100% акцій найбільшого приватного банку України викупили за символічну 1 грн
Ввечері неділі, 18 грудня 2016 року, стало відомо, що найбільша приватна фінансова установа України переходить у державну власність - 100% акцій "ПриватБанку" були націоналізовані.
Нагадаємо, як і чому це відбулося.
"ПриватБанк" належав бізнесменам Ігорю Коломойському та Генадію Боголюбову, які володіли орієнтовно 92% акцій.
Станом на 2016 рік фінустанова обслуговувала понад 22 млн українців - це перше місце на ринку за кількістю клієнтів. Тоді близько 40% активних депозитів у країни видавалися саме "ПриватБанком".
Як підкреслювали високопосадовці, зокрема президент Петро Порошенко, стабільність роботи банківської установи є ключовою для функціонування всієї фінансово-економічної системи держави.
Головними категоріями споживачів стали:
Проблеми банку
Однак, перевірка, проведена Національним банком, виявила суттєві внутрішні недоліки. Кредитна стратегія "ПриватБанку" призвела до того, що на 1 квітня 2015 року дефіцит капіталу досягнув 113 мільярдів гривень.
"На 1 квітня 2015 року більше 97% корпоративного портфеля, що складав 150 мільярдів гривень, становили кредити, пов'язані з акціонерами компанії," - зазначила керівник НБУ Валерія Гонтарева.
На поверхню почали випливати масштабні махінації з депозитами та кредитами. Левова частка позик опинилася на рахунках підприємств фінансово-промислової групи "Приват" - у компаній, що пов'язані з акціонерами банку. Клієнти відкривали депозитні рахунки під високі відсотки, а потім за кошти українців банк кредитував бізнес.
Коли підходив час виплачувати відсотки - грошей почало не вистачати. Тож попередні позики погашалися за рахунок отримання нових. Перед аудиторами приховували кількість пов'язаних осіб, тож ситуацію вдавалося приховувати.
Стратегія перетворення бізнесу
Після моніторингу ситуації НБУ узгодив із правлінням "ПриватБанку" так званий Стратегія перетворення бізнесу для покращення ситуації. Власники зобов'язалися виконати його - але цього не сталося.
План передбачав:
Проте кредитори банку показали свою неплатоспроможність. Зі слів голови правління фінустанови Олександра Шлапака, "практично всі нові позичальники не провадили господарської діяльності, були створені менше року тому і мали негативне фінансове становище".
Нова перевірка Національного банку України виявила дефіцит капіталу, який досягнув 146,4 млрд гривень. Це призвело до розгляду можливості визнання "ПриватБанку" банкрутом, що могло мати серйозні наслідки для економічної ситуації в Україні. Крім того, значний фінансовий розрив у банку ускладнював отримання чергового траншу від Міжнародного валютного фонду.
Отже, 18 грудня 2016 року Національний банк звернувся до Міністерства фінансів з ініціативою щодо націоналізації банку. Усі акції були викуплені за символічну суму в 1 гривню.
Новий власник в обличчі Мінфіну взявся за закриття бюджетної дірки, частково за рахунок випуску державних облігацій. Фінустанова була докапіталізована на суму 116,8 млрд грн і ще на 38,5 млрд грн у 2017 році.
"Схематичный подход"
Згодом з'ясувалося, що олігархи Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов вивели з банку більше ніж 5 мільярдів доларів через його філію на Кіпрі. Локальні фінансові регулятори або не змогли виявити, що ці банківські перекази були підкріплені підробленими договорами, або не вжили адекватних заходів для їхнього блокування.
На ці гроші колишні власники купували за кордоном елітну нерухомість. А в США заявили, що Коломойський та близький до Віктора Януковича мільярдер Сергій Курченко створювали та використовували спільні схеми з відмивання коштів.
Згодом Коломойський та Боголюбов спробували через суд повернути собі акції "ПриватБанку" і оскаржити угоду щодо купівлі-продажу акцій банку, що не мав фінансової спроможності. Проте суди ухвалили рішення на користь держави. На сьогодні Коломойський перебуває під вартою за кількома обвинуваченнями, тоді як Боголюбов втік за кордон, використавши паспорт іншої особи.
#Приватбанк #Національний банк України #Українська гривня #Президент (державна посада) #Дефіцит #Бізнес #Міністерство фінансів (Україна) #Позика. #Банк #Віктор Янукович #Кредит (роз'яснення) #Міжнародний валютний фонд #Політика #Капітал (економіка) #Петро Порошенко #Банкрутство #Акціонер #Олігархія #Державна власність #Кіпр #Ігор Коломойський #Націоналізація #Геннадій Боголюбов #Обов'язковий аудитор #Кредитор #Валерія Гонтарева #Група "Приват #Сергій Курченко #Фінанси