Різке підвищення ставки Центробанку Росії та згортання програм пільгової іпотеки вдарили по найбільшому російському забудовнику. Так, у групи компаній "Самолет", яка будує житлові будинки площею 5,5 млн кв. м і має земельний банк майже 50 млн кв. м, з'явилися фінансові проблеми.
Про це заявили близькі до компанії джерела, передає The Moscow Times.
Як повідомляється, через фінансові труднощі основний власник "Самолета" Міхаіл Кенін намагається продати свою частку в компанії - 31,6% акцій ринковою вартістю 26,5 млрд руб.
"Ситуація там складна, і продаж є одним з можливих сценаріїв подальшого розвитку подій", - повідомило джерело, яке супроводжує угоду в компанії.
Згідно з інформацією від інших учасників девелоперського ринку, частки в компанії "Самолет" можуть продати й інші її акціонери.
Як повідомляється, компанія, що має представництва у 300 містах Росії та налічує понад 10 тисяч працівників, зазнала збитків через зростання вартості кредитів і різкий спад попиту на іпотечні кредити.
У третьому кварталі продажі компанії знизилися на 44% у фізичних обсягах та на 37% у грошовому вираженні. На завершення першого півріччя рентабельність "Самолета" за прибутком зменшилася до 3% порівняно з 9% у попередньому році, чистий прибуток скоротився удвічі, а чистий борг зріс на 25%.
Крім того, як підкреслюється, "Самолет" є одним із підприємств, що формують економічну структуру, і, можливо, його порятунок ляже на плечі держави. У результаті, будівельні компанії можуть опинитися серед перших, хто постраждає від високих відсоткових ставок у Росії.
Наступними на черзі можуть опинитися промислові компанії. Наприклад, вже сьогодні приблизно кожна п’ята фірма в обробній промисловості стикається з труднощами у виплатах за кредитами.
Економіка може зіткнутися з хвилею дефолтів через підвищені процентні ставки за кредитами в 2025 році, вважають експерти, опитані в рамках боргового ринку. З них 35% очікують на це у другій половині року, 27% - в першій, тоді як лише 18% не передбачають жодних проблем.
Як стало відомо, на засіданні 25 жовтня російський Центральний банк вирішив підвищити основну процентну ставку до 21%, що є найвищим показником з 2003 року.
Раніше президент Росії Владімір Путін заявив, що в російській економіці зберігаються "складності". За його словами, причиною проблем стали "непрості умови", в яких знаходиться країна.
Раніше повідомляли, що перед засіданням Центрального банку Росії, яке стосується ключової процентної ставки, дані про інфляцію свідчать про відсутність ознак уповільнення зростання цін. Так, за період з 15 по 21 жовтня ціни зросли на 0,2%, з початку року – на 6,3%, а в річному вимірі – на 8,4%.
Перед тим Центробанк Росії заявив у своєму прогнозі, що російська економіка наступного року уповільнить темпи зростання практично до нуля, інфляція в ній у півтора раза перевищить початкові прогнози, а поставки імпортних товарів продовжуватиме скорочуватися.
#Інфляція #Росія #Економіка #Імпорт #Президент (державна посада) #Фірма #Товари #Російський рубль #Центральний банк Росії #The Moscow Times #Прибуток (економіка) #Банк #Гроші #Попит #Кредит (роз'яснення) #Володимир Путін #Борг. #Норма прибутку