
Путін провів бесіду зі Стівом Віткоффом, Трамп знову виявив невдоволення темпами переговорів, США здійснюють переформування своїх військових сил у Польщі, а на зустрічі у "Рамштайні" обіцяють Україні безпрецедентну підтримку. Які висновки можна зробити щодо майбутнього конфлікту - аналізує РБК-Україна.
Зустріч Віткоффа з Путіним
Вчора, 11 квітня, спеціальний представник Дональда Трампа у справах Росії, Стів Віткофф, відвідав Санкт-Петербург. Там він провів переговори з емісарем Володимира Путіна, Кирилом Дмитрієвим, а згодом зустрівся й з самим російським лідером. На даний момент інформації про деталі цих зустрічей практично немає, адже Кремль лише випустив коротке повідомлення, в якому зазначалося, що обговорювалися "аспекти українського врегулювання".
Американське видання Axios повідомляє, що Дональд Трамп встановив новий термін для досягнення миру в Україні - до кінця квітня, інакше Росію очікують додаткові санкції. Під час візиту Віткоффа до Сполучених Штатів, президент США опублікував в соціальній мережі Truth Social, що Росії необхідно "активізуватися" для того, щоб завершити конфлікт.
Перед поїздкою до Росії Віткофф провів зустріч із Кирилом Дмитрієвим, якого президент Путін призначив фактичним головним переговірником з американською стороною. Згідно з даними Reuters, після зустрічі з Дмитрієвим Віткофф повідомив Трампу, що найшвидший шлях до завершення конфлікту полягає у визнанні "суверенітету" загарбників над Донецькою, Луганською, Херсонською та Запорізькою областями України.
Проте, згідно з інформацією, оприлюдненою в одному з видань, інший спецпредставник Трампа, Кіт Келлог, висловився проти цього підходу, зазначивши, що Україна ніколи не погодиться на відмову від своїх територій.
Проте, з часом сам Келлог викликав значний резонанс у засобах масової інформації, коли в інтерв'ю для The Times висловив думку, що Україну можна було б "поділити, як Берлін" після Другої світової війни: західну частину України контролювали б спільні сили Великобританії, Франції та України, тоді як частину Лівобережжя зайняли б українські війська, а нинішні окуповані території залишилися б під контролем Росії.
Однак згодом Келлог звинуватив видання у перекручуванні його слів. Як запевнив спецпредставник Трампа, йшлося не про "поділ України", а лише про повоєнні зони відповідальності різних армій. "Я не мав на увазі поділ України", - написав Келлог в соцмережі X.
Заяви є, дій немає
Загалом, цього тижня головна увага США була прикута до торгової війни, розвязаної проти більшості країн світу, а також до переговорів з Іраном. Переговори з Росією щодо завершення війни проти України відійшли на другий план, хоча 7 квітня президент США Дональд Трамп заявив, що продовжує перемовини з Росією. Водночас він висловив незадоволення тим, що Росія і надалі атакує Україну.
"Я не підтримую бомбардування. Вони продовжуються без упину. Кожного тижня гинуть люди, тисячі молодих життів. Це жахлива ситуація, яка ніколи не мала б розпочатися, якби я був на посаді президента", - сказав Трамп.
10 квітня Павло Паліса, заступник голови Офісу президента України, озвучив, що під час переговорів з Росією Україна не погодиться на жодні обмеження, пов’язані з кількістю та боєздатністю своїх Збройних сил. Цю позицію також було донесено до Сполучених Штатів.
На фоні цих подій, 8 квітня Сполучені Штати розпочали переміщення своїх військових сил та техніки з аеропорту Ясьонка в Польщі, який з 2022 року виконує роль основного логістичного центру для постачання військової допомоги Україні. Командування американських збройних сил у Європі та Африці зазначило, що ці заходи є частиною більш широкої стратегії, спрямованої на оптимізацію військових операцій, покращення підтримки союзників і партнерів, а також підвищення загальної ефективності.
Китайські військовополонені
Під час бойових дій у Донецькій області українські військові захопили двох громадян Китаю, які брали участь у конфлікті на стороні Росії. Президент України Володимир Зеленський зазначив: "Це, безумовно, важливий аспект. Я вважаю, що Сполученим Штатам слід приділити більше уваги подіям, що відбуваються нині."
Загалом наявні дані про 155 китайських громадян, включаючи їх прізвища та паспортні реквізити, які беруть участь у бойових діях на українській території. "Ми займаємось збором інформації і вважаємо, що їх кількість значно перевищує цю цифру," - зазначив Зеленський.
Як стверджує він, новобранців залучають за допомогою TikTok та інших китайських платформ, де росіяни розміщують рекламні оголошення. Після цього вони приїжджають до Москви, проходять медичний огляд, а потім відправляються в навчальні центри на термін від одного до двох місяців. Там їм видають міграційні карти та спеціальні картки для отримання фінансової допомоги.
У рамках цих подій Міністерство закордонних справ України викликало тимчасового повіреного у справах Китаю в Києві, який виконує обов'язки посла. Як зазначив міністр закордонних справ України Андрій Сибіга, залучення китайських громадян до конфлікту в Україні викликає питання щодо миротворчої ролі Китаю та підриває довіру до Пекіна як до відповідального учасника Ради безпеки ООН.
У відповідь на ситуацію, Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що в даний момент проводить розслідування щодо полонених.
США-Росія: обмін люб'язностями
В турецькому Стамбулі 10 квітня відбулися переговори США та Росії щодо відновлення повноцінних контактів. За словами спікера Держдепу Теммі Брюс, мета переговорів - "спробувати добитися прогресу в подальшій стабілізації роботи двосторонніх місій". Також попри санкції, РФ та США домовились частково відновити банківські послуги.
Питання завершення російської агресії проти України не обговорювалося. Але за даними Sky News, мова йшла про відновлення прямого авіасполучення між двома країнами. Разом з тим, Брюс підкреслила, що повна нормалізація відносин між США і Росією може відбутися тільки після того, як війна РФ проти України завершиться.
У той же день в Абу-Дабі відбувся ще один обмін в'язнями між Росією та США, що стало підтвердженням продовження зміцнення довірчих відносин між державами.
РФ звільнила громадянку США і Росії Ксенію Кареліну, яку минулого року було засуджено до 12 років колонії суворого режиму. Її було визнано в Росії винною у зраді за пожертвування 50 доларів на користь української благодійної організації в США. В обмін на це США звільнили Артура Петрова, громадянина Німеччини та Росії, якого заарештували 2023 року на Кіпрі за запитом США за контрабанду мікроелектроніки.
Перемови між Україною та Сполученими Штатами щодо природних ресурсів.
11 квітня у Вашингтоні пройшли технічні консультації стосовно угоди про корисні копалини. З української сторони в заході взяли участь представники міністерств юстиції та економіки. Крім того, Київ залучив міжнародну юридичну компанію для отримання консультацій під час переговорів.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль 9 квітня окреслив ключові принципи, які Україна відстоює в угоді зі Сполученими Штатами щодо видобутку корисних копалин. "По-перше, ми не можемо відходити від нашої Конституції. По-друге, ми прагнемо до інтеграції в Європейський Союз і дотримання наших зобов'язань перед Європою. Крім того, важливими є міжнародні правові норми. Ми також усвідомлюємо, що ця угода повинна бути партнерською, із рівноправними умовами для обох сторін", - зазначив Шмигаль.
Згідно з інформацією, отриманою від Reuters, зустріч, що відбулася в п'ятницю, проходила в "ворожій" атмосфері через істотні розбіжності між позиціями України та США. Таким чином, як повідомляє видання, ймовірність досягнення прогресу в переговорах наразі є досить низькою.
"Рамштайн" і альянс рішучих у столиці Бельгії.
10 квітня в Брюсселі відбулася ще одна зустріч коаліції, що має на меті підготовку контингенту для можливого розміщення в Україні. За результатами цього заходу міністр оборони Великої Британії Джон Гілі оголосив про розробку плану підтримки української сторони. Цей план включає в себе кілька ключових цілей: забезпечення безпеки в повітряному та морському просторі, встановлення миру на суші, а також підтримку Збройних сил України, щоб вони стали найефективнішим фактором стримування.
Згідно з інформацією РБК-Україна, 5-6 держав висловили готовність направити своїх військовослужбовців, серед яких Великобританія, Франція та країни Балтійського регіону, які підтвердили можливість відправлення військових контингентів.
11 квітня відбулося засідання контактної групи, що займається оборонними питаннями України, відомої як "Рамштайн". До роботи групи приєднався голова Пентагону Піт Гегсет у дистанційному режимі, незважаючи на попередні сумніви. Обговорювалися ключові питання, такі як зміцнення повітряної оборони України, нові поставки озброєння та розвиток співпраці в оборонно-промисловій сфері. Загальний обсяг допомоги, оголошеної партнерами для України, досяг рекордної позначки - понад 21 мільярд євро.
***
Отже, цей тиждень став продовженням затишшя в переговорах про завершення війни між Росією та Україною, про що детально інформувало РБК-Україна. Проте, візит спеціального представника Віткоффа до Росії викликає надію на те, що з наступного тижня в дипломатичних зусиллях нарешті відбудеться пожвавлення.
#Дональд Трамп #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Китай (регіон) #Брюссель #Мінеральні ресурси #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Кремль (фортифікаційна споруда) #Володимир Путін #Вашингтон, округ Колумбія #Коаліція #Берлін #Поляки #Друга Польська Республіка #Пекін #Аеропорт #Країни Балтії #Іран #Міністерство закордонних справ (Україна) #Суверенітет #Санкт-Петербург #Стамбул #Африка #Диктатор. #Донецька область #Полон #Військова окупація #Бомбардування #Мир #Лівобережна Україна #Військова операція #Sky News #Бойова готовність #Збройні сили США #Авіабаза Рамштайн #Axios (веб-сайт) #Насправді