
Тарифи, які ввів президент США Дональд Трамп, є явним порушенням численних міжнародних угод.
Про це, як йдеться в колонці NV Бізнес, пише засновник інвестиційної компанії FinPoint Сергій Будкін.
"Я не можу з упевненістю сказати, як економічна історія оцінить дії Трампа в контексті його митної політики, але, розглядаючи таблицю з тарифами з геополітичної перспективи, я відчуваю певний смуток. Оголошення про нові тарифи відбулося о сьомій годині ранку за сіднейським часом, що дало австралійцям, на відміну від багатьох інших країн, можливість активно обговорити цю тему на бізнес-ток-шоу та радіо", - підкреслив експерт.
Він також зазначив: "Основний висновок чітко висловлений авторитетним регіональним аналітиком Пітером Хартчером: з економічної точки зору Австралія "вийшла сухою з води", адже обсяг торгівлі зі США складає лише близько 5% від загального зовнішнього обороту, і тариф для Австралії залишається найнижчим - 10%. Це означає, що реальний економічний вплив цього тарифу на австралійську економіку буде мінімальним".
Проте ці тарифи є явним порушенням численних міжнародних угод, зокрема угоди про вільну торгівлю між США та Австралією, які були укладені високопосадовцями обох держав та схвалені їхніми парламентами. Якщо Сполучені Штати можуть нехтувати такими важливими угодами, то якою є цінність інших домовленостей з Америкою? – підкреслив експерт.
"Австралійська держава, наприклад, з міркувань національної безпеки, профінансувала купівлю місцевої компанії мобільного зв'язку, щоб її не купив China Mobile. А Вануату (під тиском Вашингтона й Австралії) підписали зі США угоду про регулювання рибальства в регіоні (бо китайські рибальські судна інколи -- не такі вже й рибальські, й США просить усі країни регіону докладати зусиль для того, щоб не було й неконтрольованого рибальства, й неконтрольованого переміщення суден із невідомими цілями).
Отже, ці атоли та острови не стільки про економічні питання, скільки про геополітичні й геостратегічні інтереси. Основна увага приділяється злітним смугам та глибоководним портам, а не експорту. А враховуючи, що майже вся продукція, що експортується з Вануату до США, — це кава, місцева рослина, яку перетворюють на порошок, розчиняють у воді та вживають полінезійці замість алкоголю, ситуація виглядає ще більш цікаво. Цей експорт становить лише 6 мільйонів доларів на рік. Таким чином, заради мільйона доларів, які США отримуватимуть у вигляді мит від експорту кави, країна ризикує отримати статус ненадійного партнера, для якого цей мільйон важливіший за можливість того, що Вануату може перейти під вплив Китаю.
Можна навести слова камбоджійського принца Сіріка Матата, який у 1975 році написав прощального листа американському послу в Камбоджі. Його лист завершувався фразою: "Я лише помилився, повіривши вам, американцям", перед тим як Червоні Кхмери відвели його на розстріл. Ця цитата точно відображає емоції, які викликають заявлені Трампом тарифи, і про неї сьогодні не згадали лише ті, хто не бажає звертати увагу на важливі речі, – підкреслив експерт.
Президент США Дональд Трамп оголосив про введення мит США на продукцію з більшості країн світу. США запровадили щонайменше 10% мита практично на всі товари, що імпортуються до Сполучених Штатів, а також ще вищі тарифи для десятків країн із найбільшими торговельними дефіцитами у відносинах зі США.
США стягуватимуть із країн Європейського союзу тарифи в розмірі 20%, із В'єтнаму -- 46%, Тайваню -- 32%, із Японії - 24%, із Південної Кореї - 25%, із Таїланду -- 36%, зі Швейцарії - 31%, з Індонезії - 32%, із Малайзії - 24%, із Камбоджі - 49%, із Великої Британії - 10% та з ПАР -- 30%.
Щодо країн, таких як Росія та Білорусь, нові митні тарифи не були запроваджені. США оголосили, що не впроваджуватимуть мита на імпорт товарів з цих держав, оскільки продукція з Росії та Білорусі не надходить на американський ринок.
Новий тариф для України становитиме 10% - мінімальна базова ставка.
Схожий режим оподаткування стосується також товарів з Австралії, Великобританії, Бразилії та кількох інших держав. Мита почнуть діяти з 9 квітня 2024 року.
З 5 квітня всі країни-імпортери ввели оплату згідно з мінімальним базовим тарифом.
10-відсоткову ставку додаватимуть до вже наявних тарифів на товари з окремих країн. Для Китаю загальний тариф становитиме 44% (34% + 10%). Для ЄС -- 30% (20% + 10%)
Також Сполучені Штати запровадили 25% мито на імпорт автомобілів та їх комплектуючих. Це мито стало чинним з 00:01 3 квітня (за східним часовим поясом).
25% митний збір на автозапчастини почав діяти з 00:01 3 травня.
Перелік оподатковуваних товарів включає:
Легкі та вантажні транспортні засоби.
Великий асортимент запчастин, включаючи двигуни, трансмісії, електроніку та системи гальмування.
Протягом 90 днів Міністерство торгівлі створить нову процедуру для розширення переліку. Автомобілі, які відповідають стандартам USMCA, зможуть скористатися частковими пільгами.
Більше того, для розширення своїх повноважень у питаннях введення митних тарифів на інші країни, президент США підписав указ про оголошення надзвичайного стану через загрозу для економіки держави.
Народний депутат України Ярослав Железняк розповів, як мита вдарять по Україні. Крім того, голова профільного комітету Ради Данило Гетманцев оцінив вплив нових тарифів Трампа на Україну. У Мінекономіки відреагували на нові мита Трампа проти України.
ЗМІ повідомляють, що Європейський Союз активно розробляє термінові заходи, які допоможуть пом'якшити наслідки введення тарифів Трампом. Більш того, незабаром після цього з'явилася інформація про те, що світова економіка може опинитися перед загрозою третьої глобальної рецесії за останні 17 років.
Отже, наслідки не забарилися — ринки миттєво відреагували на введення нових тарифів. Більш того, ці тарифи призвели до різкого падіння курсу долара, що викликало шок у інвесторів. Крім того, мита, запроваджені Трампом, негативно позначилися на вартості нафти.
Китай виступив з погрозами щодо репресій у відповідь на нові тарифи, введені Трампом, і закликав до термінового їх скасування. Більше того, Китай оперативно відреагував на торгові мита, наклавши 34% тариф на весь американський імпорт.
А ось канцлер Німеччини Олаф Шольц назвав рішення Трампа про введення мит "найбільш руйнівним підвищенням за 90 років".
Франсуа Байру, прем'єр-міністр Франції, висловив думку, що нові американські імпортні мита призвели до "значних труднощів" для Європи і стали "катастрофічними" наслідками для самих Сполучених Штатів.
Reuters інформує, що протягом 10 тижнів свого президентства Трамп об'єднав усю Азію під одним тарифним режимом.
Країни Європейського Союзу та інші держави світу негайно запевнили Трампа про готовність вжити заходів у відповідь.
IT-гіганти дихнули з полегшенням, адже нові мита Трампа не зачеплять чіпи з Тайваню. Проте, введення нових тарифів призвело до різкого падіння акцій світових брендів.
Вже проведено оцінку обсягу імпорту, який підпаде під автомобільні мита адміністрації Трампа. Крім того, компанії з Групи семи зазнали втрат у розмірі $1 трлн всього за одну добу. Відомо, що ці мита спричинили значний спад на фондовому ринку США, внаслідок чого найбагатші люди світу втратили понад $200 млрд протягом одного дня.
Насправді, Трамп стверджує, що Сполучені Штати отримають ще $7 трильйонів завдяки запровадженню нових митних зборів.
#Дональд Трамп #порт #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Товари #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Експорт #Машина. #Вашингтон, округ Колумбія #Японія #Національна безпека #Південна Корея #Геополітика #Парламент #Білорусь #Азія #Малайзія #Історія #Американці #Австралія #Міжнародна торгівля #Робити #В'єтнам #Корабель #Тайвань #Мито (податок) #Риболовля #Південна Африка #Таїланд #Кава #Камбоджа #Вануату #Кхмерський народ #Полінезійці #Китайський мобільний #Атол