Це рішення є частиною ongoing реструктуризації зовнішнього комерційного боргу держави.
Реструктуризація боргу. Україна успішно завершила обмін єврооблігацій у вересні 2024 року, але продовжує призупинення виплат за низкою боргових зобов'язань, зокрема єврооблігаціями, гарантованими державою, та іншими зовнішніми позиками. Рейтинг залишатиметься на рівні RD до завершення реструктуризації та нормалізації відносин із кредиторами.
Фіскальний дефіцит. У 2024 і 2025 роках очікується значний бюджетний дефіцит, що перевищує 19%. Це викликано великими витратами на оборонні потреби та відновлення інфраструктури.
Боргове навантаження. Державний борг України може зрости до 90,8% ВВП у 2024 році, перевищуючи середній рівень для країн із подібним рейтингом.
Військові дії. Аналітики Fitch прогнозують, що конфлікт затягнеться щонайменше до 2025 року, хоча не можна повністю відкидати можливість досягнення угоди про припинення вогню. Однак, через складність переговорного процесу, підписання мирної угоди наразі виглядає малоймовірним.
Економічний розвиток. Очікується, що у 2024 році економіка зросте на 4%, проте в 2025 році темп може сповільнитися до 2,9% через постійні структурні виклики, викликані війною.
Fitch зазначає, що після завершення процесу реструктуризації зовнішнього боргу та відновлення фінансових зв'язків з міжнародними кредиторами рейтинг може бути підвищено.
Також позитивно впливатимуть зменшення бюджетного дефіциту та стабілізація економіки.
Агентство підкреслює, що рейтинг "Обмежений дефолт" відображає складну фінансову ситуацію в Україні, яка викликана війною та великою залежністю від зовнішніх джерел фінансування. Проте дотримання фіскальної дисципліни та підтримка з боку міжнародних партнерів створюють умови для поступового поліпшення фінансових показників держави.
Нагадаємо, 14 серпня агентство Fitch знизило довгостроковий рейтинг дефолту емітента України в іноземній валюті з рівня "С" до "RD" (обмежений дефолт), що пов'язано з початком процесу реструктуризації виплат за єврооблігаціями.
Також Fitch прогнозує, що загальний державний борг України складе 89,6% ВВП у 2024 році, що є зниженням порівняно з прогнозованими 92,5% у червні, завдяки операції з обміну боргу.
Як стало відомо, 22 липня Україна оголосила про досягнення важливих угод щодо реструктуризації боргу за євробондами на суму приблизно $23 мільярди з особливим комітетом, що представляє власників цих цінних паперів.
Угоди передбачають анулювання 37% боргових зобов'язань з можливістю відновлення 12% у випадку, якщо у 2028 році буде досягнуто визначеного рівня валового внутрішнього продукту.
Останню частину боргу буде реструктуризовано через випуск нових єврооблігацій, які матимуть термін погашення в період з 2029 по 2036 роки. Процентна ставка на ці облігації буде поступово збільшуватися від 1,75% у найближчі роки до 7,75% наприкінці їхнього терміну обігу. Учасники даного обміну отримають винагороду, що становитиме 1,25% від загальної суми облігацій, що підлягають обміну.
9 серпня Україна зробила офіційну публікацію на Лондонській фондовій біржі, в якій міститься пропозиція про обмін та запит на погодження щодо коригування умов державних єврооблігацій, а також облігацій, що мають державну гарантію, зокрема для Укравтодору.
#Економіка #Україна #Облігація (фінанси) #Державний борг #Валовий внутрішній продукт #Дефіцитні видатки #Борг. #Валюта #Збройний конфлікт #Fitch Ratings #Дефолт (фінанси) #Єврооблігація (зовнішня облігація) #Кредитор #Державний борг України #Емітент #Лондонська фондова біржа