Дебати між Тшасковським та Навроцьким: Україна, конфлікти та дезінформація.

Під час дебатів у п'ятницю Кароль Навроцький висловив думку, що Володимир Зеленський демонструє негативне ставлення до Польщі, в той час як Рафал Тшасковський звинуватив його в тому, що його слова про вступ України до НАТО нагадують риторику Владіміра Путіна. Відповідаючи на запитання щодо своєї участі у фанатських конфліктах, Навроцький зазначив, що його "спортивна діяльність" завжди була прикладом чесної конкуренції. Обидва кандидати не раз підкреслювали, що один з них не говорить правду.

Коли Тшасковський поставив Навроцькому запитання про його зв'язки з "бандитами" і "злочинним світом", кандидат, якого підтримує партія "Право і справедливість", передав йому фотографію, на якій мер Варшави стоїть поруч з людиною, яку Навроцький назвав "педофілом з Таргувека" (Таргувек -- район Варшави -- PAP).

Формула дебатів

У ході п’ятничних теледебатів, які були організовані телеканалами TVP, TVN і Polsat, обидва кандидати по черзі ставили одне одному три запитання в рамках шести тематичних блоків, що охоплювали питання охорони здоров’я, міжнародної політики, економіки, соціальної політики, безпеки та світогляду. Теми міграції та ситуації в Україні неодноразово піднімалися під час обговорення. Кандидати чітко виразили свою позицію щодо Міграційного пакту: Навроцький заявив, що в разі його обрання президентом він вийде з пакту в односторонньому порядку, тоді як Тшасковський запевнив, що цей пакт "ніколи не буде реалізований", оскільки Польща вже активно підтримує українців.

Відповідно до норм законодавства Європейського Союзу, глава держави не має права самостійно анулювати міграційний пакт, що включає регламенти та директиви Ради ЄС та Європейського парламенту.

Українське питання та візи

"Я був тим, хто зафіксував у документах ЄС, що наша підтримка українцям означає, що ми більше не прийматимемо біженців", -- заявив Тшасковський. У відповідь Навроцький обвинувачив його у неправді та попросив представника "Громадянської коаліції" (КО) вказати конкретний документ. Тшасковський зазначив, що мова йде про постанову 2015 року. "Я сумніваюся, що в Україні в 2015 році вже йшла війна", -- відповів Навроцький, на що Тшасковський заперечив, що анексія Криму вже є актом війни.

Кандидати висловили різні думки щодо порушень, пов'язаних із видачею віз за попереднього уряду. "У міжнародній політиці помилки трапляються часто, ви також допустилися помилки в цій справі. Вважаю, що ви не були в курсі роботи парламентського комітету, який встановив, що видано 300 віз, а не 300 000", -- зазначив Навроцький. "Візи дійсно видавалися, але 300 тисяч – це цифра з доповіді NIK, незалежної аудиторської установи", -- відповів Тшасковський.

Тема захисту.

У ході сесії запитань щодо безпеки Тшасковський звернувся до Навроцького з питанням про опір Україні в її прагненні приєднатися до НАТО. Він зауважив, що його позиція в цьому питанні співпадає з думками Владіміра Путіна. "Я висловлююся як поляк; (...) Якщо президент України Володимир Зеленський ставиться до нас не найкращим чином, ми маємо право це висловити. Мільйони поляків у Польщі хотіли б це зробити, але їх стримує страх, що їх слова можуть бути розцінені як 'пропаганда Путіна'", -- відповів Навроцький.

На його думку, будучи "людиною, що зазнає переслідувань з боку Російської Федерації", він має можливість стати "представником тих, хто не погоджується з тим, що Україна заповнює наш ринок своїм зерном і створює несправедливі умови для конкуренції".

Відповідаючи на запитання щодо своїх стосунків з президентом США Дональдом Трампом, Тшасковський підкреслив, що ніколи не висловлювався про нього негативно і підтримує "чудові стосунки з республіканцями". "Трамп не з тих, хто цінує людей, які прийшли лише для того, щоб похвалити його. Він поважає тих, хто є рішучими та має вплив", -- зазначив він. Навроцький також підтвердив, що "Трампу дійсно подобаються сильні та впливові особистості, які говорять від імені свого народу і відстоюють свої інтереси".

Бійки Навроцького

Під час дебатів обговорювали тему фанатських сутичок, у яких нібито брав участь Навроцький. "На мою думку, більше інформації про ці бійки міг би надати ваш керівник, Дональд Туск, який з гордістю згадував про свою участь у таких інцидентах (...). Сподіваюся, ви обговорювали, як це виглядає", -- зауважив Навроцький, посилаючись на слова колишнього президента Польської футбольної асоціації (PZPN) Міхала Лісткевича, який стверджував, що в своїй молодості нинішній прем'єр-міністр переслідував фанатів суперника під час дербі в Тримісті (об'єднане назва трьох міст: Ґданськ, Сопот і Ґдиня -- PAP).

На думку Навроцького, основна відмінність між ним і теперішнім прем'єр-міністром полягає в тому, що під час подібних конфліктів Туск "з'являвся з якимись металевими трубками", тоді як сам Навроцький підкреслив, що є "людиною з плоті й крові". "Усі мої спортивні досягнення ґрунтувалися на силі мого серця, сили моїх м'язів і кулаків, і це завжди було чесним змаганням," – зазначив він.

Згадуючи слова Навроцького про необхідність "сильного і впливового президента", який готовий "захищати польські інтереси", Тшасковський підкреслив, що президентство "не є роллю для хлопця, який може налякати інших, ганятися по лісі з футбольними фанатами та змагатися", і вважає Навроцького саме такою силою. "Це про людину, яка дійсно здатна досягати результатів", -- заявив кандидат від КО.

Оподаткування та співпраця

Під час обговорення економічних питань Тшасковський підкреслив, що, якщо стане президентом, не планує вводити нові податки. Навроцький, у свою чергу, зауважив, що немає нічого поганого в обіцянках, посилаючись на слова депутата від КО Пшемислава Вітека. Коли мова зайшла про охорону здоров'я, Навроцький звинуватив Тшасковського в тому, що у варшавських лікарнях на прийом до дитячого психіатра доводиться чекати до трьох років. Він навів приклад медичного закладу на вулиці Шленкерів, де, за його словами, наступна доступна дата прийому призначена на липень 2030 року, що підтверджує система запису НФЗ. У інших медичних закладах терміни очікування є коротшими — записатися на прийом можна на липень, а потім на грудень 2025 року. Кандидат від KO зазначив, що черги до лікарів у столиці поступово зменшуються, а також згадав про інші інвестиції в цю сферу у Варшаві, де він обіймає посаду мера.

Відповідаючи на запитання про свою опозицію до цивільних партнерств, Навроцький сказав, що він "відкритий до розмови" про статус найближчих родичів, як гетеросексуальних, так і гомосексуальних. При цьому він послався на випадок Єжи Ж., від якого він перейняв квартиру. "Якби я мав статус найближчого родича пана Єжи, то, можливо, вашій подрузі в Ґданську не вдалося б сховати пана Єжи й відгородити цього бідолашного покинутого чоловіка від мене", -- сказав він, звертаючись до Тшасковського.

Коли Тшасковський висловив занепокоєння, що Навроцький на посаді президента може "помилувати політиків і своїх друзів з кримінального світу", Навроцький відповів, що не планує надавати помилування політикам, але підкреслив важливість ознайомлення з матеріалами справи. Натомість він оголосив про бажання призначити своїм головним радником колишнього депутата Європарламенту Яцека Саріуша-Вольського, який нині критикує Тшасковського, раніше будучи його помічником.

Бандити й педофіл з Таргувека

Говорячи про зв'язки Навроцького з "бандитами", Тшасковський, серед іншого, запитав, як той буде "дивитися в очі поліцейським, які борються зі злочинністю". Кандидат, якого підтримує партія "Право і справедливість", передав опоненту фотографію, на якій він стоїть поруч з людиною з чорною смугою на очах. "Ви говорите про різних бандитів, але забуваєте про педофіла з Таргувека -- як ви будете дивитися в очі поліцейським, як ви передали 400 тисяч злотих педофілу з Таргувека, який катував 14-річну дівчинку?", -- запитав він. Тшасковський відповів, що з ним фотографуються сотні тисяч людей, які не є його знайомими, а Навроцький просто хвалиться своїми знайомствами "з людьми зі злочинного світу".

На фотографії, яку надав Навроцький, зображений Роберт К., колишній віцепрезидент фонду Gesta. Ця організація отримувала фінансування з державних джерел, зокрема з громадського бюджету, для реалізації різних проектів, серед яких було і управління "Селом живої археології". Роберт також проводив заняття для дітей у культурному центрі Świt. Відповідно до звітів про фінансові надходження та витрати, що стосуються співпраці культурних установ та Окружного управління Таргувека з фондом Gesta та FUPH Kedar (керівником якого є згаданий Роберт К.) у період 2018-2022 років, вони отримали від міського бюджету близько 400 000 злотих.

Коментарі після дискусії

Після завершення дебатів Навроцький повідомив представникам ЗМІ, що не отримав жодної нової інформації від Тшасковського, але висловив упевненість, що ці дебати допоможуть йому здобути перемогу на президентських виборах. У свою чергу, Тшасковський зазначив, що важливо покладатися на досвід та на кандидата, який готовий до співпраці з урядом. Відповідаючи на питання про фотографію, яку передав йому Навроцький, він заявив, що це "спроба спотворити реальність". "Нехай Кароль Навроцький дасть пояснення стосовно всіх своїх знайомих і тих, з ким підтримує дружні стосунки", -- підкреслив він.

Прем'єр-міністр Дональд Туск висловив свою думку щодо дебатів на платформі X, зазначивши, що після них "Навроцький, ймовірно, намагатиметься уникати конфліктів до кінця своїх днів".

Міністр фінансів Анджей Доманський прокоментував висловлювання Кароля Навроцького щодо розриву в ПДВ, зазначивши, що уряд вже зробив певні кроки для вирішення цієї проблеми. "Навроцький пропонує фінансувати витрати за рахунок зменшення розриву в ПДВ, але ми вже зменшили цей показник у перший рік нашого перебування при владі з 13,5% у 2023 році до 6,9% у 2024 році", – підкреслив міністр у своєму пості на платформі Х.

Під час дебатів Тшасковський звернувся до Навроцького з питанням щодо його обіцянок, зокрема, ліквідації податку Белки та зменшення ПДВ. "Яким чином ви плануєте це фінансувати? Чи можете ви пояснити, як уникнути розширення бюджетного дефіциту, за який несе відповідальність ПіС і який він намагається приховати через різноманітні фонди?" — запитав кандидат від КО. У відповідь Навроцький зазначив, що "кожного разу, коли Дональд Туск знову приходить до влади, відновлюється і ПДВ-мафія". "Розрив у ПДВ складає десятки мільярдів польських злотих. Якщо бути точним, то це приблизно 45 мільярдів," — додав він. (PAP)

#НАТО #Дональд Трамп #зерно #Податок #Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Володимир Зеленський #Європейський парламент #Республіканська партія (США) #Польща #Володимир Путін #Коаліція #Прем'єр-міністр #Законодавство #Міграція населення #Польське золото #Варшава #Реклама #Документ #Охорона здоров'я #Мер #Крим #Туристична віза #Дональд Туск #Рада Європейського Союзу #Світогляд #Польський народ #Право і справедливість #Партія народної дії #Дебати #Гданськ #Фотографія #Педофілія #Polsat #Польське телебачення #Гдиня #Сопот #Яцек Саріуш-Вольський

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Великобританія проводить розслідування щодо можливого залучення Росії в організацію підпалу нерухомості, пов'язаної зі Стармером -- online.ua
Як ослабити військовий потенціал Путіна — аналіз від Telegraph.
Fitch прогнозує, що Україну очікує невелике підвищення економічних показників разом із суттєвою інфляцією.
Теги