Парекс

Интернет-газета
ЭКОНОМИКА
Ежедневно вся экономика страны

Четверг, 27.04.2017, 23:31:00  •  Сделать "Экономику" стартовой страницей

Органы власти / В раздел

АВТОР

Деловая Столица
Деловая Столица

Loading...

18 апреля 2017 19:48

Share

Основа основ. Чому польська конституція допомогла полякам обігнати українців

20-річний ювілей діючої польської конституції дає можливість українцям придивитися до різниці між нами і ними

Основа основ. Чому польська конституція допомогла полякам обігнати українців

Поляки традиційно тішаться найстарішою конституцією сучасного типу, котру ухвалили ще 3 травня 1791 року, найраніше в Європі і першими по Сполучених Штатах Америки. Українці звісно з цим не погодяться і тут же прокашлявшись і почухавши потилицю, скажуть, а Пилип Орлик, ще в 1710 році прийняв дуже славного документа! Тут ми сперечатися не будемо, залишимо справу справжнім патріотам, але відзначимо що обидві славні конституції вже не діють, а просто є гарними історичними пам'ятками. Ну і ще одним недоліком конституції Орлика є те, що прийнята вона була тільки в екзилі. На жаль, з українцями так трапляється часто - розумні і важливі речі ми робимо тільки тоді, коли опиняємося в еміграції, а вдома, воно у нас якось не виходить.

Але наразі про інше. Мова йде про діючу конституцію Польщі, 20-річний ювілей якої поляки святкували 2 квітня. Як водиться, вдоволеними були не всі. Зокрема, нинішній польській правлячій партії "Право і Справедливість" на чолі з Ярославом Качиньським здається, що в основному законі треба, щоб було більше патріотизму, гордості, пошанування для пересічного поляка, ну і, звісно, всіляких, найрізноманітніших традиційних цінностей.

Зате тим, хто хоче жити просто в нормальній країні, де влада не може розказувати, як і з ким треба спати, кого любити і в який спосіб любити, кого ненавидіти, як випивати і закусувати, а також має обмежені можливості залізти до гаманця простому громадянину, от тим, діюча конституція, навпаки, до вподоби.

Тим, що влада намагається вчити українців жити у нас, за національною звичкою, переймаються не дуже, а от проблеми "гаманця" і добробуту, це пекуча проблема. Тим паче що українці ніяк не можуть зметикувати, як же так вийшло, що всього чверть століття тому Україна і Польща були приблизно в однаково поганому стані, а потім вийшло навпаки. Тоді, в 1991 році, українці навіть небезпідставно думали, що шанси на кращу долю в великому світі, що відкривався після розпаду СРСР, у них кращі, все-таки і чорноземи, і промисловість, а це не якісь там Мазурські болота...

А вийшло трохи по-іншому. Нині якось навіть не випадає порівнювати рівень добробуту України і Польщі. Хоча, звісно, і серед українців трапляються заможні люди, але от з благополуччям країни якось не склалося. Як правило, причини разючої різниці шукають в реформах Лєшека Бальцеровича, який штовхнув Польщу до капіталізму, в той час як Україна намагалася частиною (більшою) сідалища всидіти ще й на кріслі соціальної держави. Рація тут, звісно, є, але варто придивитися і до деяких дрібниць, які відрізняють польський основний закон від нашого і дозволяють краще чутися польській господарці та валюті, а пересічному поляку й поготів.

Що власне впадає ввічі?

Насамперед те, як хитро у поляків оформлена процедура відставки уряду. Українці звикли, що в середньому раз на півтора роки мають нового прем'єра, а ґвалти про відставку і недовіру починаються мало не наступного дня після того як прем'єра призначили. І то незалежно від персони. Послідовністю поляки не поступаються українцям, тому придумали, що постанова про недовіру уряду розглядається лише в тому разі, коли вказане ім'я наступника. Як казали в старому радянському кіно: "Ім'я сестра! Ім'я!" І все. Крапка. Ніяких змін уряду поміж виборами. Бери і працюй. Натомість в Україні прем'єрів змінюють частіше ніж деякі українці шкарпетки. Як правило, довше 555 днів український прем'єр на посаді не затримується.

За великим рахунком навіть оцінити той чи інший Кабмін неможливо. Чому? Тому що економіка штука інерційна, наслідки сьогодні ухвалених рішень видно за рік, а той й півтора, а там уже новий прем'єр. Стоїть, розводить руками  і каже, а я тут до чого? Це все "папєрєднікі", ми зараз спробуємо виправити. Свого часу посол Ізраїлю в Україні відповідаючи на питання, чого не вдаються проекти співробітництва з Україною, зауважив:
- А як з вами співробітничати, якщо у вас раз на рік змінюється міністр, а із зміною міністра змінюється все?

Зрозуміло, що ніяк або, інакше кажучи, так, як є. Ще популярна в Україні гра - "виконуючий обов'язки". Проте сподіватися в такому випадку на якусь прогнозовану політику, на крупні інвестиційні проекти, не доводиться. Хтось домовився, а через півроку переграли по-новому, так би мовити, передумали. І все.

З такими управлінськими підходами дивно не те що Україна живе бідно, а навпаки, що надто добре. І пенсії платять (маленькі переважно), і дороги будують (потрошки), і навіть 3G-зв'язок зявляється.
Щоправда, там де потрібна координація на трішки довший період, ніж рік, зробити вдається дуже мало. Яскравий приклад, потуги щодо покращення бізнес-клімату. В уряду Яценюка - одні плани, в Гройсмана - інші.

Ще цікавіші і начебто прості речі, записані у поляків щодо діяльності їхнього Національного банку. Просто, можна навіть сказати, тупо написано: національний банк несе відповідальність за вартість польської валюти. Все зрозуміло? Що це означає? Зокрема те, скільки доларів чи євро можна купити на польський злотий.

А що написано у нас? У нас дуже по розумному, щоб показати високий професіоналізм прописали: забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави - Національного банку України. Тепер підіть довідайтеся, що таке стабільність...

Можна побитися об заклад, що думок буде стільки ж скільки економістів. Більше того, у декого може бути тих думок навіть дві, як колись у знаменитого лорда Джона Мейнарда Кейнса. Володимир Стельмах, колись цілком виправдано говорив, що НБУ не формує курс гривні, а тільки його фотографує. Валерія Гонтарева, також не безуспішно  розмірковувала про вплив таргетування на стабільність і додавала, що варто б і Конституцію змінити і там уже написати, що Нацбанк взагалі до курсу гривні не має стосунку. А відповідає за цінову стабільність.

Якщо так справді написати, то тут уже не те що українські економісти, а й чорт голову зломить, в суперечках, щодо того, можна вважати трикратне зростання цін за три роки стабільністю, чи ні? Як правило думок буде дві - "за" і "проти", ну і трішки кучерявих відгалужень від послідовників лорда Кейнса (якщо такі виявляться в Україні).
До речі, як і прем'єри, керівники Нацбанку у нас останнім часом довго на посаді не затримуються. Щоб глибоко не пірнати, тільки з 2010 року: Володимир Стельмах, Олександр Арбузов, Ігор Соркін, Степан Кубів, Валерія Гонтарева.

І ви хочете стабільності? Між іншим, в поляків за цей час змінився один голова центрального банку. Один...

Не варто також забувати, що пані Гонтарева вже також втомилася, місію свою вважає виконаною і зібралася на заслужений відпочинок. Як казазав граф Каліостро: нас чекають Варшава, Париж, Копенгаген...

Про наступника пані Гонтаревої ми можемо тільки здогадуватися. Це ще один штрих до питання стабільності. Штука тільки в тому, що взагалі-то, призначається голова Нацбанку на 7 років далеко неспроста. Не повинен він залежати від виборчих циклів, змін президента і парламенту. Так то воно так, але, як то кажуть, це ж Україна - країна незвіданих можливостей. У нас все по іншому!

Ну і насамкінець, варто згадати таку річ, як борги. Для поляків це постійна тема - державний борг. Скільки вони, поляки, винні як країна і кожен зокрема. Лєшек Бальцерович, в часи коли очолював національний банк Польщі, почепив спеціального годинника в центрі Варшави, який показував, як росте (чи зменшується) національний борг. Знову-таки, в конституції вони собі без мудрствування написали, що державі не можна позичати та давати гарантії на суми, які призведуть до того, що державний борг перевищить 3/5 ВВП. Хочете позичити більше? Спробуйте змінити конституцію...
В Україні державним боргом переймається міністр фінансів, а він змінюється навіть частіше за прем'єра, тому з боргів ніхто особливо не робить собі проблеми. 

Підсумовуючи, варто відзначити, що українська бідність - це далеко не випадковість і не злий умисел. У нас все відбувається так, як прописано в Конституції. Це навіть якщо не згадувати про захист приватної власності, про закріплене право вкрасти (знамените - надра належать народу) і не бідкатися над корупцією. Управлінського хаосу і фінансової безвідповідальності вже достатньо для злиднів. А хаос і безвідповідальність у нас запрограмовані в Основному Законі. Тому не варто дивуватися успіхам сусідів і плакати над власною долею - ми живемо як по-писаному.

Источник: Деловая Столица

Переслать ссылку на эту страницу Переслать ссылку на эту страницу
Вызвать окно печати / Распечатать Вызвать окно печати / Распечатать


В раздел Органы власти

Предыдущие материалы
• 27 апреля 2017 10:26
«Планы» Путина и Донбасс как «чемодан без ручки»
• 26 апреля 2017 11:10
Як Харківські угоди підготували «Мінський котел»
• 26 апреля 2017 10:26
Президентские амбиции: ПАСЕ может возглавить представитель Украины
• 26 апреля 2017 09:30
Нужно больше солидарности с Украиной
• 26 апреля 2017 09:07
Логика безнаказанности: как Путин стал заложником хаоса
• 25 апреля 2017 10:27
Застенчивое поручительство. Почему "Фронтовики" немного стыдятся Мартыненко
• 24 апреля 2017 11:58
Свобода, которую мы теряем
• 24 апреля 2017 10:21
Вторжение за 2-3 часа
• 24 апреля 2017 09:58
Россия должна уйти отовсюду
• 21 апреля 2017 10:56
Европа поможет реформировать Раду

Все статьи »Поиск по сайту

Расширенный поиск


НОВОСТИ / Органы власти

27 апреля 2017 21:12 Война России против Украины: последние события в Донбассе


27 апреля 2017 19:38 НПУ расследует репрессии против крымчан по делу Хизб ут-Тахрир


27 апреля 2017 18:52 Украина приостановила легализацию польских памятников


27 апреля 2017 17:00 Линкявичюс: В ЕС царит "настроение выжидания" касательно Украины


27 апреля 2017 15:26 В Киеве продавали российскую 1С на оккупированные территории


27 апреля 2017 14:55 Ляшко никто в САП на допрос не звал, он сам пришел - Холодницкий


27 апреля 2017 14:28 Украина была и есть приоритетом администрации США - Госдеп


27 апреля 2017 14:26 Прокурор пояснил, может ли Насиров снять электронный браслет


27 апреля 2017 13:56 Суд обязал Насирова носить электронный браслет еще два месяца


27 апреля 2017 13:55 Насиров - на просьбу показать браслет: Он у меня в интимной зоне

Все новости »ИНТЕРЕСНЫЕ ФАКТЫ
Загрузка ...

Информер, RSS-ленты, прием пресс-релизов, перепечатка материалов   |   Купить рекламное место   |   Редакция, контакты, вакансии

© 2005 www.economica.com.ua

"Экономика" приветствует републикации своих материалов с обязательной ссылкой на источник в виде текстовой строки вида “Источник www.economiсa.com.ua” и ссылки на данный портал.

Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентство "Українські Новини", в каком-либо виде строго запрещено

Rambler's Top100


строительная бригада бесплатные объявления