02 ноября 2018 17:32

Гібридні санкції гібридної війни

Про що свідчить запровадження Росією спеціальних економічних заходів щодо 322 українських громадян і 68 компаній?

Гібридні санкції гібридної війни

Запроваджені Росією санкції стосовно України викликали різну реакцію. Хтось сприйняв серйозно, хтось байдуже, хтось іронічно. Однак одним з основних питань у багатьох було — за яким принципом готували списки? Вочевидь, спровокувати дискусію в Україні якраз і було однією з цілей організаторів.

Отже, прем’єр РФ Дмитро Медведєв підписав постанову уряду про запровадження спеціальних економічних заходів щодо 322 українських громадян і 68 компаній. «Запроваджено спеціальні економічні заходи щодо фізичних та юридичних осіб України, що передбачають блокування (заморожування) безготівкових грошових коштів, бездокументарних цінних паперів і майна на території Росії та заборону на перерахування коштів (виведення капіталу) за межі Росії», — йдеться в документі, який оприлюднила прес-служба російського Кабміну. Серед тих, на кого поширені відповідні санкції, — судді Конституційного Суду України, депутати Верховної Ради, чиновники Адміністрації Президента України, керівники органів виконавчої влади і великих українських компаній та ін.


Зокрема, до списку санкцій потрапили Олексій Порошенко — старший син Президента України, лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, глава СБУ Василь Грицак, головний військовий прокурор України Анатолій Матіос, очільник генштабу Віктор Муженко, міністр оборони Степан Полторак. Також до зазначеного списку потрапили міністр інфраструктури Володимир Омелян, міністр охорони здоров’я Уляна Супрун, спікер Верховної ради Андрій Парубій, голова ДБР Роман Труба, екс-прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, засновник девелоперської компанії Mos City Group Павло Фукс, мільярдери Костянтин Григоришин, Віктор Пінчук та ін.
«Завдання публікації списку, на мій погляд, такі, — пише у ФБ політтехнолог Тарас БЕРЕЗОВЕЦЬ. — По-перше, публічно позначити список українських політиків, журналістів, бізнесменів та чиновників, яких у Кремлі вважають винними за нинішній рівень двосторонніх відносин. З цією категорією російська сторона вже давно ні на що не розраховує і ні на що не сподівається. По-друге, група вітчизняних олігархів, особливо тих, які ведуть бізнес на території РФ, яким таким чином посилається чіткий сигнал виклику на килим задля примушування до переговорів. По-третє, група агентів російського впливу в політичному істеблішменті, включаючи яких разом з реальними ворогами Росії у список, в оточенні Путіна сподіваються таким чином приховати їхню реальну залежність від Кремля напередодні президентських і парламентських виборів. У цій частині «солсберійські» явно припустилися помилки, мимохіть засвітивши у списку санкцій цілу низку забутих та несподіваних прізвищ, яких таким чином банально спалили. У цілому список неостаточний і за аналогією до американських та європейських санкційних проскрипцій розширюватиметься надалі».


«Відбілювання агентури, — це вже реакція голови комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганни ГОПКО. — Список цікавий міксуванням прізвищ, деяких думаю технологічно включено, щоб замаскувати чи відмазати від асоціації з Кремлем; деяким месседж відправлено. Важливо розвивати власну економіку, переорієнтовуватися на інші, нові ринки; синхронізувати санкції проти РФ із західними партнерами та вимагати ще сильнішого економічного тиску на оточення Кремля».
«Насамперед росіяни хочуть змусити українців реагувати, підняти певний ґвалт і протистояння в Україні, — коментує «Дню» президент Центру ринкових реформ Володимир ЛАНОВИЙ. — Вони діють дуже хитро і непрямолінійно. Якщо в Москві кажуть, що когось вони не підтримують, критикуючи цих людей, насправді вони їх підтримують. Оприлюднення їхнього санаційного списку — це гра і дискредитація. З іншого боку, росіяни однозначно будуть тиснути на нашу економіку, щоб обмежити продаж українських товарів в Росію і таким чином вплинути на українських фінансовий і валютний стан».


Справді, Москва діє непрямолінійно, розгорнувши проти України гібридну війну, яка включає в себе пряму воєнну агресію на суші і на морі, дипломатичний напрямок і інформаційний фронт, а також це економічний тиск. Власне, запровадження санкцій проти українських громадян і компаній є складовою цієї гібридної війни. Грати у відповідь за кремлівськими правилами навряд чи Україні до снаги, потрібні чіткі й ефективні дії, а не «гібридна» реакція.