09 сентября 2021 14:43

Расследование CNN по «вагнеровцам»: Офис президента «не услышал принципиально новой информации»

8 сентября американский телеканал CNN выпустил масштабное расследование о срыве спецоперации. Журналисты опровергли заявление президента Владимира Зеленского о том, что эта спецоперация проводилась не Украина

Расследование CNN по «вагнеровцам»: Офис президента «не услышал принципиально новой информации»

В Офісі президента ознайомилися із розслідуванням американського видання CNN щодо справи “вагнерівців”. Однак реакції щодо оприлюдненої журналістами інформації не відбудеться.

Про це у коментарі редакції повідомив речник президента Сергій Никифоров.

В Офісі президента кажуть, що не почули принципово нової інформації.

“Щодо матеріалу CNN – ми не почули принципово нової інформації, яка потребувала б реакції Офісу президента”, – заявив Никифоров.

Вчора радник голови ОПУ Михайло Подоляк також коментував це розслідування. Зміст повідомлення зводиться до звинувачень CNN у поширенні меседжів російських спецслужб та наративів російського видання “Комсомольская правда”. 

Водночас Никифоров переконував, що це власна позиція Подоляка.

“Пан Подоляк озвучує власну позицію, але дуже часто вона не суперечить позиції Офісу президента і відрізняється хіба тональністю й стилістикою”, – додав він.

На уточнювальне запитання, чи може Офіс президента спростувати чи підтвердити інформацію CNN щодо причетності США до цієї спецоперації, Никифоров відповісти відразу не зміг. Лише через кілька хвилин зазначив:

“США, здається, це вже спростували. І від нас ніяких додаткових коментарів поки не буде”.

У розслідуванні CNN йдеться про те, що американська розвідка спростовує причетність до підготовки цієї спецоперації. Це підтвердив неназваний американський високопосадовець.

“Високопоставлений чиновник США сказав CNN, що ці твердження є “хибними”. Він зазначив, що розвідці США було відомо про операцію, але заперечив будь-яку причетність”, – йдеться у матеріалі видання.

На запитання, чи позиватиметься президент Володимир Зеленський до CNN після публікації цього розслідування, Никифоров відповів:

“Поки таке не обговорювалося”.

Нагадаємо, що п’ятий президент Петро Порошенко позивався до BBC через статтю про те, що він нібито заплатив юристу Дональда Трампа за організацію зустрічі з ним. Тоді телерадіокомпанія програла суд, перепросила й виплатила Порошенку матеріальне відшкодування у розмірі 50 тисяч фунтів.

Що відомо про спецоперацію з “вагнерівцями”?
Наприкінці липня 2020 року правоохоронні органи Білорусі затримали під Мінськом бойовиків російської приватної військової компанії “Вагнер”. Тоді заявили, що було отримано інформацію про прибуття на територію країни понад 200 бойовиків “для дестабілізації ситуації в період виборчої кампанії”, однак затримали лише 33 особи.

Згодом журналіст Юрій Бутусов на своїй сторінці у Facebook та видання “Українська правда” повідомили, що українські спецслужби готували масштабну операцію із затримання групи бойовиків ПВК “Вагнера”, для чого виманили їх до Білорусі.

Повідомлялося, що ГУР, СБУ та департамент з військових злочинів Офісу генпрокурора готували операції понад рік. В межах спецоперації бойовиків найняли за підробленими договорами охороняти нафтові вежі у Венесуелі. Під час вербування вони дали під запис свідчення про злочини на території України, бо думали, що показують “роботодавцю” рівень “кваліфікації”. Бойовики мали вилетіти з Мінська. Їм вже навіть купили квитки.

З 33 затриманих 28 виявилися бойовиками. 9 з них — громадяни України, 11 — містяться в  базі “Миротворця”. У складі групи були ті, хто, ймовірно, був причетний до збиття Boeing MH-17, Іл-76 під Луганським аеропортом, АН-26 близько Луганська.

24 липня заступник голови СБУ Руслан Баранецький і начальник Головного управління розвідки Міноборони Василь Бурба доповіли про операцію в Офісі президента. Тоді на зустрічі був Єрмак, Зеленський, голова комітету з розвідки Руслан Демченко і заступник голови ОП з питань оборони Роман Машовець.

Єрмак попросив відкласти операцію, щоб не зірвати обмін полоненими. Керівники спецслужб говорили, що операцію вже не можна зупиняти, але Зеленський у результаті підтримав Єрмака — її перенесли на 30 липня. Вже 29 липня “вагнерівців” затримали в мінському пансіонаті.

Після того, як силовики доповіли про ці плани Офісу президента, спецоперація провалилася. Українські розвідники запідозрили злив інформації Федеральній службі безпеки РФ.

14 серпня стало відомо, що Білорусь передала затриманих найманців Росії попри запити Офісу генерального прокурора щодо передачі їх українській стороні.

В Службі безпеки України категорично заперечили участь СБУ у спецоперації із затримання бойовиків “Вагнера” в Білорусі. Голова Офісу президента Андрій Єрмак також спростовував інформацію про зрив операції через імовірний витік інформації після наради у президента.

Роль Зеленського
24 червня президент Володимир Зеленський в інтерв’ю програмі “VIP з Наталією Мосейчук” на “1+1” заявив, що телефонував Олександру Лукашенку щодо “вагнерівців”. Він також заявив, що ця спецоперація не була українською, і висловив радість з приводу того, що завершено цю операцію не було. Раніше президент називав інформацію про спецоперацію щодо “вагнерівців” маячнею.

Народний депутат 8 скликання Дмитро Ярош такі заяви президента “явкою з повинною”.  Партія “Європейська Солідарність” виступила з вимогою викликати Зеленського на засідання парламентської Тимчасової слідчої комісії (ТСК).

В тому ж інтерв’ю Зеленський порівняв спецоперацію щодо “вагнерівців” із захопленням літака з опозиціонером Романом Протасевичем в Мінську. Колишній Генеральний прокурор Юрій Луценко заявив, що це все одно, що порівнювати “95 квартал” з 95 бригадою Збройних сил України.

22 липня Шевченківський районний суд Києва зобов’язав Державне бюро розслідувань почати досудове розслідування щодо можливої держзради президента Зеленського та його оточення через зрив операції. Цього зроблено не було.

3 вересня активісти “Руху опору капітуляції” подали до ОГП заяву щодо бездіяльності слідчого Держбюро розслідувань.

9 вересня суд зобов’язав СБУ відкрити кримінальне провадження проти голови Офісу президента Андрія Єрмака щодо “злитої” операції з “вагнерівцями”.

4 вересня народний депутат України від “Європейської Солідарності” Володимир Ар’єв надав докази того, що СБУ проводила спецоперацію щодо бойовиків “Вагнера”, а людина з Офісу президента причетна до її зриву. Тоді ж партія “ЄС” закликали створити тимчасову слідчу комісію для з’ясування обставин зриву спецоперації українських спецслужб.

Розслідуванням справи щодо “вагнерівців” займається Тимчасова слідча комісія ВРУ з питань “розслідування можливих протиправних дій представників державної влади”.