Про це заявив віцепрезидент з питань енергетики Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати Олександр Трохимець, повідомляє РБК-Україна з посиланням на Telegram Energy Lawyer.
"Пройшло вже 5 з половиною років, як працює новий ринок, а інструмент, який використовувався для запуску ринку, став інструментом регулювання цього самого ринку. Зламана основа ринкових взаємовідносин - вільне ціноутворення і балансування ціни шляхом попиту та пропозиції", - додав він.
За словами експерта, прайс-кепи, які спочатку були введені для запобігання аномальному зростанню цін, перетворилися на перешкоду для ефективного функціонування ринку.
"Натомість існує Регулятор, який самостійно визначає, якою повинна бути ціна, що, в свою чергу, руйнує баланс між учасниками ринку. Це, до речі, суперечить основній функції Регулятора, що закріплена в законодавстві," - наголосив Трохимець.
Експерт підкреслив, що результатом такої політики є не лише брак розвитку генераційних потужностей та інвестицій у сектор енергетики, але й в умовах війни — також відчутна нестача електричної енергії.
"У цих умовах єдиним виходом для споживачів стає імпорт електроенергії. Проте, якщо ціни на ринку електроенергії України залишаються нижчими за ціни на сусідніх європейських ринках, комерційний імпорт втрачає сенс, адже ніхто не захоче купувати дорожче, щоб продавати дешевше," - підкреслив Трохимець.
Експерт також звернув увагу на проблеми малого та середнього бізнесу, які змушені переходити на генератори, що призводить до зростання цін на їхні товари та послуги.
"Отже, НКРЕКП, нібито прагнучи захистити інтереси споживачів, насправді завдає нам усім серйозної шкоди. Адже вже не йдеться про те, скільки коштуватиме електрична енергія. Головне питання полягає в тому, чи буде вона взагалі доступною, а також чи зможе економіка нашої країни функціонувати," - підкреслив Трохимець.
Він виступив за необхідність переосмислення чинної цінової політики в енергетичному секторі України.
"Маємо чітко усвідомити, який тип ринку ми маємо: регульований чи вільний, і в якому напрямку плануємо рухатися. Чи будемо інтегруватися в європейський ринок з урахуванням цінових параметрів, чи залишимося на старих позиціях, займаючись популістськими ініціативами," - підсумував експерт.
Раніше Енергетична компанія України у своєму зверненні до Регулятора підкреслила, що скасування максимальних цін на ринку електроенергії стане суттєвим кроком для подальшої інтеграції української енергетичної системи з європейськими ринками. Декілька енергетичних асоціацій також відзначили, що рішення НКРЕКП зберегти раніше встановлений рівень граничних цін не відповідає сучасним викликам ринку.
#Електрична енергія #Економіка #Імпорт #РБК-Україна #Товари #Інвестиції #Бізнес #Енергетична галузь #Експерт #Законодавство #Споживач #Електричний генератор #Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг #Попит і пропозиція #Ціноутворення