08 февраля 2018 08:46

Зимові вітровали і буреломи знищили 300 га берегометських лісів

Цьогорічні буревії в Карпатах призвели до того, що вітровалами та буреломами було знищено 300 га лісу обсягом деревини 18 тис. куб. м у лісових угіддях 5 лісництв Берегометського лісомисливського господарства: Берегометського, Лопушнянського, Славецького, Долішньо-Шепітського та Фальківського.
За останні 20 років на Буковині вітровалами і буреломами було охоплено площу у 150 тис. га, в тому числі суцільними вітровалами - близько 3 тис. га. 
За інформацією Державного агентства лісових ресурсів України основними факторами, що викликають пошкодження смереково-ялицевих деревостанів у Карпатах, є абіотичні фактори: коливання сонячної активності, вітер і атмосферні опади, ґрунтовий покрив, а вирішальну роль у цьому відіграє експозиція схилів. Тобто, чим більш віброударним є схил, тим більший тиск повітря на дерево і більша вірогідність пошкодження насадження. Найчастіше вітровали спостерігаються у смерекових лісостанах. Така ситуація пояснюється біологічними особливостями смереки, зокрема особливістю будови її поверхневих коренів: уже на відстані до 2 см від стовбура товщина кореня зменшується у 3-4 рази, він розгалужується на велику кількість якірних коренів невеликої товщини.
Передбачити стихію, зменшити масштаби та збитки від неї практично неможливо. 
На підприємстві складають відповідні акти та за результатами обстеження будуть прийняті рішення щодо проведення вибіркових чи суцільних санітарних рубок. Згідно матеріалів лісопатологічного обстеження погоджуються переліки заходів з поліпшення санітарного стану лісів.

- Коли будуть оформлені всі належні документи, то постраждалі від буревію ділянки пустимо у розробку, – говорить начальник лісового відділу підприємства Ярослав Лазоряк. – Це треба зробити якнайшвидше, оскільки деревина втрачає товарні якості. На деревах багато зламів, вони повалені, тому важко буде проводити такі роботи. На ділянках, де лісові насадження знищені повністю, будуть створені нові лісові культури.