Протягом року повномасштабної війни в Україні ціни на ряд продуктів значно зросли, подекуди майже вдвічі. Наприклад, десяток яєць в супермаркетах наразі обійдеться в середньому у 78 гривень, пачка масла коштує близько 110 гривень, а 300 грамів кисломолочного сиру — приблизно 80 гривень.
Досліджуючи причини зростання цін, основні фактори впливу та прогнози на найближчий період — до Нового року та в 2025 році, ознайомтеся з деталями у статті на ТСН.ua.
Дорожчими в Україні стали не лише продукти харчування. Ціни на послуги, ліки і транспорт також зросли. Інфляція набирала обертів протягом останніх трьох років, а за цей рік виросла аж на 10%.
Українці висловлюють обурення: стрімке підвищення цін суттєво позначається на їхніх фінансах. Найскладніше, за словами користувачів Інтернету, доводиться родинам з дітьми. У багатьох випадках основна частина витрат іде на продукти харчування.
"Це просто нестерпно, хочеться стрибнути на стіну від розпачу. Мами, де ви купуєте продукти та скільки витрачаєте на їжу? У нас дитина на штучному вигодовуванні, тому всі кошти йдуть на харчування, не рахуючи суміші. Дві тисячі гривень вистачає лише на три-чотири дні. А купую я зовсім небагато: готую гречку з котлетами і салатом, картоплю з рибою, макарони з сосисками, супи і борщ. Чому так важко?" – поділилася своїми переживаннями жінка анонімно в групі "Бути мамою" на Facebook.
"Так, це правда. Мінімальні витрати на похід до магазину складають близько 500 грн. Лише за одне масло доведеться викласти 90-100 грн, а за яйця – приблизно 80 грн", – зазначила Марина Т. у своєму коментарі.
"Ціни на товари та комунальні послуги суттєво зросли. Я вже не купую одяг, сумки чи косметику. Не відвідую салони для догляду за нігтями та бровами. Головне, аби вистачало на їжу, адже про нігті можна й забути," – ділиться своїми думками жінка.
"Геноцид", -- прокоментувала ще одна користувачка.
Економіст Олег Пендзин пояснює, такому зросту цін під час великої війни є кілька об'єктивних причин. Перша -- значний зріст курсу валют.
"Давайте ми згадаємо курс долара до гривні станом на 24 лютого 2022 року -- 24 грн за доллар. Сьогодні у нас скільки? На хвилиночку 41,8. У нас лише у 2022-му році інфляція була 27%. Коли ми говоримо про ріст цін, маємо розуміти, що вони не виникають самі по собі", -- розповів експерт у коментарі ТСН.ua.
Окрім цього, у 2022 році для покриття соціальних витрат Україні довелося випустити 400 мільярдів гривень.
"Гроші, які не мали жодного забезпечення, почали обертатися. Обсяг грошової маси зріс, але кількість товарів залишилася незмінною. Що ж відбулося? Вартість кожної товарної одиниці підвищилася", -- зазначає Олег Пендзин.
Існують також значні природні умови, що вплинули на підвищення цін у цьому році. Наприклад, 2023 рік виявився вдалим для українського врожаю, тоді як 2024 рік не приніс таких успіхів. Це є другою причиною, чому ціни зазнали суттєвих коливань.
"Ми зібрали мінус 10 млн тонн зернових. Ми зібрали мінус 30% картоплі. І коли ми почнемо з вами ходити по кожній позиції, наприклад, яйця -- 70% вартості яйця -- це комбікорм. Комбікорм -- це кукурудза. Кукурудзи виростили менше, і ціна на неї вища", -- пояснив експерт.
Проте, у грудні 2023 року вартість десятка яєць становила 63 гривні. На грудень 2024 року ціна яєць коливається в межах 66-67 гривень. Таким чином, за рік їхня ціна зросла всього на 3-4 гривні, що є менше ніж 10%.
"78 грн — це вартість десятка яєць великого розміру XL, які також постачаються в упаковці. Якщо від ціни яєць відняти вартість упаковки, то залишиться інша сума. Варто зазначити, що в нашій країні ціни на яйця завжди були нижчими, ніж у минулому році, зниження становило 20-25%. Проте за один місяць ціна раптово зросла на 24%, і люди це відчули. Але якщо порівняти з попереднім роком, то загальний приріст цін не є таким значним", — зазначив експерт.
Якщо ознайомитися зі статистичними даними щодо вартості картоплі, можна помітити, що в грудні минулого року її ціна становила приблизно 20 гривень за кілограм. На сьогоднішній день вона виросла до 35 гривень.
"Отже, в дійсності ціни зросли на 60-70%. Коли ми обговорюємо природні сезонні фактори, мова йде про зменшення врожаю в 2024 році, що, в свою чергу, призводить до підвищення цін, особливо на бюджетний сегмент," -- зазначає Олег Пендзин.
Ще однією з причин, чому ціни на продукти зростають, є зміна споживчих звичок українців. Сьогодні в Україні спостерігається збільшення попиту на доступні продукти, тоді як інтерес до дорогих товарів значно знизився.
Середній клас, який раніше не економив, заходячи в супермаркет, почав обирати більш дешеве і менш якісне. Загалом близько 60% українців економлять на продуктах.
Згідно з результатами соціологічного опитування, проведеного центром Разумкова, 44% громадян України заявили, що почали економити на їжі та шукати більш доступні, але менш якісні продукти, оскільки не можуть впоратися з фінансовими труднощами. Близько 15-16% респондентів взагалі уникли відповіді на це питання. "Слід бути чесними і визнати, що, напевно, і в їхньому житті ситуація не з легких", — зазначає Олег Пендзин.
Експерт зазначає, що в Україні відбувається поступове "розмивання" середнього класу. Особи, які раніше не піддавалися економії на харчах, тепер змушені звертати увагу на витрати.
"Є такі дослідження, які говорять, що коли людина багата або принаймні не економить на харчах, вона більше їсть м'яса і молочних продуктів, сирів зокрема. Бідна людина більше їсть хліба і картоплі", -- каже економіст.
Середній клас почав знижувати запити на елітні товари, поступово переходячи до більш доступних варіантів. Проте, у сегменті дешевших продуктів вже існувала значна кількість людей з обмеженими фінансовими можливостями.
"Що ж відбулося? Пропозиція зменшилась на 30%, а попит стрімко зріс. Це ще одна причина значного зростання цін, зокрема на овочі, хліб, макарони та крупи", -- зазначає Олег Пендзин.
За останній рік вартість м'яса зросла лише на 3%, причому ціни на свинину навіть знизилися.
"Чому так? Відповідь проста: попит на м'ясо зменшився, і споживачі почали звертатися до більш доступних товарів, таких як овочі, хліб та макарони. Ось ключ до розуміння нинішньої ситуації на ринку споживчих товарів," -- зазначив експерт.
Ціни на продукти, за словами Олега Пендзина, зміняться найближчим часом. На них, як і кожного року, вплинуть новорічні і різдвяні свята.
"З 15 грудня у нас стартували активні закупівлі до свят. Незважаючи на фінансові труднощі, люди намагатимуться забезпечити свої новорічні та різдвяні столи найкращими стравами. Витрачаючи останні заощадження, вони купуватимуть буженину, копченості, рибу та ікру. Очікується, що близько 15 числа ми спостерігатимемо зростання попиту на дорогі продукти. Ті товари, які раніше не користувалися великим попитом, почнуть активніше реалізовуватися," -- зазначає фахівець.
Зокрема, за його словами, у грудні зростуть ціни на рибу, мʼясо та інші продукти до новорічного столу через зріст попиту.
Ймовірні відключення світла внаслідок російських атак по енергетиці взимку 2024-2025 року, на думку економіста, майже не вплинуть на ціни в Україні.
У кінці 2022 року та на початку 2023 року спостерігалися значні проблеми з електропостачанням. Чи зросли ціни на продукти харчування в цей час? Ні, насправді. Лише незначна частина товарів подорожчала, хоча деякі категорії дійсно показали зростання. Проте, перш за все, основні витрати, пов'язані із переведенням підприємств на...
"Ми вже пройшли етап, коли електрична енергія вироблялася за допомогою генераторів," -- зазначає Олег Пендзин.
У 2023 році підприємства вже забезпечили себе альтернативними джерелами електроенергії та адаптувалися до ситуацій з відключеннями. Тому стверджувати, що це раптом викликало або викличе різке підвищення цін на продукти харчування, не є коректним.
"Безумовно, певна частина собівартості зростає, адже вартість кіловат-години, отриманої з генератора, перевищує ціну кіловат-години, виробленої на традиційній електростанції. Однак це не настільки суттєво, щоб суттєво підвищити загальну собівартість," -- зазначив економіст.
Ціни на більшість продуктів у січні 2025 року, за словами експерта, будуть триматися на такому рівні, як вони є зараз. Серйозних зростань не буде.
У подальшому все визначатиметься численними чинниками. Найголовнішим з них будуть погодні умови.
"Вивезення продуктів з складу в разі потреби призведе до подвоєння витрат на паливно-мастильні матеріали, що, безумовно, вимагатиме значних фінансових витрат," -- стверджує Олег Пендзин.
Ціни можуть підвищитися, або ж залишитися стабільними, залежно від того, наскільки вчасно та в повному обсязі будуть здійснені виплати соціальних допомог.
"Якщо Зеленський і далі буде радувати нас тисячами, варто усвідомити, куди ж більшість людей, які отримали тисячу, направить свої кошти? Вони, ймовірно, кинутися купувати продукти. Це означає, що додатковий попит, безумовно, сприятиме підвищенню цін," - зазначив економіст.
Підсумовуючи, дуже багато залежати від зовнішніх факторів. Втім ціни, за словами експерта, будуть рости у будь-якому разі.
"Ціни на овочі продовжать зростати, оскільки вже зараз вони знаходяться на складах. Зберігання в сховищах потребує фінансових витрат. Аналогічно, зерно в елеваторах також має свою вартість. Отже, з наближенням весни овочі ставатимуть все дорожчими. Продукти з врожаю 2024 року також подорожчають, адже їх обсяг буде меншим, а якість — нижчою", — зазначив Олег Пендзин.
Він відзначив, що щороку ціни на овочі поступово підвищуються, незалежно від обсягів врожаю, приблизно до травня, поки не почнуть надходити перші результати нового врожаю з полів.
"Отже, ціни, безумовно, зростатимуть, проте темпи цього зростання будуть залежати від згаданих мною факторів. Це означає, що підвищення може бути як значним, так і помірним," -- зазначає економіст.
Нагадаємо, що спеціаліст поділився рекомендаціями щодо продуктів, які доцільно придбати перед Новим роком, поки ціни ще не зросли.
#Facebook #Економіст #Овочевий #Інфляція #Українська гривня #Картопля #Сир. #Їжа #Україна #Українці #М'ясо #Роздрібний магазин #Хліб #Середній клас #Супермаркет #Яйце #Новий рік #Кукурудза. #Риба #Масло вершкове #Макарони. #Ніготь (анатомія)