Зазначається, що на вартість продуктів впливають різноманітні чинники.
В Україні ціни на продукти постійно зростають уже протягом кількох місяців. Основним фактором цього підвищення стали несприятливі погодні умови, що панували влітку 2024 року.
"Громадське" повідомляє, що цей рік став справжнім випробуванням для яблуневих дерев через пізні морози, які були змінені спекотними днями та сильними дощами. Як наслідок, ціни на технічні сорти стабільно зростають, а елітні сорти страждають від низького врожаю.
Щодо молочних виробів, Україна демонструє зростаючу залежність від імпортних постачань. У першій половині жовтня імпорт вершкового масла зріс на 76%, кисломолочних продуктів – на 11%, а сирів – на 5%. Це, в свою чергу, підвищує ціни на ці товари.
Також існує ймовірність зростання цін на соняшникову олію внаслідок підвищення вартості сировини, хоча наразі ціни залишаються стабільними. Цей рік став складним з кліматичної точки зору для мікрогріну та салатних культур, що призвело до обмеження їхньої пропозиції.
"Спекотна погода без опадів суттєво вплинула на врожайність, терміни дозрівання та якість багатьох овочів і фруктів, що, у свою чергу, позначилося на їхній доступності на ринку. Зокрема, спостерігалося прискорене подорожчання овочів для борщу та помідорів, а ціни на огірки продовжували зростати на високому рівні. Підвищення вартості сировини та витрат на виробництво також позначилося на цінах борошна і круп," - повідомили в НБУ.
Додатково, ціни на картоплю зростають через збільшений попит з боку виробництв чіпсів і снеків.
Відзначається, що нове підвищення цін на продукти харчування може призвести до зупинки процесу бронювання військовозобов'язаних чоловіків для аграрних підприємств.
"У сільському господарстві дуже важлива сезонність. І якщо ми в певний період, наприклад, зараз, не зможемо виконати ті чи інші роботи, то в нас зупиняється цей вид діяльності. Я не думаю, що це спричинить дефіцит продовольства в Україні. Але економіка країни загалом дуже ослабне. Так, у нас продовольство зросте в ціні, але його буде достатньо", - заявив Леонід Козаченко, президент "Української аграрної конфедерації".
В Україні стрімко дорожчає буквально все. Лідером з подорожчання стали комунальні послуги. Тарифи на воду, електроенергію, газ додали 18,7%.
Крім того, стабільно дорожчають медичні послуги - 11,9%. При цьому збільшилася вартість освіти - на 12% у річному обчисленні.
Ціни на продукти також показали значне зростання. Протягом року капуста подорожчала на 208,8%, вартість картоплі зросла на 88,8%, морква стала дорожчою на 51%, буряк - на 38,6%, а вершкове масло піднялося в ціні на 24,9%. Яблука, в свою чергу, подорожчали на 20,4%.
#погода #Врожайність #Врожайність сільськогосподарських культур #Овочевий #Бета (рослина) #Картопля #Вершкове масло #Культивувати #Соняшникова олія #Промерзання ґрунту #Імпорт #Сир. #Салат #Дерево. #Молочний продукт #Дощ #Їжа #Україна #Президент (державна посада) #Українська аграрна конфедерація #Козаченко Леонід Петрович #Крупа (зерно)