27 февраля 2018 15:53

Сторожинецькі лісівники реалізують проект розвитку клонової плантації модрини


ДП «Сторожинецький лісгосп» та Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. П. С. Пастернака уклали договір щодо наукового супроводу вченими НДІ розпочатої буковинськими лісівниками роботи зі створення клонової гібридизаційної плантації модрини – європейської та японської. Робота проводиться у рамках виконання галузевої Програми розвитку лісонасіннєвої справи.

За інформацією Державного агентства лісових ресурсів, клонову плантацію заклали навесні минулого року на базі Верхньо-Петрівецького лісництва, в урочищі Корчівці. На 2 гектарах висадили 312 сіянців модрини. Їх виростили з насіння у спеціалізованих теплицях Чудейського лісництва. Частину насіння сторожинецькі лісівники зібрали з вікових дерев пралісу модрини європейської, що знаходиться на території Чудейського лісництва і є ботанічною пам’яткою природи місцевого значення.

- Усі лісівничі роботи мають бути науково обґрунтованими, а особливо діяльність насіннєвих плантацій, інших селекційно-насінницьких об’єктів, які визначають стан і продуктивність наших лісів у віддаленій перспективі. Співпраця з вченими УкрНДІгірліс  дозволить нашому лісгоспу розвивати лісонасіннєву справу з урахуванням найкращих досягнень лісової селекції, мати якісне сортове насіння цінних порід дерев, – розповідає головний лісничий Сторожинецького держлісгоспу Василь Романюк.

Відповідно до укладеної угоди, науковці УкрНДІгірліс (м. Івано-Франківськ) проведуть моніторинг об’єктів постійної лісонасіннєвої бази лісоутворюючих видів дерев на території ДП «Сторожинецьке лісове господарство», у тому числі клонової плантації модрини, та розроблять покрокові заходи з їх упорядкування.

- Мета нашої спільної роботи – допомогти сторожинецьким лісівникам виростити на клонових плантаціях дерева цінного генетичного фонду, щоб в подальшому мати з них генетично покращене насіння, з якого, у свою чергу, отримувати якісні сіянці для створення стійких високопродуктивних лісів Карпатського регіону, – зазначає директор УкрНДІгірліс Олексій Голубчак.  

Згідно розробленого технічного завдання та календарного плану виконання науково-практичних робіт на клоновій плантації модрини, спеціалісти лісового відділу держлісгоспу приступають до проведення заходів з подальшого розвитку та удосконалення постійної лісонасіннєвої бази свого підприємства на основі науково випробуваних генетико-селекційних методів.

- Протягом 5 останніх років у держлісфонді нашого підприємства ми забезпечили  участь модрини  у більше 500 гектарів лісових культур та ділянок з природним поновленням, висаджуючи по 40-50 дерев на один гектар майже в усіх лісництвах, а це майже 25-30 тис. штук сіянців, – розповідає Василь Романюк. – Це цінна порода, швидкоростуча та біологічно стійка. Її деревина має високі технічні характеристики, а тому користується незмінно високим попитом на ринку.

Модрина нам не чужа. Їй добре в сторожинецьких лісах. Вона досягає тут поважного віку, про що свідчить вже згадуваний праліс модрини у Чудейському лісництві, деревам якого більше 170 років.

А у Їжівському лісництві є два плюсових дерева модрини, з яких сторожинецькі лісівники збирають якісне насіння. Клонова плантація модрини у Верхньо-Петрівецькому лісництві, увагу якій відтепер приділятимуть науковці Українського НДІ гірського лісівництва, забезпечить потребу Сторожинецького держлісгоспу у власному якісному садивному матеріалі з покращеними спадковими властивостями.

ДОВІДКОВО:
На території ДП «Сторожинецький лісгосп» у Верхньо-Петрівецькому лісництві вже діє клонова плантація ялиці білої, у Будинецькому та Їжівському лісництвах є родинні плантації дуба звичайного.