Олігархи з найближчого кола диктатора Путіна в Росії продовжують отримувати величезні прибутки від експорту товарів до західних країн, незважаючи на санкції. Це відбувається завдяки юридичній прогалині, яка дозволяє підприємствам вести діяльність на ринках ЄС, якщо частка акцій, що належать бізнесменам під санкціями, не перевищує 50%.
Про це йдеться у розслідуванні The Insider. Якщо бізнесмен підпадає під економічні обмеження Заходу, це не означає, що автоматично обмеження запроваджуються і щодо його активів.
Завдяки цій прогалинці в системі, відомі російські олігархи продовжують отримувати величезні прибутки з території Євросоюзу. Серед них можна згадати Геннадія Тимченка, Алішера Усманова, Олега Дерипаску та Романа Абрамовича.
Якщо в компанії є кілька співвласників, які підпадають під санкції, їхня сукупна частка повинна становити не менше 50% акцій. У зв'язку з цим, деякі олігархи знаходять способи обійти санкційні обмеження, зменшуючи свою участь у проектах. Наприклад, Олег Дерипаска зменшив свою частку в En+ до 35%, а також контролює близько 57% акцій великого алюмінієвого виробника "Русал".
Тільки за першу половину 2024 року на частку країн Європи припало $1,3 млрд виручки "Русала".
На гроші від Заходу Дерипаска утримує свою власну ПВК, яка воює в Україні. За даними Forbes його статки зараз складають $2,8 млрд (за час повномасштабної війни вони збільшилися у півтора рази).
Віктор Вексельберг, один з ключових акціонерів "Русала", продовжує уникати санкцій та веде бізнес з країнами Європейського Союзу. Олігарх регулярно і публічно зустрічається з Путіним, а його підприємства залучені до виробництва ракет, які використовуються російськими військами для атак на Україну.
Ще один варіант, який використовують росіяни, щоб обходити санкції, - оформити акції на менеджерів компанії чи родичів. Схожу схему вибрав Алішер Усманов, який скоротив свою частку в USM та володіє 49% холдингу.
У USM входить, зокрема, "Металоінвест" - найбільша залізорудна компанія Росії та СНД. Вона експортує свою продукцію до ЄС.
Депутат Державної Думи від партії "Єдина Росія" Андрій Скоч, який є бізнес-партнером Усманова у компанії "Металоінвест", передав управління своїм бізнесом на ім'я батька та дочки. Від початку великої війни статки Усманова збільшилися до 13,4 мільярдів доларів, тоді як Скоч тепер має 6,7 мільярда доларів.
Олігарх Геннадій Тимченко є молодшим партнером мільярдера Леоніда Міхельсона. Він володіє частками в "Новатеку" (23,49%) та "Сібурі" (17%). Основний власник цих компаній, Міхельсон, не підпадає під санкції ЄС, тому обмеження не стосуються й компаній, з яких отримує прибуток Тимченко.
Роман Абрамович володіє 28,64% акцій компанії "Євраз", яка є значним гравцем у металургійній та гірничодобувній галузі. Ця компанія постачає свою продукцію на ринки Франції та Чехії.
Абрамович також виступає в ролі міноритарного акціонера "Норнікелю". Основного акціонера компанії не підпадає під санкції ЄС, тому провідний гравець у гірничо-металургійній сфері Росії не лише реалізує свою продукцію за кордоном, але й має виробничі потужності на території Європи.
Як повідомляв OBOZ.UA, ЄС готує 16 пакет санкцій проти РФ на 24 лютого 2025 року. Головні цілі - сектор економіки Росії, що уникає санкцій, та особи, причетні до дезінформації та шпигунства.
#Олег Дерипаска #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Товари #Бізнес #Прибуток (економіка) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Державна Дума #Експорт #Росіяни #Володимир Путін #Долар #Західна Європа #Ракета. #Підприємництво #Франція #Чеська Республіка #Олігарх #Диктатор. #Олігархія #Новатек #Єдина Росія #Металургія #Роман Абрамович #Алюміній #Корпоративна група #Forbes (журнал) #Співдружність Незалежних Держав #Шпигунство. #Російський олігарх #Віктор Вексельберг #Геннадій Тимченко