
Головним чинником прибутковості залишається збереження високої чистої процентної маржі з огляду на зростання обсягів кредитування та вкладень в ОВДП.
Протягом дев'яти місяців 2024 року українські банки, що мають достатню платоспроможність, заробили чистий прибуток у розмірі 118 мільярдів гривень. Цю інформацію оприлюднила пресслужба Національного банку України.
Зазначається, що у вересні чистий прибуток банків збільшився на 12 млрд грн.
За даними Нацбанку, головним чинником прибутковості залишається збереження високої чистої процентної маржі з огляду на зростання обсягів кредитування та вкладень в ОВДП. У ІІІ кварталі усереднена дохідність кредитів та портфеля ОВДП практично стабілізувалася, а обсяги таких інструментів продовжили збільшуватися.
Відзначається, що з початку 2024 року валовий гривневий портфель кредитів, наданих клієнтам, зріс на 14,5% (чистий портфель – на 23,6%), а інвестиції в ОВДП збільшилися на 21,1%.
Водночас, витрати на фондування трохи зменшилися на тлі падіння ринкових депозитних ставок. У результаті, банки змогли підтримувати задовільний рівень чистої процентної маржі.
Згідно з останніми даними, за результатами дев'яти місяців 2024 року тільки вісім з 62 платоспроможних малих банків зазнали збитків, загальна сума яких склала 342 мільйони гривень. В основному, це фінансові установи, які страждають від неефективних бізнес-моделей та мають ряд невирішених проблем.
Обсяги сплати податку на прибуток банками за дев'ять місяців зросли до 35 млрд грн. Рентабельність капіталу банків у звітному періоді становила 45,8%, що є нижчим показником у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, де вона складала 56,9%.
Згідно з прогнозами Національного банку України, якщо закон, який передбачає 50% податок на прибуток банків, набере чинності у 2024 році, рентабельність капіталу в банківському секторі може знизитися до приблизно 30%. Це призведе до уповільнення процесу накопичення капіталу банками, що, в свою чергу, негативно вплине на їхню здатність зміцнювати стійкість та надавати кредити економіці.
Нагадаємо, чистий прибуток державного ПриватБанку за підсумками роботи у січні-вересні поточного року склав рекордні 48,35 млрд гривень. Це на 11,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Також повідомлялося, що в Україні з початку року закрили 85 відділень банків.
#Приватбанк #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Економіка #Прибуток (економіка) #Банк #Кредит (роз'яснення) #Чистий прибуток #Норма прибутку