
Цю інформацію було представлено на засіданні секції Асоціації міст України, що займається питаннями тимчасово окупованих та деокупованих територій. Подібні негативні тенденції відзначаються і в інших громадах.
Здебільшого, це викликано російською пропагандою та нестачею житла. Багато людей опинилися без даху над головою і не можуть відновити умови, які мали до початку широкомасштабного вторгнення, що змушує їх повертатися під окупацію. Тому важливим завданням для держави та місцевих органів влади є забезпечення якісним та доступним соціальним житлом, яке допоможе зберегти людей в Україні та стане основою для їх повернення з-за кордону, -- відзначив голова Секції АМУ з питань тимчасово-окупованих та деокупованих територій, мер Маріуполя Вадим Бойченко.
Ще однією з причин експерти називають зневіру людей у справедливості. Адже люди розраховували, що отримають компенсації за втрачене майно. Механізм для реалізації цього вже створений та працює, однак потребує значних коштів.
Сьогодні розпочався перший етап ініціативи "єВідновлення", яка вже допомогла понад 73 тисячам українських сімей отримати компенсацію за пошкоджене житло. У рамках другого етапу програми було видано більше 10 тисяч житлових сертифікатів, з яких понад 4,5 тисячі родин успішно реалізували свої сертифікати на отримання нового житла.
Ключовим компонентом системи компенсацій є Міжнародний реєстр збитків, спричинених агресією Російської Федерації проти України. Також важливою функцією цього реєстру є формування доказової бази для судових процесів та міжнародних трибуналів.
Реєстр збитків є ключовим інструментом для залучення міжнародної допомоги та використання заморожених російських активів для відновлення України. Проте його значення виходить за рамки фінансових аспектів — він слугує захистом правди, важливої для майбутніх поколінь. Цей реєстр сприятиме відновленню прав кожного українця, який зазнав шкоди від війни. Без його існування існує ризик втрати можливості відшкодування та забуття масштабних трагедій. Справедливість полягає не лише в компенсаціях, але й у пам’яті, яка перешкоджає повторенню злочинів, — підкреслила Голова Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, народний депутат Олена Шуляк.
Наразі у Реєстрі збитків зафіксовано понад 10 тисяч заяв, які стосуються матеріальних прав фізичних осіб. На сьогодні затверджено перелік із 45 категорій, які можуть бути внесені до Реєстру, що стосуються вимушеного переміщення, порушення особистої недоторканості, втрати доступу до медичної допомоги або освіти, пошкодження, знищення або втрати майна, втрати історичної, культурної та релігійної спадщини, шкоди довкілля, розмінування, гуманітарних видатків, збитків бізнесу. При цьому, стосовно саме бізнесу, ці втрати мають прямий вплив на економіку держави в цілому. І для бізнесу важливо розуміти, що система правосуддя буде спроможною не лише винести покарання, а й втілити вирок у життя.
Директорка з комунікацій компанії SCM та учасниця наглядової ради громадської організації "Маріуполь.Реборн" Наталія Ємченко поділилася своїми думками:
Група компаній SCM та Метінвест стали піонерами у судових справах проти росії, і ми досягли успіху у справі щодо Криму. Наразі ми подали справу до Європейського суду з прав людини стосовно активів у Маріуполі, де наші збитки оцінюються в приблизно 20 мільярдів доларів — це показує масштаби втрат, з якими ми стикаємося. Як представники великого бізнесу, ми готові робити все можливе для забезпечення справедливості і не плануємо перекладати цю відповідальність на інших. Однак для досягнення справедливого покарання злочинів необхідно, щоб система була готова до змін. Створити виключення не вийде — потрібні системні реформи. Справедливість була одним із ключових запитів людей під час запуску нашого проєкту Mariupol Reborn, який спрямований на відновлення Маріуполя після деокупації за підтримки інвестицій SCM Ріната Ахметова.
#Росія #Економіка #Народний депутат України #Верховна Рада #Бізнес #Злочин #Пропаганда в Російській Федерації #Фізична особа #Мер #Організація громади #Крим #Європейський суд з прав людини #Маріуполь #Рінат Ахметов #Природне середовище #Справедливість (чеснота) #Асоціація міст України #Фундамент (інженерія) #Поліцейська влада (конституційне право Сполучених Штатів) #Міське планування #Метінвест #Справедливість