Затримка впровадження CBAM - можливість зберегти експортні позиції та розпочати процес декарбонізації, - зазначає фахівець.

За її словами, CBAM - не просто технічне регулювання, а питання економічного виживання багатьох українських галузей.

"CBAM, або Механізм коректування вуглецевого імпорту, насправді є важливим аспектом, хоча й не дуже розповсюдженим у суспільстві. Проте його вплив відчувають багато людей, фактично, це стосується кожного з нас," - зазначила експерт.

CBAM вимагає від країн, які прагнуть підтримувати свій доступ до європейського ринку, впровадження суворих кліматичних заходів або сплати прикордонних зборів за продукцію, що має високу вуглецеву складову. В Україні, де економіка все ще значно залежить від енергоємних і вуглецевих галузей, така ситуація створює особливі виклики та ризики.

"Країни, серед яких Україна, які вважають Європейський Союз своїм основним торговим партнером, повинні впроваджувати політики щодо зміни клімату та запроваджувати значно вищі податки на товари з високим вмістом вуглецю. Це стосується, зокрема, електроенергетичного сектору, алюмінію, добрив і металургії — тобто тих галузей, які суттєво впливають на формування українського ВВП і, сподіваємось, продовжують це робити в значних обсягах," - підкреслила Євстігнєєва.

Експерт вважає, що без перенесення термінів впровадження CBAM українські продукти можуть стати менш конкурентоспроможними на європейському ринку через їх значний вуглецевий слід та брак ефективних внутрішніх механізмів компенсації.

"Це свідчить про те, що ціни на наш експорт будуть підвищуватись. Чому це є проблемою для українських підприємств? Адже їх продукція стає дорожчою, що може призвести до втрати конкурентних переваг на інших ринках", - підкреслила вона.

Вона також зазначила, що тільки відстрочка може стати можливістю для держави.

"Ми не витрачатимемо час даремно. Нам необхідно ввести внутрішні політики щодо оподаткування вуглецю, щоб сформувати бюджет, який потім буде інвестовано назад у той же бізнес і підтримувати впровадження нових екологічних технологій."

Раніше Геннадій Рябцев, експерт у сфері енергетики та директор спеціальних проєктів в Науково-технічному центрі "Психея", висловив думку, що українська промисловість буде мати труднощі з оперативною адаптацією до нововведення вуглецевого мита ЄС (CBAM).

#бюджет #Європейський Союз #Європа #Економіка #Україна #Товари #Бізнес #Експорт #Валовий внутрішній продукт #Експерт #Енергетика #Клімат #Добрива #Металургія #Алюміній #Мито (податок) #Вуглець #Конкуренція (компанії)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Експерти вважають, що без прийняття законопроєктів "Defence City" оборонний промисловий комплекс України не зможе конкурувати - УНН.
Точицький поділився з італійськими журналістами інформацією про те, які збитки несе культурна спадщина внаслідок агресії Росії.
Представники ПУМБ взяли участь у Конференції відновлення України 2025, яка проходила в Римі. — Delo.ua
Теги