15 февраля 2018 17:34

«Будемо перекривати дороги»

Аграрії дали депутатам три тижні на виправлення «несправедливостей» у бюджеті на 2018 рік

«Будемо перекривати дороги»

Сільгоспвиробники знову висловлюють незадоволення політикою уряду щодо українського АПК. Найбільше досягнення аграрної спільноти за останні 15 років — акумуляція ПДВ, по суті, стала програмою підтримки сільгоспвиробників без участі чиновників. Проте 2016 року влада замінила її пустопорожнім обіцянками про ефективні дотації. Як сказав генеральний директор Української аграрної конфедерації Павло КОВАЛЬ, «сільгоспвиробників під час бюджетного процесу просто обдурили».


Левову частку аграрного бюджету «склювали» кури «Миронівського хлібопродукту»(майже 1,4 млрд грн) і «з’їла» велика рогата худоба «Укрлендфармінгу» (517 млн грн). Решті аграріїв дісталися жалюгідні крихти. Ефект від такої політики виявився разючим. Обсяги сільськогосподарської продукції за 2017 рік скоротилися на 2,7%, м’ясо та м’ясопродукти подорожчали на 29,4%, поголів’я великої рогатої худоби скоротилося на 1,5%, свиней — на 8,2%.


Під час роботи над бюджетом 2018 року аграріїв знову відсторонили від цього процесу. За кулісами парламенту і в урядових закапелках народився новий бюджетний кодекс, за яким із загальної суми 6,3 млрд грн дрібним аграріям мав перепасти мільярд, агрохолдингам — 2,5 млрд грн. Було зроблено чергову спробу закрутити податкові гайки. Пропонувалося з 1 березня 2018 року скасувати відшкодування ПДВ при експорті соняшнику, олії та ріпаку. Україною прокотилася хвиля протестів: пікетувалися органи влади, перекривалися автомагістралі. В результаті цього тиску до Податкового кодексу були внесені зміни, згідно з якими соняшник повністю повернув собі втрачені позиції, відшкодування ПДВ при експорті ріпаку продовжили до 2020 року, сої — до 1 вересня 2018-го.
Проте аграрії, підбивши підсумки року і зрозумівши, що їм доведеться відмовитися від сої, яка тримає багатьох із них на плаву, вирішили переглянути умови цього сумнівного компромісу. Як сказав голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій ДИКУН, це все одно, якби у нас позичили тисячу доларів, а повернули б 700 і сказали при цьому: «Хлопці, це ж гарний компроміс, погоджуйтеся!»


Група народних депутатів на прохання аграріїв розробила і добилася включення до порядку денного сесійних засідань ВР законопроекту № 7403-2 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України олійних культур», який пропонує повністю повернути колишній режим адміністрування ПДВ під час експорту цих культур. Однак його так і не розглянули. Причиною обурення аграріїв стало також перетягування ковдри між урядом та Адміністрацією Президента під час ухвалення законопроекту про врегулювання земельних відносин на місцевому рівні.
Щоби донести свою позицію до глави держави, Верховної Ради, уряду, аграрії зібралися 7 лютого в Українському домі на Всеукраїнське аграрне віче. Були запрошені також народні депутати і депутати обласних рад.


«Влада, мабуть, вирішила, що аграрії — дійна корова, яку прийшла пора знову подоїти, але молоко закінчується, отже, треба її зарубати й відправити на м’ясо, а шкуру здерти, — прокоментував ситуацію керівник ТОВ «Робімакс-Агро» із Хмельницької області Алім МІЩУК перед початком форуму. — Маніпуляції з ПДВ чиновники пояснюють тим, що завдяки цьому експортні потоки олійних культур будуть спрямовані на вітчизняні переробні підприємства. Але якщо при цьому виграє «Кернелл» та інші магнати, то ми програємо, адже трейдер, не одержавши ПДВ, автоматично знизить закупівельну ціну на продукцію. Ціна питання — 10—15 млрд грн, тобто це не що інше, як схема. Але ж ми на землі працюємо не за схемами: якщо надурив землю, то й відповідно нічого не одержиш, а тут пропустили якийсь закон серед ночі і заробили на схемі 10 мільярдів гривень. Крім того, у нас є й інші питання, наприклад, наполягаємо на ухваленні законопроекту №7363, який вирішує багато питань на користь аграріїв та місцевих громад. Але є там і сумнівні моменти: державні землі передаються від урядових структур до РДА, а чому їх не можна прямо передати селам? У цьому законопроекті пропонується надавати по одному гектару працівникам соціальної сфери. Але мені ставлять запитання нові працівники, які прийшли в господарство після 2001 року, коли закінчилося розпаювання угідь, і пропрацювали по 10—15 років: чому вони не можуть одержати отой гектар? Одним словом, у нас багато запитань. Настав час нам, аграріям, справді об’єднатися й виробити якісь цивілізовані форми впливу на владу...


За ухвалення законопроекту № 7403-2 виступили найбільші аграрні асоціації, депутати Верховної Ради та органів місцевого самоврядування. За підсумками Віча учасники направили офіційне звернення на ім’я Президента України Петра Порошенка, прем’єр-міністра Володимира Гройсмана та голови Верховної Ради України Андрія Парубія з вимогою сприяти прискоренню розгляду та ухвалення законопроекту № 7403-2, яким запропоновано виключити з Податкового кодексу положення щодо невідшкодування ПДВ при експорті олійних культур.


«У реаліях сьогодення варіант «просто поговорити» вже не працює. Для того щоб нас нарешті почули, треба діяти жорстко і робити радикальні кроки. Ми даємо депутатам три тижні. Якщо за цей час законопроект №7403-2 не буде включено до порядку денного та підтриманий, переходимо до більш рішучих дій. Будемо перекривати дороги», — зазначив голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун.
На жаль, перекриття доріг, пікетування та інші протести стають звичною формою спілкування громадянського суспільства із владою.