Держава відшкодовуватиме 15% витрат на придбання вітчизняного обладнання: особливості програми.

В останніх числах вересня в Україні започатковано нову ініціативу, спрямовану на підтримку вітчизняних виробників в рамках Всеукраїнської економічної платформи "Зроблено в Україні".

Компанії матимуть змогу отримати 15% відшкодування витрат на закупівлю енергетичного, колісного, будівельного та спеціалізованого обладнання, виготовленого в Україні.

Аналогічна програма вже функціонує для придбання української сільськогосподарської техніки. Проте, рівень компенсації значно більший - можна отримати повернення до 25%.

Як функціонує новий проект, за які продукти можливо отримати відшкодування, і хто має право взяти в ньому участь?

У серпні 2024 року уряд ухвалив рішення про запуск експериментальної програми, що передбачає державну фінансову підтримку для покупки українських товарів. Першим кроком цього проєкту став національний кешбек, який дозволяє українцям отримувати назад 10% від вартості придбаних вітчизняних товарів.

Згодом в урядову постанову внесли зміни, якими запровадили часткову компенсацію вартості техніки й обладнання українського виробництва. Розмір такої компенсації становить 15% (без урахування ПДВ), однак процедура отримання дещо складніша, ніж з національним кешбеком. Планується, що програма діятиме до 31 грудня 2025 року, а на її реалізацію лише у 2024 році направили 1 млрд грн.

У програмі беруть участь чотири сторони: виробник обладнання, покупець, уповноважені банки та держава. Щоб на кінцевому етапі покупець отримав компенсацію, виробник повинен звернутися до Мінекономіки та додати свої товари до переліку тих, які підпадають під дію програми.

Щоб реалізувати цей процес, виробнику необхідно подати електронну заявку до Міністерства економіки, а також надати дані щодо рівня локалізації, калькуляцію витрат на виробництво та опис технологічних процесів, а також розрахунок частки витрат на оплату праці. Міністерство здійснить перевірку, внесе продукцію до відкритого реєстру та передасть відомості банківським установам, які беруть участь у відповідній програмі.

Отримати компенсацію можуть юридичні особи та фізособи-підприємці, які придбали відповідне обладнання в українського виробника.

Компенсацію не зможуть отримати компанії, що знаходяться в стані банкрутства, а також ті, у кого податковий борг прострочений більше ніж на півроку. Також до цієї категорії належать підприємства, що підлягають санкціям або мають зв’язки з Росією та Білоруссю, а також ті, які здійснюють діяльність на зонах бойових дій або на територіях, тимчасово окупованих.

Продані технічні засоби або обладнання, за які споживач отримав фінансову підтримку, не підлягають перепродажу протягом трирічного терміну. У разі порушення цього правила, покупець зобов'язаний повернути отримані кошти державі. Крім того, він втратить можливість отримувати компенсацію на наступні три роки.

На сьогоднішній день до ініціативи приєдналися 16 фінансових установ: "Банк восток", "Скай банк", "Прокредит банк", "ОТП банк", "Піреус банк", АКБ "Львів", Укргазбанк, Акцент-банк, Радабанк, "МТБ банк", "Банк кредит Дніпро", "Глобус", "Агропросперіс банк", Ощадбанк, Таскомбанк та "Кредитвест банк". Представники "ОТП банку" зазначають, що основною вигодою програми є підвищення попиту на техніку, що виготовляється в Україні.

"З огляду на те, що одним із критеріїв участі у програмі для виробників є встановлений рівень локалізації виробництва, вигоду від програми отримують не лише покупці та продавці, але й постачальники комплектуючих. В результаті, бюджетні кошти будуть використовуватися з ефектом мультиплікатора," - зазначила Ольга Волкова, директорка департаменту продажів середнім та малим корпоративним клієнтам "ОТП банку".

За її словами, наразі ще не було отримано жодної заявки на компенсацію в рамках нової програми. Проте в рамках аналогічної ініціативи для аграріїв вже було реалізовано понад 130 одиниць сільськогосподарської техніки. Декілька банків активно запрошують своїх клієнтів приєднатися до програми "Доступні кредити 5-7-9%". Наприклад, "Скай банк" пропонує можливість отримання кредиту на покупку комерційного транспорту, сільгосптехніки та спеціалізованої техніки у випадку нестачі фінансів.

У список техніки та обладнання, вироблених в Україні, що підпадають під державну компенсацію у розмірі 15%, увійшли майже 140 найменувань від 14 вітчизняних компаній. До цього переліку можуть приєднатися ті виробники, які досягли рівня локалізації виробництва не менше 40%. Повернення коштів стосуватиметься автобусів, вантажних автомобілів, ліфтів, причепів та енергетичного обладнання. У майбутньому список планується регулярно оновлювати.

"Від моменту ухвалення рішення урядом пройшло зовсім небагато часу, проте вже чимало компаній виявили бажання взяти участь у програмі. Це підтверджує її значущість для національних виробників. Ми продовжуємо приймати заявки; список техніки та обладнання буде поступово розширюватися. Плануємо оновлювати цей перелік щотижня, все залежатиме від активності підприємств", - підкреслив заступник міністра економіки Андрій Телюпа.

Директор та власник "СПД Петров" Геннадій Петров розповів ЕП, що його компанія як виробник бере участь у програмі компенсації для сільськогосподарської техніки. Частина їх обладнання підходить і для потреб інших підприємств, наприклад, будівельних компаній, переробних підприємств, комунальних закладів.

Заявок на нову програму поки що не надійшло, оскільки для цього потрібен певний час. "Ми активно працюємо над тим, щоб популяризувати та рекламувати цю програму серед наших клієнтів, розробляємо інформаційні матеріали для покупців. Зазвичай це не клієнти приходять до нас з запитом, а ми прагнемо донести до людей інформацію про цю нову можливість", - підкреслив Петров.

Генеральний директор компанії "Карат-ліфткомплект" та голова всеукраїнської асоціації ліфтовиків Сергій Горішний каже, що лобіювати створення подібної програми не лише для аграріїв почали ще до великої війни. За його словами, нині на українському ринку є заводи, які виготовляють ліфти, є представники світових компаній і турецькі імпортери, які "таскають ліфти в Україну без відповідальності".

Одна з вимог до виробника на потрапляння до затвердженого переліку Мінекономіки, - гарантійне та післягарантійне обслуговування техніки й обладнання, чим турецькі імпортери можуть не займатися.

Замість цього, вони пропонують українським підприємствам значно нижчі ціни: наприклад, якщо ліфт вітчизняного виробництва обійдеться приблизно в 1 мільйон гривень, то турецькі постачальники можуть запропонувати ціни на 40% менше. У цьому контексті компенсація в 15% виглядає недостатньою. "Звичайно, 15% - це не так багато, але хоча б щось. Цієї суми не вистачає, щоб компенсувати вартість дешевшого обладнання з Туреччини, але безкоштовного нічого не буває," - підкреслив Горішний.

Генеральний директор компанії "Карат-ліфткомплект" зазначає, що суттєвих результатів від нової програми в 2024 році навряд чи вдасться досягти, оскільки процес виготовлення ліфта займає більше місяця. Однак він прогнозує, що до завершення року їм вдасться реалізувати 10-15 ліфтів в рамках програми для будівельників, які сподівалися на поставки в листопаді-грудні.

Бізнесмени, що прагнуть отримати фінансову компенсацію, повинні вибрати технічні засоби або обладнання з затвердженого списку Міністерства економіки. Наступним кроком є здійснення оплати за допомогою одного з акредитованих банків, після чого необхідно подати заявку на компенсацію. До заяви слід додати копію платіжного документа та акт приймання-передавання обладнання.

Банк здійснить перевірку документів, надішле списки заявників до Міністерства економіки, відкриє рахунки для переказу фінансів та виплатить компенсаційні суми. Протягом року підприємець має можливість отримати максимальну компенсацію до 10 тисяч мінімальних заробітних плат за відповідний рік, що становить 80 мільйонів гривень.

Для отримання компенсації у 2024 році необхідно придбати товар до 1 грудня, а заявку подати не пізніше 5 грудня. Якщо техніка буде куплена після 1 грудня, компенсація буде нарахована лише у 2025 році. Фінансування буде здійснюватися в порядку надходження заявок та залежно від наявності бюджетних коштів. У разі вичерпання бюджету банки припинять прийом нових заявок.

#бюджет #Ощадбанк #кредит #Укргазбанк #ТАСкомбанк #Росія #Україна #Уряд України #Українці #Товари #Позика. #Банк #Попит #Туреччина #Львів #Документ #Будівництво #Борг. #Білорусь #Юридична особа #Держава (політичний устрій) #Підприємництво #Дніпро #Генеральний директор #Ліфт #Сільськогосподарська техніка #Підприємницька діяльність #Міністерство економіки (Україна) #Ольга Волкова (актриса) #Причіп (транспортний засіб)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні внесено зміни до умов отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів -- Delo.ua
"Зустрічі Розумовських" перетворилися на відомий бренд.
Порошенко в рамках виступу в Council on Foreign Relations зазначив, що участь Північної Кореї у конфлікті стосується, в першу чергу, Сполучених Штатів, а не України.
Теги