
Згідно з інформацією, наданою Державною митною службою, у першому кварталі 2025 року експорт українських товарів знизився на 7% у порівнянні з аналогічними місяцями 2024 року. Водночас імпорт за цей же період зріс на 16%. Як результат, негативне сальдо в зовнішній торгівлі досягло рекордних значень.
На даний момент дефіцит фінансування компенсується завдяки зовнішній допомозі. У 2023 році її обсяг становив 42,5 мільярда доларів, у 2024 році - 41,7 мільярда доларів, а в 2025 році він може досягти 56,9 мільярда доларів. Завдяки продажу валютних резервів, які надходять від міжнародних партнерів, Національний банк України забезпечує можливість імпортувати вдвічі більше товарів, ніж країна експортує.
Проте потік доларів та євро від союзників не безкінечний. "Ситуація із зовнішнім фінансуванням суттєво погіршиться у 2026 році", - попереджає директор з наукової роботи Growford Institute Тетяна Богдан.
Чому попри зменшення населення обсяги імпорту в Україну зростають? Які категорії іноземних товарів на додаткові 2,4 млрд дол. придбали українці у першому кварталі? Який вплив на це має війна?
Протягом 2024-2025 років Росія здійснила удари по 34 об'єктам "Укргазвидобування". Найбільші втрати сталися в лютому 2025 року, коли видобуток газу зменшився майже на 50%. Ці російські атаки загрожували викликати серйозний газовий блекаут у системі.
Відповідаючи на цей виклик, компанія "Нафтогаз" активізувала роботи з відновлення пошкодженої інфраструктури та імпорт газу. Як наслідок, у першому кварталі 2025 року обсяги закупівель блакитного пального з-за кордону зросли в чотири рази у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, досягнувши 629 мільйонів доларів.
Ця сума практично дорівнює витратам України на імпорт газу за весь 2024 рік. Однак, вона все ще залишається нижчою за рівні, які спостерігалися до початку війни.
Після початку масштабного конфлікту країна relied на свій власний видобуток, проте обстріли на початку 2025 року частково знищили ці виробничі потужності. На фоні вже виснажених запасів газу у сховищах зростає ймовірність того, що Україні доведеться продовжувати утримувати високі рівні імпорту.
Дефіцит газу спричинив кризу в хімічній промисловості. У березні виробництво добрив в Україні скоротилось на 50%. За інформацією профільного агентства "Інфоіндустрія", у лютому "Рівнеазот" та "Черкасиазот" працювали на 65-67% потужностей, тоді як за місяць до цього - на 45% і 31% відповідно.
"Цю ситуацію викликано атаками на газотранспортну інфраструктуру, які відбулися на фоні підвищеного попиту на добрива перед початком посівної кампанії. В результаті, аналітики прогнозують, що в березні виробництво карбаміду в Україні знизиться порівняно з минулорічними показниками щонайменше на 45-50%."
Ринок відреагував на це збільшенням імпортних закупівель добрив з-за кордону перед початком посівної кампанії, що, за підрахунками ЕП, призвело до додаткових 220 млн доларів у загальному імпортному обсязі.
Аналогічна ситуація спостерігається в енергетичному секторі. Внаслідок часткового знищення енергогенеруючих потужностей Україна вимушена все більше покладатися на імпорт як електрики, так і обладнання для проведення поточних ремонтів та відновлення, включаючи електрогенератори, трансформатори та інше. Це спричинило збільшення імпортних витрат щонайменше на 900 мільйонів доларів.
Незважаючи на розмови про можливість миру, темпи військового імпорту не знижуються. Безпілотники, мікроелектронні компоненти, радіотелеграфні системи та передавачі для радіоелектронної боротьби – всі ці категорії демонструють зростання, як і загадкова група "Інші товари", яка зросла на 15%, досягнувши 1,36 мільярда доларів. Раніше ми зазначали, що в цій категорії, яка фактично не існувала до 2022 року, насправді імпортується зброя.
Від початку 2025 року це "коштувало" торговельному балансу додаткові 500 млн дол імпорту.
Імпорт майже всіх споживчих категорій товарів на початку 2025 року або впав, або не змінився у порівнянні з першим кварталом 2024 року. Найбільше скоротився імпорт ліків, легкових автомобілів, мобільних телефонів, автомобільного пального та побутової техніки.
Відтак, збільшення негативного торгового балансу з початку року - аж ніяк не результат поглиблення структурних проблем в економіці. Природний газ, енергообладнання та військові потреби відповідають за 2,1-2,2 млрд дол. з 2,4 млрд дол., на які імпорт зріс у першому кварталі 2025 року порівняно з аналогічним періодом торік. Купівля цих категорій товарів - прямий наслідок військової агресії РФ.
"Безсумнівно, економічному відомству уряду слід вжити додаткових заходів для підтримки українських експортерів", - зазначає голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.
Залишилося придумати, як її втілити в життя, адже експортні спроможності не менше залежні від ситуації на фронті.
#Електрична енергія #Природний газ #Росія #Імпорт #Україна #Українці #Товари #Банк #Експорт #Євро #Машина. #Інфраструктура #Дефіцитні видатки #Валюта #Електронна війна #Нафтогаз #Добрива #Баланс (бухгалтерський облік) #Хімічна промисловість #Ремонт #Укргазвидобування #Рівнеазот #Передавач #Трансформатор