РБК-Україна пояснює, в чому полягає специфіка виборів в США та на що потрібно звертати увагу.
Процес вибору президента в США має свої особливості. Відмінно від багатьох інших націй, тут вибори проводяться в два етапи.
На початку процесу проходить голосування в кожному штаті. Проте, формально громадяни США не голосують безпосередньо за Камалу Гарріс чи Дональда Трампа, а обирають так званих "виборників" – делегатів від партій. Після цього ці виборники здійснюють голосування на підтримку обраного кандидата.
У сучасних Сполучених Штатах роль виборників перетворилася на формальність. Однак, на практиці ця система передбачає, що в кожному штаті відбуваються фактично окремі вибори.
Щоб досягти успіху на президентських виборах, кандидату потрібно отримати підтримку 270 з 538 виборників. Кількість виборників у кожному штаті варіюється в залежності від чисельності населення. Каліфорнія має найбільшу кількість виборників — 54. У той же час, у менш населений штатах, таких як Вермонт, Вайомінг, Північна та Південна Дакота, число виборників є мінімальним — всього 3.
У більшості штатів діє принцип "переможець отримує все". Винятки становлять лише Небраска та Мен. Тобто, щоб отримати всіх виборників штату, кандидату достатньо отримати більше голосів, ніж опонент.
Це означає, що на пост президента США може обрати особу, за яку проголосувала менша частина населення країни. Подібні ситуації вже мали місце двічі в новітній історії США — під час виборів 2000 та 2016 років, коли, зокрема, перемогу здобув Дональд Трамп.
Багато штатів тривалий час віддані або республіканській, або демократичній партії, іноді навіть протягом десятиліть. Наприклад, Каліфорнія з 90-х років є бастіоном демократів, хоча раніше вона підтримувала республіканців. На противагу цьому, Техас колись голосував за демократів, але сьогодні переважно стоїть на боці республіканців. У таких регіонах агітаційні зусилля не мають великого сенсу, оскільки важко переконати значну кількість виборців змінити свої вподобання.
Водночас, є кілька штатів, де підтримка демократів та республіканців майже однакова, що підвищує ймовірність вплинути на виборців на користь однієї з партій. Ці штати називають "коливними" (англ. - swing states). Кожні вибори вони можуть змінюватися, оскільки виборці можуть адаптувати свої погляди під впливом різних факторів: зміна демографічної ситуації внаслідок міграції, розвиток або занепад певних галузей економіки тощо.
На виборах 2024 року в США є сім ключових коливальних штатів: Вісконсін, Пенсильванія, Мічиган, Джорджія, Невада, Північна Кароліна та Арізона. У цих регіонах рейтинги двох основних кандидатів практично ідентичні, а різниця між ними значно менша за допустиму статистичну похибку. Це означає, що під час своїх кампаній і Камала Гарріс, і Дональд Трамп зосередять основні зусилля та рекламні бюджети саме на цих штатах, в той час як інші регіони отримають менше уваги.
Найбільшу вагу для кандидатів має штат Пенсильванія з 19 голосами виборників. Далі Мічиган та Джорджія - по 16, Північна Кароліна - 15, Арізона - 11, Вісконсін 10 та Невада - 6.
#Дональд Трамп #Економіка #Республіканська партія (США) #Демократична партія (США) #Демократія #Пенсильванія #Виборча колегія Сполучених Штатів Америки #Американці #Каліфорнія #Президентські вибори 2008 року в Сполучених Штатах #Південна Дакота #Арізона #Невада #Вісконсин #Вермонт #Небраска #Мічиган #Мейн. #Північна Кароліна #Джорджія (штат США) #Історія Сполучених Штатів #Англійська мова #Техас