29 декабря 2017 10:15

Апокаліптичні передбачення: чого Україні боятися у 2018

Апокаліптичні передбачення: чого Україні боятися у 2018

ЕП підводить підсумки роки не на надто оптимістичній ноті. Одразу попереджуємо: далі буде про крахи, обвали і атаки на Україну.

Проте, це лише припущення, можливі ризики, з  якими ми можемо стикнутися у 2018 році. І ми сподіваємося, що все нижченаведене нас обмине, або відбудеться, але не наступного року. Найкраще, звісно — не відбудеться ніколи.   

І так, це не вичерпний список.

 

What if Bitcoin vsyo...

Незважаючи на неоднозначне сприйняття біткоїна, він прийшов надовго. Як би ми до нього не ставилися, але тепер ця криптовалюта - частина фінансової системи. А якщо руйнується частина, то і вся система може похитнутися.

Чому ми про це говоримо? Нещодавно глобальний економіст Deutsche Bank Торстен Слока назвав крах біткойнов одним з ключових ризиків 2018 року.

Це вже не здається таким божевіллям, як, наприклад, 8-9 місяців тому, проте - капіталізація біткоїна перевищує 250 млрд доларів. Якщо говорити про основні криптовалюти, то це майже 560 млрд доларів.

Сказати конкретно, що трапиться, якщо криптовалюта "впаде", ніхто зі світових фінансистів не береться. Але якщо все-таки це станеться -- Україна точно в стороні не залишиться. І постраждають не лише власники "крипти".

Найстрашніше, що якщо впаде біткоїн, то блокчейн, який позиціонували як революційну технологію, і яку впроваджують багато країн в свою інфраструктуру, як система теж стане виглядати менш надійною.

"Якщо з якоїсь причини біткоїн перестане працювати, гроші, які інвестори передали раннім послідовникам, залишаться у ранніх послідовників. Гроші не "згорять" і не "загубляться". І біткоїни нікуди не подінуться. Просто їх вартість зменшиться або буде дорівнювати нулю" , - пояснює керуючий партнер BlockchainLab Станіслав Под'ячев.

В інвестуванні є золоте правило: чим більше потенційна прибутковість - тим вище ризики. І ті, хто вкладається в них, безумовно, про це повинні знати.

Крім того, в світі існують більше тисячі альткоїнів - віртуальних валют, в більшій чи меншій мірі схожих на біткоїн і створених для вирішення схожих задач. Вони можуть виступити в якості альтернативи для користувачів, чий бізнес тісно пов'язаний з криптовалютою.

"Навіть якщо програмний код (алгоритм) біткоїна виявиться недосконалим і система зазнає краху, сама ідея про зниження ролі традиційних фінансових посередників, що оселилася в умах величезної кількості людей, знайде інше втілення", - вважає Под'ячев.

Примара фінансової кризи

Насправді, апокаліптичні прогнози щодо завалення світової фінансової системи з'являються кожного року. Українці, які звикли жити в стані перманентної кризи, навіть не звертають на це уваги. Проте така загроза існує, і Україна у такому випадку постраждає більше за інших.   

Згідно з дослідженням Deutsche Bank, фінансові кризи відбуваються все частіше, стаючи майже нормою сучасного життя. В банку наголошують, що кризи стають все більш частими після падіння Бреттон-Вудської системи, яка після Другої світової війни фіксувала обмінні курси і, в основному, прив'язувала їх до ціни на золото.

"Нинішня система досить гнучка, і дозволяє випустити стільки грошей, скільки необхідно, і пом'якшити фінансову кризу. Однак, це також може стати основою для наступної потенційно великої кризи", — кажуть вони.

Так, найбільший денний обвал на американських фондових біржах стався у 1987 році. Так звана азіатська криза припала на 1997-1998 роки. До сих пір свіжі у пам’яті події останньої фінансової кризи у 2008 році.

Це говорить про те, що світова економіка розвивається циклічно. І від кризи до кризи проходить приблизно однаковий відрізок часу. Що стосується спускового механізму, то в сучасному світі накопичено достатньо загроз. І кожна здатна стати горезвісним першим камінчиком, який викличе лавину.

Чим більше часу відділяє світову економіку від останньої кризи, тим інтенсивніше аналітики обговорюють приблизну дату і ймовірні причини майбутнього апокаліпсису.

Світ не знаходиться поблизу "нормальних" умов, пише The Economist.

Ризиків чимало: злет біржових індексів в умовах помірного зростання економіки, рівень інфляції в США, плани ядерних випробувань Північної Кореї та потенційна бульбашка на ринку житла в Швеції та Норвегії і звісно ж Китай за астрономічними боргами та "перегрітим" ринком нерухомості.

Найбільш погана новина в цій ситуації — це сировинний характер української економіки. Глобальні кризи завжди обвалюють ціни на сировину і дуже сильно "б'ють" по доходах українського бюджету і курсу національної валюти.

Кібератаки

Для України це так само один з найбільших викликів. Події 2016-2017 років з лише це підтверджують. Найбільшу в своїй історії кібератаку Україна пережила тільки у липні цього року, але це тільки початок.

На думку фахфівців, кібератаки будуть спрямовані на критичну інфраструктуру і системи голосування.

Так, генеральний директор компанії Information Systems Security Partners (ISSP) Роман Сологуб вважає, що в Україні атаки на критичну інфраструктуру триватимуть. Мета атак — утримання тактичного контролю над інфраструктурами і тестування нових інструментів і технік кібератак на автоматизовані системи управління.

"В Україні збільшиться кількість кібератак, спрямованих на розробників програмного забезпечення, провайдерів IT-сервісів і інших компаній, які надають інформаційні, консалтингові та фінансові сервіси. Метою даних кібератак є отримання доступу до більшої кількості інфраструктур", — каже експерт.

За допомогою захоплення таких майданчиків можливі масові і координовані кібератаки.

Розробники антивірусного ПЗ з компанії ESET також вважають, що в 2018 році слід очікувати атаки на об'єкти критичної інфраструктури і електронні системи голосування, нові виклики безпеки конфіденційних даних і подальше поширення програм-вимагачів.

"Однією з найнебезпечніших загроз для систем управління виробничими процесами стала шкідлива програма Industroyer, яка використовувалася під час атаки на енергосистему України. Подібне програмне забезпечення буде становити небезпеку і в 2018 році. Цілями атак в майбутньому може стати не тільки мережу електропостачання, а й сфери оборони і охорони здоров'я, водопостачання, транспорту і виробництва, а також інші критично важливі об'єкти ", — пишуть фахівці ESET.

Технологічне втручання у виборчий процес може викликати серйозні проблеми для забезпечення легітимності виборів в майбутньому. З цією метою всі аспекти виборчої системи повинні розглядатися як частина найважливішою інфраструктури кожної країни і повинні бути захищені належним чином.

Актуальність та важливість питань інформаційної безпеки стоять на порядку денному України вже не перший рік.

"Але наші дослідження показують, що за останні чотири роки істотних зрушень у цій сфері немає. Це дає мені деякий підставу вважати, що ще один рік навряд чи істотно змінить ситуацію ", — зазначає керівник практики надання послуг в області інформаційної безпеки і IT-ризиків компанії EY Дмитро Лазученков

Разом з тим, на його думку, керівництво України почало усвідомлювати масштаби проблеми і виділяти ресурси на посилення інформаційної безпеки. "На жаль, поки що зусилля носять скоріше характер гасіння пожеж, ніж впровадження системного підходу", — резюмує він.

А якщо МВФ vsyo

Тут уже йдеться не про глобальні тенденції, проте це важливий ризик — Україна впевнено рухається до чергового дострокового завершення відносин з основним кредитором.

Так, зрив співпраці з МВФ Нацбанк називає головним макрофінансовим ризиком 2018 року. І не дарма.

За роки співробітництва з Фондом Україна виконала хіба що першу програму МВФ — ще у 1994-1995 роках. Тоді уряд отримав два транші на суму 763,1 млн доларів. Після цього ні одна з програм не була виконана на 100%.

Цього разу Україна не тільки не виконала вимоги для отримання наступного траншу, а відмовилась виконувати одну з вимог, яка стала ключовою для отримання останнього — четвертого траншу — обсягом 1 млрд доларів.

Невиконання підписаних домовленостей може не тільки поставити на тривалу паузу подальшу співпрацю з кредитором, а й винести на порядок денний питання про повернення Україною останнього траншу.

Обвал на ринку нерухомості

Ще один внутрішній недооцінений ризик.

Про ризики, пов'язані з надлишком житла на ринку нерухомості, експерти почали висловлюватися ще у 2016 році. Однак говорили про це в той момент лише окремі фахівці. Широке обговорення почалося тільки з середини 2017 року, після публікації у червні звіту Національного банку про фінансову стабільність.

В чому головна загроза? На ринку утворився надлишок квартир через низький попит. Про низьку активність покупців говорить маркетингова політика забудовників, пояснює регулятор.

Зокрема, для залучення покупців будівельні компанії пропонують пільгові умови кредитування в партнерстві з банками та знижки до 20% в разі повної оплати вартості. У 2016 році знижки становили 5-10%.

Про низький попит свідчать і низькі обсяги іпотечного кредитування. У 2016 році банки видали кредитів на придбання, будівництво і реконструкцію нерухомості на 736 млн грн. Для порівняння: у 2012 році — 2,5 млрд грн.

Крім того, нема точних даних про кількість угод на первинному ринку. Всі цифри, які наводять аналітики та експерти, неточні і ґрунтуються на інсайдерській інформації.

Тож експерти пророкують повторення ситуації 2008-2009 років, коли було зупинено багато будівництв і постраждало багато українців.

Автор
Економічна правда