З понеділка, 16 грудня, Молдова переходить на режим надзвичайної ситуації. Влада прогнозує серйозні труднощі в енергетичному секторі, а прем'єр-міністр Дорін Речан заздалегідь попередив населення про можливі виклики цієї зими.
Існує ймовірність, що 1 січня "Газпром" може повністю зупинити постачання безкоштовного газу до Придністров'я.
Це - найжорсткіший сценарій з можливих.
Досліджуючи виклики, з якими стикається Молдова, та можливості уникнути найгірших наслідків, ви можете ознайомитися зі статтею редактора "Європейської правди" Сергія Сидоренка. У ній розглядається, чому країна була змушена ввести надзвичайний стан і яке відношення до цього має Придністров'я. Пропонуємо короткий огляд цієї теми.
1 січня 2025 року закінчується термін дії угоди про транзит газу, укладеної між "Газпромом" та "Нафтогазом" на території України в грудні 2019 року. В умовах повномасштабної війни укладання нового контракту між українською державною компанією та монополістом агресивної держави стає неможливим.
У Кишиневі висловлювали впевненість, що це всього лише інформаційна війна і врешті-решт буде знайдено якийсь компромісний варіант.
Повну зупинку постачання газу з РФ донедавна не припускав майже ніхто.
Але наприкінці листопада у Кишиневі почало наростати хвилювання.
Парадокс полягає в тому, що в Кишиневі немає реальної загрози нестачі газу. Справжня проблема криється в іншому.
Відсутність постачання газу до Придністров'я призведе до зупинки єдиної в Молдові великої електростанції, що покриває більшу частину споживання електроенергії в країні. Це, в свою чергу, викличе серйозні відключення електрики. На правобережжі, крім того, це стане причиною підвищення цін та ще більшого падіння популярності нинішньої проукраїнської та прозахідної влади.
У 2025 році Молдова також отримає альтернативу електроенергії, що постачається з Придністров'я та Росії.
Під нинішнім керівництвом Молдови стартувало зведення нової високовольтної лінії електропередачі з Румунії (Вулканешти - Кишинів), що забезпечить пряме постачання електроенергії. Завершення проекту заплановано на наступний рік.
Слід зазначити, що російська сторона поки що не коментує питання постачання газу до Придністров'я. Тому можливі сценарії залишаються лише предметом припущень. Проте в уряді Молдови заявляють, що готуються до найгіршого розвитку ситуації, хоча й не сподіваються на нього.
Найгірший варіант розвитку подій — це повна та тривала зупинка постачання газу, без можливості його відновлення протягом поточного опалювального сезону. "У разі зупинки постачання, придністровський регіон опиниться на межі колапсу", — зазначає Віктор Парліков, колишній міністр енергетики, якого звинувачують у кризі. У Молдові така ситуація призведе до масових вимкнень електроенергії на тривалий час, подібно до того, з чим вже стикається Україна, але без загрози ракетних обстрілів.
Повна зупинка безкоштовного постачання газу призведе до економічного краху самопроголошеної "держави" та викличе серйозну гуманітарну кризу, яка матиме значні наслідки для всього регіону. Це, в свою чергу, може стати каталізатором для реінтеграції Придністров'я та його відходу від московського контролю.
Віктор Парліков вважає, що найбільш імовірним розвитком подій є зменшення обсягів газопостачання, а не його повна зупинка. Для Кремля це, безсумнівно, виглядає як раціональна стратегія. Таким чином, вони зможуть зберегти певну залежність Придністров'я, запобігти його повному занепаду та реінтеграції з Молдовою, одночасно чинячи тиск на Санду і її уряд, що може негативно позначитися на популярності влади в Молдові.
Також треба зауважити, що навіть у разі повної зупинки газопостачання влада Придністров'я не обвалиться моментально.
Проте, незалежно від обставин, момент, коли Придністров'я опиниться під тиском, стає все ближчим. Росія вдається до використання своїх останніх важелів, активуючи методи шантажу через газ та електроенергію, поки ще має цю можливість. Цей етап в Молдові не триватиме довго. Хоча 2025 рік дійсно обіцяє бути складним.
#Газпром #Молдова #Природний газ #Росія #Економіка #Україна #Москва #Енергетична галузь #Московський Кремль #Прем'єр-міністр #Російська мова #Українська мова #Румунія #Нафтогаз #Кишинів #Придністров'я #Передача електроенергії #Монополія #Надзвичайний стан #Вулкенешть