
Цю інформацію надали фахівці в статті РБК-Україна "НАТО за часів Трампа: чи є ймовірність виходу США з альянсу та які наслідки це може мати".
Як зазначив Павло Жовніренко, голова правління громадської організації "Центр стратегічних досліджень", є велика ймовірність, що Трамп перестане погрожувати виходом США з НАТО. Раніше республіканець використовував цю тактику, щоб спонукати союзників по альянсу підвищити витрати на оборону до 2% від ВВП, що, на думку експерта, можна вважати "шантажем".
Водночас поняття "платити за рахунками" може бути ширшим й не факт, що у Трампа не з'являться інші вимоги, які буду пов'язанні із конкретними членами альянсу. Наразі ж не усі учасники альянсу змогли досягти витрати на оборону у розмірі 2% від ВВП.
"Важко уявити, що Сполучені Штати офіційно покинуть НАТО, проте залишається під питанням, яке буде їхнє ставлення до п'ятої статті та підтримки інших держав альянсу", - підкреслив експерт Стокгольмського центру дослідження Східної Європи Андреас Умланд.
Жовніренко додав, що політика невтручання вкладається у попередні моделі поведінки Вашингтона під час світових воєн. В майбутньому Штати максимально відтягуватимуть пряму участь в якихось військових операціях, як це було під час двох світових воєн.
"Не прагну виступати в ролі 'Касандри', проте здається, що Сполученим Штатам, можливо, знадобиться новий Перл-Харбор, аби вони почали діяти", - зазначив фахівець.
У період свого першого президентського терміну Дональд Трамп звернувся до партнерів по НАТО з проханням активізувати свої зусилля у виконанні фінансових зобов'язань в альянсі. Зокрема, він закликав підвищити витрати на оборону до не менше ніж 2% від валового внутрішнього продукту. Це звернення стало особливо актуальним після початку повномасштабного конфлікту.
В результаті повномасштабного конфлікту в Україні західні країни були змушені істотно підвищити свої військові витрати.
Колишній глава Європейської ради Шарль Мішель стверджував про необхідність переходу Євросоюзу до режиму "військової економіки" через потенційну загрозу з боку Росії.
За інформацією ЗМІ, Норвегія має намір значно збільшити свої військові витрати, подвоївши їх протягом наступних 12 років. Це рішення обумовлено її географічним положенням поблизу стратегічно важливого моря.