Ціни на земельні ділянки в Україні досягають нових висот: що сприяло збільшенню угод і які прогнози на майбутнє?

У 2025 році ринок земель в Україні продовжить демонструвати позитивну динаміку, з середньою вартістю гектара, що коливається між 1,5 та 2,5 тисячами доларів. Прогнозується, що кількість угод зросте, оскільки юридичні особи активно залучаються до цього сектору, а власники паїв утримують свої земельні ділянки, сподіваючись на ще більші ціни.

AgroReview повідомляє, що з моменту старту реформи ринок відкривається поетапно:

Війна справила значний вплив на ринок земель, як і на інші економічні сфери. У 2022 році, унаслідок тимчасового призупинення роботи реєстраційних органів, кількість угод різко зменшилася. Проте у 2023 році ситуація почала покращуватися. У 2024 році було зареєстровано 146 513 угод, що на 34% перевищує показники 2023 року.

Це пояснюється тим, що юридичні особи вийшли на ринок, а загальна бізнес-активність у країні поступово відновлюється. Загалом із 2021 року в Україні було укладено 396 429 угод на 877 805 га.

Однак, якщо розглянути всі сільськогосподарські угіддя України, то було реалізовано лише 4% від загальної площі. Це свідчить про те, що ринок розвивається, але більшість фермерів не квапляться віддавати свої земельні ділянки, сподіваючись на підвищення цін. Ціна за гектар визначається наступними факторами:

На сьогоднішній день середня ринкова ціна одного гектара землі в Україні коливається в межах 1,5-2,5 тисяч доларів. При цьому офіційні оцінки часто виявляються значно нижчими. Наприклад:

Завдяки значному податковому тягарю, продавці нерідко готові укладати угоди, вказуючи мінімально допустиму оцінку (нормативну грошову оцінку - НГО), що спотворює реальний стан ринку. Багато власників паїв не квапляться з продажем, сподіваючись на підвищення цін у майбутньому.

Проте, у зв'язку з відсутністю державного нагляду за ринковими оцінками землі, деякі угоди укладаються за заниженими цінами, що викликає недоотримання бюджетних надходжень через несплачені податки. Враховуючи існуючі тенденції, у 2025 році можна очікувати значного зростання кількості угод, а також підвищення цін до рівня, близького до ринкових показників.

Як раніше зазначав OBOZ.UA, в Україні не спостерігався значний сплеск продажу сільськогосподарських земель після скасування мораторію на їх відчуження. За 3,5 роки, з 1 липня 2021 року до 31 грудня 2024 року, було реалізовано лише 604 тисячі гектарів на 198 337 земельних ділянок.

#бюджет #Податок #Економіка #Юридична особа #Гектар #Землі Німеччини

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
США не отримуватимуть право власності на активи. Бессент поділився певними аспектами угоди з Україною.
Україна не може бути інтегрована до Європейського Союзу без згоди угорського народу, а після завершення війни вона стане своєрідною "захисною зоною" - нові коментарі Віктора Орбана | УНН
У Харкові стартувала нова система тривог з диференційованим підходом: що це включає?
Теги