05 февраля 2020 10:14

Від Сікорського до Кульчицького: як українські інженери підкорюють небо

Українські фахівці продовжують розвивати авіабудування на інших континентах. Тільки тепер для цього не обов'язково їхати з України. Навпаки – багато хто повертається на Батьківщину.

Від Сікорського до Кульчицького: як українські інженери підкорюють небо

Український слід Боїнга

25 січня в місті Еверетт (США) компанія Boeing вперше підняла в повітря перший літак нового покоління широкофюзеляжних літаків Boeing 777X. Це найдовший із серії далекомагістральних широкофюзеляжних дводвигунових літаків компанії. Модель 777-8X вміщуватиме до 375 пасажирів, а модель 777-9X – до 425. Ці літаки замовили вже кілька провідних світових авіакомпаній.

Але мало хто знає, що безпосередню участь у розробці цього літака брали українські фахівці. З 2007 року компанія "Прогрестех-Україна" надає інженерні послуги провідним світовим виробникам авіатехніки, розробляє програмне забезпечення і проєктні рішення для підприємств транспортної та промислової інфраструктури. Входить до лідируючої трійки інженерно-конструкторських центрів України. Основний партнер і замовник "Прогресстех-Україна" – компанія Boeing.

За словами представників "Прогрестех", українці брали участь у моделюванні і характеристиками міцності аналізі конструкцій елементів планера і низці інших робіт. Тепер літак із найпотужнішими в світі двигунами має нове композитне крило зі складними законцовками, і безліч інших удосконалень. Очікується, що він буде найбільш економним порівняно з іншими цивільними літаками.

Досвід роботи з такими лідерами світового авіабудування, як Boeing дозволяє компанії "Прогресстех-Україна" отримувати унікальний досвід і підвищувати кваліфікацію своїх інженерів. "Наші інженери отримали унікальний досвід роботи на найсучаснішому проєкті, з найсучаснішими технологіями, а значить їх кваліфікація підвищилася", – говорить заступник директора зі зв'язків з громадськістю "Прогрестех-Україна" Тетяна Бичкова.

Шляхами Сікорського

Перш ніж створити всесвітньо відому авіаційну компанію "Sikorsky Aero Engineering Corporation", киянин Ігор Сікорський з 1907 по 1911 роки отримав авіаційну освіту в Київському політехнічному інституті імператора Олександра II, з 1912 по 1917 рік пропрацював головним конструктором у відділі Російсько-Балтійського вагонного заводу в Санкт Петербурзі. І в 1918 році через вільний від більшовиків Архангельськ виїхав спочатку до Лондона, потім у Париж і вже після цього опинився у Нью-Йорку.

Засновник "Прогрестех-Україна" Володимир Кульчицький пройшов не менш цікавий професійний шлях. Етнічний українець, народжений у Москві, в 1974 році закінчив факультет "будівництво військово-морських баз" Вищого військового інженерного училища (ВІТУ) в Ленінграді (нині Санкт-Петербург). Після цього служив в організаціях Північного флоту інженером із проєктування і будівництва морських гідроспоруд, займався науковою діяльністю. У січні 1991 створив Мале науково-виробниче впроваджувальне підприємство "Прогресстех", яке з роками розрослося до міжнародної групи компаній з офісами в Україні, Латвії, Польщі, Сполучених Штатах Америки, Франції та Вірменії.

Вирішальним для розвитку "Прогрестех" став 2013 рік, коли Володимир Кульчицький, чий родовід походить із Чуднівського району Житомирської області, вирішив, що центром зростання бізнесу стане Київ. Після цього він переїхав на постійне місце проживання в Україну, в рідне село, і з цього моменту розвиток його компанії в Україні відбувався в геометричній прогресії.

Зараз Група "Прогрестех" в Україні представлена двома компаніями – "Прогрестех-Україна" і "Тукана Інжиніринг Україна". Штат обох компаній сумарно нараховує понад 900 інженерів – майже в 5 разів більше, ніж на початку 2014 року. Крім центрального офісу в Києві відкрито філії в Харкові і Львові. Залучаючи в Україні міжнародні інженерні проєкти і створюючи інтелектуальні робочі місця, Кульчицький повернув у країну (перш за все, з Росії) більше 60 висококваліфікованих фахівців, досвідчених інженерів, які залишили Україну в 90-і роки.

Траєкторія успіху

У 2009 році компанія приступила до виконання замовлень Spirit AeroSystems, найбільшого розробника і постачальника агрегатів і компонентів для комерційних літаків. Spirit, маючи довгострокові контракти з провідними виробниками авіатехніки, поетапно приваблювала "Прогрестех-Україна" до участі в престижних міжнародних авіабудівних програмах, включно з Airbus 350 XWB, Bombardier C-Series і Learjet 85, Gulfstream G650 і G250 / 280, Mitsubishi Regional Jet і Cessna 850.

У 2013 році "Прогрестех-Україна" починає переговори з компанією Boeing про її залучення в Україну як найбільшого галузевого замовника. У разі успіху, центр інженерної кооперації Boeing з країнами Східної Європи вдалося б побудувати в Києві.

Однак, з огляду на політику співпраці Boeing, необхідно було реструктуризувати інженерні сервіси "Прогресстех-Україна". З цією метою в компанії був сформований новий великий інженерний департамент на базі існуючих проєктних команд із досвідом роботи в міжнародних авіаційних програмах. Він був орієнтований виключно на послуги для Boeing. Тим часом замовлення від Spirit AeroSystems поетапно передавалися в роботу новому конструкторському центру. До його створення в Україні приступила друга компанія, що представляє групу "Прогрестех" - "Tucana Engineering" із центральним офісом у Х'юстоні (США).

У підсумку, восени 2013 року Boeing і "Прогрестех-Україна" завершили узгодження умов співпраці та підписали контракт. Трохи пізніше, влітку 2014 року було відкрито представництво Tucana Engineering у Києві, продовжив обслуговувати інших великих замовників у сфері авіабудування.

Як зазначив в одному з інтерв'ю директор "Прогресстех-Україна" Андрій Фіалковський, у налагодженні контакту з Boeing дуже допомогли наявність в Україні сильної інженерної школи, а також два прізвища: Сікорський і Тимошенко. Сікорський – колишній студент КПІ і всесвітньо відомий винахідник вертольотів, Тимошенко – багаторічний професор КПІ, який очолив в 1906 році "Київське товариство повітроплавання" і заснував таку наукову дисципліну як сопромат, яка стала однією з найважливіших в авіації.

Інвестиція в мізки

Починаючи з 2012 року, "Прогрестех-Україна" розширила взаємодію з найбільшими технічними університетами і поетапно запустила комплекс освітніх проєктів та навчальних програм. Їх загальна мета – розвиток інженерної освіти в Україні, модернізація навчального процесу з урахуванням сучасних вимог глобального ринку інтелектуальних послуг. Це важливо для "Прогрестех", адже низка навчальних програм спрямована безпосередньо на підготовку випускників технічних вузів до роботи в компанії.

Першим партнером компанії серед вузів став Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського (КПІ). Незабаром до нього приєдналися два найбільших харківських ВНЗ – Національний аерокосмічний університет ім. Н.Є. Жуковського ХАІ і НТУ Харківський політехнічний інститут (ХПІ), а також столичний Національний авіаційний університет (НАУ), провідні технічні вузи Дніпра, Одеси, Полтави та інших студентських центрів України.

Базовою площадкою для реалізації більшості програм дуального навчання став Спільний навчальний центр "Прогрестех-Україна" і КПІ імені Ігоря Сікорського (Київ). Центр було відкрито влітку 2014 року і оснащений він сучасною технікою з доступом до новітньої системи автоматизованого проєктування. У 2015 році в партнерстві з ХАІ (Харків) "Прогрестех-Україна" запустила свою другу програму дуальної освіти – з підготовки магістрів для роботи в компанії.

До підтримки ключових освітніх проєктів "Прогрестех-Україна" залучила свого основного партнера, компанію Boeing. З 2016 року за сприяння Boeing була вдвічі розширена навчальна база Спільного центру "Прогрестех-Україна" і КПІ ім. Ігоря Сікорського. За участю Boeing у КПІ створено нові сучасні авіаційні спеціалізації, стартувала програма перепідготовки і сертифікації педагогічного персоналу. Запущені навчальні проєкти, майстер-класи та інформаційні тури для студентів технічних університетів України. А в кінці 2016 року група викладачів українських вузів, задіяних у нових спільних навчальних програмах, пройшла стажування на складальних заводах Boeing у США.

У 2017 році стартувала спільна магістерська програма дуальної освіти "Прогрестех-Україна" і КПІ ім. Ігоря Сікорського. Відтоді набір у дуальну магістратуру здійснюється щорічно. За умовами програми, претенденти ступеня магістра отримують можливість поєднати навчання в КПІ з роботою в "Прогрестех-Україна". У січні минулого року відбувся перший випуск магістрів, а в кінці 2019 року програма була удостоєна сертифікату європейської акредитації EUR-ACE®. Сертифікат Європейської мережі акредитації інженерної освіти (ENAEE) підтверджує відповідність магістерської програми рамковим європейським стандартам і нормативам. Сертифікат категорії EUR-ACE® визнається у всіх країнах – учасницях Європейського простору вищої освіти (European Higher Education Area, EHEA).

Горизонти майбутнього

У 2018 році компанія Boeing на щорічній Глобальній конференції постачальників оголосила про присудження "Прогрестех-Україна" нагороди за виняткову ефективність і якість робіт – Performance Excellence Award. Це одна з найвищих корпоративних нагород Boeing, щорічно вручаються кращим постачальникам товарів і послуг. Володарі нагороди були визначені серед 13 000 найбільш активних постачальників Boeing із 57 країн світу.

Але авіабудування вже не єдина індустрія, в якій активно просуваються фахівці "Прогрестех". Група кілька років надає інженерні послуги в інших галузях. У портфоліо є роботи з науково-інженерному супроводу низки проєктів для NASA і відомих корпорацій – Daimler і навіть Tesla.

Попит на послуги українських інженерів у світі з кожним роком зростає. Показовим є зростання значення українських фахівців, зайнятих у проєктах корпорації Boeing. Із 2014 року українська складова в підтримці моделювання літаків Boeing нового покоління виросла в 16 разів, і талановиті українські інженери можуть працювати у себе на Батьківщині. І ця тенденція буде продовжуватися – на думку Андрія Фіалковського, у найближчі роки ця цифра збільшиться ще більше.

Автор
Обозреватель
Источник
НОВОСТИ / Транспорт