралі в глобальних ризикових активах залежить від Китаю, вважають аналітики банку. Після того як угода першого етапу буде підписана, "китайський уряд, можливо, буде більш готовим до агресивнішого пом'якшення політики", зазначає банк.

Ставка центробанку США

 

ДЖЕРЕЛО: INSIDEBUSINESS

Голова Федеральної резервної системи Сполучених Штатів Джером Павелл у грудні дав зрозуміти, що центробанк не стане підвищувати ставку як мінімум до 2021 року.

Якщо так і буде, це має стримати зміцнення долара і забезпечити подальші потоки капіталу на ринки, що розвиваються, такі як Індія, Бразилія, ПАР, Туреччина, можливо і Україна.

Якщо ж несподіване прискорення інфляції в США змусить ФРС змінити плани, це може призвести до зростання ставок в базових економіках і скоротити премію за прибутковістю облігацій країн, що розвиваються.

Одночасно зі зниженням ставки американський центробанк пом'якшує норми банківського регулювання.

Колишній віце-голова ФРС Алан Блайндер, а також екс-співробітники Федрезерву Деніел Тарулло і Неллі Лян попереджають, що регулятор ризикує спровокувати фінансову кризу, пом'якшуючи норми банківського регулювання за одночасного зниження процентних ставок.

Вони побоюються, що поєднання більш м'яких умов кредитування і норм регулювання підштовхне фінансові організації та інвесторів до нарощування позикових коштів і надмірних ризиків. У короткостроковій перспективі це може підтримати зростання економіки, але може також викликати рецесію за згортання спекулятивних позицій.

Зміна політики ФРС в 2019 році відбулася на тлі зниження індексу ділової активності в США до мінімуму за 10 років при падінні рівня безробіття. У липні, коли ФРС вперше з 2008 року знизила ставку, рівень безробіття в США становив 3,7%.

Президентська гонка в США

 

ДЖЕРЕЛО: WASHINGTONPOST.COM

Найсерйознішим ризиком в 2020 році JPMorgan називає президентські вибори в США, особливо якщо Демократична партія висуне прогресивного кандидата на кшталт Елізабет Уоррен.

Праймеріз демократів і президентські вибори в 2020 році можуть сколихнути глобальні ринки, вважають західні експерти. 

"За Трампа вибухнув гострий торговий конфлікт з Китаєм, але і фондовий ринок виріс на 45%", – зазначають аналітики Societe Generale SA.

Важливо розуміти, що в 2020 році закінчиться програма Дональда Трампа щодо податкового стимулювання економіки США. Саме ця програма в останні два роки підтримує відносно високі темпи зростання економіки – багато економістів вважають, що навіть занадто швидкі. 

На їхню думку, економіка штучно перегріта. Закінчення програми призведе до зниження темпів її зростання, що також знизить впевненість інвесторів в США і в усьому світі.

Загалом більшість аналітиків зазначають, що поки занадто рано говорити, виграють ринки від переобрання Дональда Трампа на другий термін або приходу в Білий дім когось нового.

Увага прикута до ринків, що розвиваються

 

ДЖЕРЕЛО: WWW.THEJOURNAL.IE

JPMorgan Chase&Co рекомендує інвесторам звернути увагу на ризикові активи в 2020 році, оскільки глобальна економіка буде набирати обертів після уповільнення останніх місяців. 

Акції є лейтмотивом основних торгових ідей банку: рекомендації включають ставки на папери японських банків, Німеччини і країн, що розвиваються.

Найбільша інвестиційна компанія BlackRock також робить ставку на ризикові активи в 2020 році, виділяючи акції й облігації країн, що розвиваються, в розрахунку на те, що рецесія навряд чи станеться. 

Відновлення глобального зростання, поява у США і Китаю нових стимулів для укладення торговельної угоди і завершення "голубиного" етапу монетарної політики в провідних економіках будуть сприяти активам країн, що розвиваються, прогнозує BlackRock Investment Institute.

Ще один гравець Уолл-Стріт – UBS Group – рекомендує клієнтам нарощувати інвестиції в активи, які повинні виграти від прискорення економічного зростання, в тому числі в країни, що розвиваються, й акції Японії. Міцніють очікування, що глобальна економіка подолає обумовлене торговими суперечками уповільнення.

Міжнародний валютний фонд очікує, що економіка країн, що розвиваються, виросте на 4,6% в наступному році – це майже втричі швидше зростання в розвинених країнах. 

Проте зростання в Китаї та Індії сповільнюється, що негативно позначиться на економіках, що розвиваються, в цілому, очікує Citigroup.

Хороші новини, за оцінкою Goldman, полягають в тому, що у країн emerging markets все ще є простір для пом'якшення монетарної політики і монетарного стимулювання.

Дефолти за державними облігаціями в останні роки рідко траплялися на ринках, що розвиваються. Але в 2020 році більше країн можуть приєднатися до Венесуели, яка оголосила дефолт два роки тому. Ринки найбільш турбують Аргентина, Ліван і Замбія.