12 марта 2019 20:05

«Труба» геополітичного розбрату

Посол США у Німеччині розіслав листи з попередженням щодо санкцій з боку Вашингтона через підтримку будівництва газопроводу «Північний потік-2»

«Труба» геополітичного розбрату

США готуються накласти санкції на компанії ЄС, які співфінансують російський трубопровід «Північний потік-2», а також компанії, що беруть участь у прокладанні труб у Балтійському морі. Про це повідомляє американська газета The Wall Street Journal з посиланням на неназвані джерела в США.
Санкції можуть підвищити напруженість між Берліном і Вашингтоном на тлі тривалої суперечки про американські мита на німецькі автомобілі, зазначається в матеріалі.
Посол США у Німеччині Річард Гренелл вже обіцяв вжити таких заходів щодо німецьких компаній. Він відправив їм листи із попередженням щодо  санкцій з боку Вашингтона через підтримку будівництва газопроводу «Північний потік-2».


США стверджують, що трубопровід є стратегічним ризиком енергетичної залежності від Росії.
Нагадаємо, «Північний потік-2» — спільний проект на $11 млрд російського «Газпрому» і п’яти західних енергетичних компаній: австрійської нафтової компанії OMV, німецького хімічного гіганта BASF-Wintershall, німецького енергетичного концерну Uniper, французької компанії Engie і британсько-голландської Royal Dutch Shell.
Наразі Газпром отримав дозволи на будівництво «Північного потоку-2» у майже всіх країнах, через води та територію яких планують прокладати трубопровід, зокрема у Росії, Фінляндії, Швеції та Німеччині. Водночас, єдиною країною, яка поки не надала Газпрому дозвіл на спорудження газопроводу є Данія.
В уряді Данії наразі «планують оцінити, що відбувається в Росії та як вона поводиться з Україною».


Про це повідомив міністр іноземних справ Данії Андерс Самуельсен. За його словами, політики РФ щодо України «однозначно не відповідає інтересам Данії загалом». Наразі дочірня компанія Газпрому, яка будує «Північний потік-2» намагається отримати дозвіл на прокладання цього газопроводу у Данії. У решті країн, через територію та води яких мають збудувати морський газопровід дозволи вже отримано.


У разі, якщо Данія відмовить Росії у дозволі прокладати «Північний потік-2» у своїх територіальних водах, Газпрому доведеться прокладати газогін в обхід данської ділянки, що буде дорожче та довше для компанії. Утім, непереливки буде і самій Данії.
 «По-перше, для Данії це рішення надзвичайно складне, оскільки вона має дуже тісні торговельні стосунки зі своєю сусідкою — Німеччиною. Яка безумовно неминуче тисне і тиснула на інші скандинавські країни для того, щоб вони надали доступ. Данія на відміну від Фінляндії утримує свою принципову позицію, чітко розуміючи загрози, які несе РФ не тільки для Данії, а і для країн Балтії, де потім той же самий Кремль може розміщувати свої військові кораблі в водах Балтійського моря під маркою захисту інфраструктури «Північного потоку-2», —  пояснила голова комітету з закордонних справ Ганна ГОПКО.
Гопко зазначила, що  «Північний потік-2» активно будується всупереч 3-му енергопакету ЄС Антимонопольного законодавства.
За словами Гопко, для України є надзвичайно важливим продовження співпраці вибудовування коаліції тих держав в ЄС, які виступають активно проти. Вона зауважила, що дуже важливо у будівництві коаліції, в якій крім Данії, скандинавських і балтійських країн, Польщі і Великобританії, співпрацювати зі США.
 «Оскільки саме в них є можливості цей проект фактично призупинити, включивши санкції зокрема проти однієї зі швейцарських компаній підрядника, яка є основним будівельником «Північного потоку-2», — говорить Гопко.


Зазначимо, комітет постійних представників держав ЄС затвердив проект змін до газового законодавства Євросоюзу. Тепер за застосування правил ЄС до цього газогону відповідатиме, під наглядом Єврокомісії. І це страшно обурило учасників проекту ПІвнічнйи потік-2. Зокрема, в Австрії  заявили, що російський газопровід в обхід України «Північний потік-2» буде завершений вчасно, незважаючи на вплив поправок на Газову директиву ЄС.
Таку заяву зробив глава нафтогазової компанії OMV Райнер Зеле, передає ТАСС. За його словами, на даному етапі «Газпром» і його європейські партнери розглядають різні сценарії розвитку подій


«Зараз ми тільки обмінюємося думками про різні сценарії розвитку подій. Але тільки тоді, коли фінальний текст (Газової директиви. — Ред.) буде для нас доступним, ми зможемо вже інтенсивніше говорити про те, які дії з нашого боку будуть потрібні», — сказав він.
За словами голови австрійської компанії, він обговорював цю тему з головою правління «Газпрому» Олексієм Міллером на нещодавній зустрічі в Москві. Зеле додав, що для інвесторів «не дуже приємним є те, що у проекту змінюється правова ситуація». «І тут виникає питання про те, наскільки ця директива матиме зворотну силу, бо всі дозволи, які ми отримали, діють на старих правових підставах. Тому значною мірою це буде питання в юридичній площині», — пояснив він.
Фахівці переконують, що з точки зору прибутковості — це взагалі не вигідний проект. Крім того, відзначив у коментарі «Дню» президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, існують твердження, що поява «Північного потоку-2» збільшить залежність ЄС від російського «Газпрому», який вже постачає близько третини обсягів газу в ЄС. До слова, Україна після запуску «Північного потоку-2» втратить не лише дохід від транзиту блакитного палива, але й геополітичний важіль впливу. І власне це, припускають фахівці, і є основною метою Кремля.+