Державний бюджет недоотримав більше 65 мільярдів гривень минулого року внаслідок уповільнення економічного відновлення, як зазначає Рахункова палата.

У 2024 році державний бюджет втратив 65,5 млрд грн доходів унаслідок невідповідності реальних макроекономічних показників прогнозованим.

Цю інформацію озвучила голова Рахункової палати Ольга Піщанська, представляючи результати аналізу річного звіту щодо виконання закону "Про Державний бюджет України на 2024 рік".

Одночасно вона зазначила, що витрати на обслуговування та погашення боргових зобов'язань, а також деякі інші витрати, внаслідок різниці між прогнозованим та фактичним валютним курсом, в кінці року виявилися на 22,4 мільярда гривень меншими, ніж було заплановано.

За її словами, стабільності державних фінансів в умовах воєнного стану сприяла значна міжнародна підтримка. Зокрема, у 2024 році від міжнародних партнерів надійшло 1,7 трлн грн - це на 10,2 % більше ніж у попередньому році, однак на 4,2% менше плану.

У 2024 році план надходжень до державного бюджету було перевиконано на 373 мільярди гривень, що становить 13,5%. У порівнянні з 2023 роком, доходи бюджету зросли на 451 мільярд гривень, що дорівнює 16,9%.

Одночасно аудитори виявили збільшення боргових зобов'язань платників податків перед державним бюджетом на 29%.

Витрати державного бюджету склали 4,5 трлн грн, що на 2,8% нижче запланованого рівня. Проте, як зазначають у Рахунковій палаті, це найвищий показник з 2020 року.

Зокрема, у порівнянні з 2023 роком, витрати на заходи, що стосуються безпеки і обороноздатності країни, зросли на 340 мільярдів гривень (12,9%), досягнувши 2,1 трильйона гривень.

У той же час, зросла сума боргів постачальників перед Міністерством оборони.

"За 2024 рік дебіторська заборгованість за бюджетними програмами Міноборони зросла до 294 млрд гривень. Причини такої тенденції ми виявляємо під час аудитів, це - неналежне виконання умов договорів, зокрема щодо термінів постачання товарів оборонного призначення", - пояснила Піщанська.

До кінця 2024 року загальний обсяг державного та гарантованого державою боргу зріс на 25%, досягнувши 6 981 млрд грн, що становить 91% від валового внутрішнього продукту (ВВП). Оцінки Рахункової палати свідчать, що заходи з реструктуризації боргових зобов'язань, проведені в серпні 2024 року, дозволили знизити цей борг на 216 млрд гривень.

Витрати державного бюджету на погашення й обслуговування державного та гарантованого державою боргу торік були на 85 млрд грн (9,2%) менше планових.

Згідно з інформацією, державний бюджет на 2024 рік був сформований на основі прогнозованого зростання валового внутрішнього продукту на 4,6%, рівня інфляції у 9,7% та середньорічного курсу долара, який заплановано на рівні 40,7 гривні за долар.

Проте реальний приріст валового внутрішнього продукту України в минулому році сповільнився до 2,9%, і наприкінці року економічна ситуація погіршилася, як зазначив Держстат. Крім того, рівень інфляції перевищив прогнози, досягнувши 12%, а середньорічний курс долара склав 40,2 грн за долар.

У Міністерстві фінансів пояснили відхилення фактичного зростання реального ВВП від прогнозованих показників гіршими темпами повернення мігрантів, суттєвими руйнуваннями в енергетичному секторі, а також загостренням проблеми нестачі кваліфікованих спеціалістів.

#Інфляція #Українська гривня #Податок #Економіка #Міністерство оборони (Україна) #Дефіцит #Товари #Енергетична галузь #Валовий внутрішній продукт #Міграція населення #Воєнний стан #Валюта #Державний бюджет #Державний бюджет України #Рахункова палата (Україна)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Засновник Всесвітнього економічного форуму залишив свою посаду після 55 років на чолі організації.
Росія і Іран офіційно уклали стратегічний союз: який договір затвердив Путін?
Трамп збільшує тиск на керівника Федеральної резервної системи Павелла, настійно закликаючи до термінового зниження процентних ставок.
Теги