
17 квітня, у четвер, колегія з п'яти суддів Касаційного адміністративного суду при Верховному суді розпочала розгляд справи, ініційованої п'ятим президентом України та лідером партії "Європейська солідарність" Петром Порошенком. Він оскаржує указ чинного президента Володимира Зеленського, вважаючи його протиправним через введення позасудових санкцій.
Народний депутат від "Європейської Солідарності" Ірина Геращенко повідомила, що Міністерство юстиції подало до суду клопотання про повну закритість засідання. Однак, незважаючи на це, в судовій залі були присутні представники посольств, депутати від "ЄС" та журналісти.
У перший день слухання справи Верховний Суд відхилив клопотання Порошенка про скасування певних пунктів санкцій. Як зазначив його адвокат, ці санкції фактично заважають йому виконувати свої обов'язки як громадянина України та спонукають до можливих порушень закону.
Петро Порошенко в свою чергу підкреслив, що санкції, які були введені проти нього на основі матеріалів справи, мали превентивний характер. Він знову висловив свою думку про те, що вважає ці санкції "неконституційними".
Лідер Європейського Союзу зазначає, що документи, зокрема рішення Ради національної безпеки і оборони та президентський указ, були підроблені. Він також висловив обвинувачення на адресу Міністерства економіки в причетності до фальсифікації матеріалів, які були представлені Кабінету Міністрів.
"В Офісі президента та в апараті РНБО фальсифікували указ. А Зеленський підписав не те, що врешті-решт було оприлюднено. Я хотів сказати, що я особисто на власні очі бачив документ різного змісту -- однакової дати, але яка мала відмінність у дві години, -- який був повністю переписаний і під яким стоїть підпис міністра економіки пані Свириденко", -- заявив народний депутат.
Порошенко додав, що його юридична команда найближчим часом подасть заяву про злочин.
Суд ухвалив рішення залучити Міністерство економіки до участі в слуханнях. У ході засідання було оголошено перерву, яка триватиме до 13 травня.
Нагадуємо, що 13 лютого цього року президент Володимир Зеленський підписав указ щодо введення санкцій РНБО проти ряду українських підприємців та народних депутатів, серед яких опинився і Петро Порошенко.
Порошенко охарактеризував це рішення як "антиконституційне" і "політично вмотивоване". Він також висловив думку, що до цього процесу нібито залучені всі члени команди президента Володимира Зеленського, уряд та учасники РНБО.
Різні представники з кола Офісу президента запропонували цікаві аргументи для введення санкцій проти Порошенка.
Зокрема, йдеться про кримінальне провадження у справі державної зради, в якому стверджується, що Петро Порошенко нібито у змові з Віктором Медведчуком та представниками Російської Федерації дав можливість компанії "Центренерго" здійснювати закупівлі вугілля на територіях тимчасово підконтрольних окупантам Донеччини та Луганщини. Це так звана схема "Роттердам+".
Також Петра Порошенка звинувачують у створенні "Партії регіонів" та роботу в уряді Віктора Януковича. Мовляв, Порошенко, обіймаючи посаду міністра закордонних справ, брав участь у підготовці Харківських угод.
Також йому закидають співпрацю з Росією через фабрику "Рошен" у Липецьку та "Севморзавод" у тимчасово окупованому Криму.
Цікаво, що санкції щодо експрезидента Петра Порошенка, як пише ZN.UA, запровадили на підставі інформації нового голови Державної служби фінансового моніторингу Філіпа Проніна. Й ці дані засекречені.
І на засіданні уряду щодо санкцій доповідала міністерка економіки Юлія Свириденко, а не міністр фінансів Сергій Марченко, хоча фінмоніторинг входить до системи мінфіну.
Свириденко, а не прем'єр-міністр Денис Шмигаль, ініціювала подання до Ради національної безпеки та оборони про запровадження санкцій проти Порошенка.
Служба безпеки України висловила свою опозицію щодо запровадження цих санкцій.
Як ми вже згадували, у лютому було запроваджено санкції щодо п'яти осіб: Петра Порошенка, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Костянтина Жеваго та Віктора Медведчука.
Цікаво, що обмежувальні заходи стосовно чотирьох підприємців були запроваджені за ініціативою Служби безпеки України, тоді як щодо Порошенка санкції були введені за рекомендацією Кабінету Міністрів України.
Як виявилось, команда голови СБУ Малюка підготувала для президента Володимира Зеленського службову записку з 10 пунктів, де розписала всі ризики такого кроку щодо Порошенка: сумнівну законність цього рішення, внутрішнє протистояння в суспільстві, парламентську кризу, реакцію міжнародних партнерів тощо.
"Петро Олексійович не викликає асоціацій з позитивним героєм, і ситуація з трубою зараз перебуває під контролем СБУ. Проте в умовах зовнішніх загроз розділ суспільства є надзвичайно небезпечним і недалекоглядним рішенням. Цю істину добре усвідомлював Зеленський, тому не став ініціювати дії в цьому напрямку. Після цього він більше не звертався до СБУ з подібними запитами", - зазначив співрозмовник ZN.UA, що працює в Службі безпеки.
Петро Порошенко повідомив, що його юридична команда надіслала запит до фінансового моніторингу з метою дізнатися, які конкретні факти стали основою для накладення санкцій. Проте, як уже було згадано, ці відомості є конфіденційними, через що в суді неможливо оскаржити санкції по суті справи, а лише піднімати питання про можливі процедурні порушення.
Також варто зазначити, що через санкції, введені проти Порошенка, два дні поспіль були заблоковані засідання Верховної Ради. 13 і 14 лютого група депутатів від "Європейської Солідарності" оточила трибуну та спікера Руслана Стефанчука, піднявши плакати з гаслами: "Україна не Росія", "Думайте про перемогу, а не про вибори", "Ні диктатурі" та інші.
Цікаво, що 18 квітня Колегія суддів Вищого антикорупційного суду (ВАКС) розпочала новий етап розгляду справи стосовно осіб, які мають відношення до введення формули "Роттердам+". За оцінками слідства, в період з 2016 по 2019 роки споживачі електроенергії переплатили більше ніж 39 мільярдів гривень.
У різний час слідчі НАБУ вказували на те, що ключовими ідеологами "Роттердам +" були політик Петро Порошенко та олігарх Рінат Ахметов.
Слід підкреслити, що справу "Роттердам+" неодноразово намагалися закрити. Остання спроба відбулася восени 2023 року. Причиною цього стало те, що в цій справі фігурує ключова постать української енергетики – Ахметов.
Одночасно, підтримувачі Порошенка вважають, що продовження розслідування роттердамської справи є частиною санкційних заходів проти пʼятого президента.
#Європейський Союз #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Уряд України #Володимир Зеленський #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Віктор Янукович #Законодавство #Суспільство #Підприємництво #Адвокат. #Петро Порошенко #Рінат Ахметов #Донецька область #Дзеркало тижня. Україна #Луганська область #Служба безпеки України #Вугілля #Віктор Медведчук #Рада національної безпеки і оборони України #Міністерство економіки (Україна) #Європейська Солідарність #Ігор Коломойський #Геннадій Боголюбов #Верховний Суд (Україна) #Партія регіонів #Петро І #Посольство #Солідарність (польська профспілка) #Зрада. #Костянтин Жеваго #Вищий антикорупційний суд України #Роттердам плюс #Ірина Геращенко (політик) #Касаційний адміністративний суд #Центренерго #Рошен #Роттердам