
Президент Сполучених Штатів Джо Байден звернувся до китайського лідера Сі Цзіньпіна з проханням вплинути на Північну Корею, щоб вона утрималася від надання підтримки Росії в її конфлікті з Україною.
Ця заява була зроблена в ході зустрічі між Байденом і Сі на форумі Азійсько-Тихоокеанської економічної співпраці (АТЕС), що відбувся в Перу 16 листопада.
Байден також висловив стурбованість щодо зростання військової активності Китаю поблизу Тайваню та в Південно-Китайському морі, а також щодо підтримки, яку Пекін надає Москві в її війні проти України, та розгортання військових Північної Кореї на допомогу Росії. Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки, підкреслив, що це становить "велику загрозу" для Європи та Кореї, коментуючи ситуацію після зустрічі з журналістами.
На саміті, що відбувся між Сі та Байденом, було досягнуто угоди, згідно з якою штучний інтелект не використовуватиметься в управлінні ядерними арсеналами. Як зазначив Салліван, це угода передбачає, що "люди будуть контролювати процеси, пов'язані із застосуванням ядерної зброї". Міністерство закордонних справ Китаю також підтвердило цю позицію, зауваживши, що "стримування Китаю є не лише недоцільним, але й неможливим".
Салліван повідомив, що Байден висловив занепокоєння з приводу "несправедливих економічних практик Китаю, які негативно впливають на американських працівників та бізнес". Проте всього за кілька годин до їхньої зустрічі Сі підкреслив, що він підтримує "багатосторонній підхід та відкриту економіку".
У своїй виступі на АТЕС він закликав керівників країн "знищити бар'єри, які заважають вільному обігу торгівлі, інвестицій, технологій та послуг".
Іноземні дипломатичні джерела, які говорили на умовах анонімності, повідомили Голосу Америки, що їх турбує перспектива того, що США стануть більш протекціоністськими та ізоляціоністськими під час другого президентства Дональда Трампа.
Протягом свого першого терміну на посаді президента Трамп вийшов з кількох міжнародних угод, серед яких були Пакт про вільну торгівлю Транстихоокеанського партнерства та Паризька угода щодо клімату. Він також ввів мита на імпорт з Китаю, які, як виявилося, адміністрація Байдена залишила без змін, а також посилив торговий тиск на інших партнерів США, таких як Європа та Японія.
Відповідаючи на запитання, поставлені Голосом Америки, Салліван утримався від коментарів щодо політики, яку планує реалізувати майбутня адміністрація. Він зазначив, що Байден висловив турботу США стосовно зростаючої сили Китаю та можливих негативних наслідків для світової економіки, які це може викликати.
"З часом світ зможе сам оцінити як підхід КНР [Китайської Народної Республіки] до торгівлі, так і підхід США", -- сказав він, додавши, що країни почали вживати "контрзаходів проти, як видається, надмірних потужностей КНР у критичних секторах".
Сі висловив готовність до співпраці з новообраним президентом Сполучених Штатів Америки Дональдом Трампом.
"Китай готовий працювати з новою адміністрацією США, щоб втримати комунікацію, розширити співпрацю та управляти розбіжностями і домагатись стійкого переходу відносин Китаю і США на благо двох народів", - сказав Сі.
Байден підкреслив, що протягом багатьох років їхні позиції не завжди збігалися, але діалоги завжди проходили в атмосфері відкритості та чесності. "Ці дискусії допомагають уникати помилок і гарантують, що змагання між нашими державами не переходить у відкритий конфлікт", - зазначив він.
#Дональд Трамп #Китай #Європа #Росія #Економіка #Інвестиції #Бізнес #Москва #Китай (регіон) #Ядерна зброя #Голос Америки #Японія #Південна Корея #Пекін #Північна Корея #Джо Байден #Тайвань (острів) #Штучний інтелект #Міністерство закордонних справ (Україна) #Сі Цзіньпін #Мито (економіка) #Південно-Китайське море #Азійсько-Тихоокеанське економічне співробітництво #Перу #Вільна торгівля