
Запропоновані в рамках проєкту Бюджетної декларації на 2026-2028 роки фіксовані показники мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму не відображають справжнього рівня інфляції та негативно впливають на умови життя соціально уразливих груп населення.
Про це в Телеграмі повідомив голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, передає Укрінформ.
Він звернув увагу на те, що згідно з графіком бюджетного процесу, Міністерство фінансів повинно було до 15 травня подати проєкт Бюджетної декларації на 2026-2028 роки на розгляд Кабінету Міністрів. Уряд має затвердити цей документ до 1 червня, після чого його повинні обговорити у Верховній Раді до 15 липня.
Отже, Міністерство фінансів включає в даний проєкт індексацію соціальних стандартів, враховуючи прогнозовані показники інфляції: 8,6% у 2026 році, 5,9% у 2027 році та 5,3% у 2028 році.
"У цьому повідомленні наведені наступні показники мінімальних соціальних стандартів: мінімальна заробітна плата з 1 січня 2026 року становитиме 8 688 грн; з 1 січня 2027 року - 9 374 грн; з 1 січня 2028 року - 10 059 грн. Прожитковий мінімум (загальний розмір) з 1 січня 2026 року складатиме 3 171 грн; з 1 січня 2027 року - 3 358 грн; з 1 січня 2028 року - 3 536 грн", - зазначив він.
Гетманцев акцентував, що призупинення мінімальних соціальних стандартів та ігнорування прогнозованої інфляції (яка становить 9,5% за даними уряду та 8,7% за оцінками НБУ) стане причиною фактичного зниження доходів населення, зокрема, тих, хто отримує мінімальну заробітну плату або соціальні допомоги.
Він також зазначив, що уряд очікує на пришвидшення економічного зростання до 5,1% протягом наступних трьох років внаслідок покращення ситуації з безпекою.
"Вважаю, що за такого макроекономічного сценарію буде справедливим закласти більший перерозподіл ВВП на соціальні цілі, насамперед на індексацію соціальних стандартів, що само по собі має підтримати споживчий попит і разом із інвестиціями (про які згадує уряд у своєму прогнозі як про головний драйвер росту) - відновлення економіки", - прокоментував голова комітету.
На його думку, основу для справедливої індексації соціальних стандартів становить перегляд неефективних бюджетних витрат, а також детінізація та розширення легальної податкової бази. Додаткові надходження від цих заходів можуть забезпечити бюджету понад 5 мільярдів доларів вже в цьому році.
Він пропонує при індексації соціальних стандартів на 2026 рік врахувати цьогорічну інфляцію (тобто +10%). Також у ході бюджетного процесу Гетманцев розраховує на дискусію у парламенті щодо реформи прожиткового мінімуму і можливості його індексації відповідно до фактичного рівня, тож висловив готовність до співпраці із економічним та фінансовим блоками уряду.
Як повідомлялося раніше, міністр фінансів Сергій Марченко зазначив, що в процесі підготовки державного бюджету на 2026 рік не планується жодних заходів щодо фіскалізації чи збільшення податкових ставок.
#бюджет #Інфляція #Національний банк України #Податок #Сміливіше. #Укрінформ #Економіка #Уряд України #Міністерство фінансів (Україна) #Валовий внутрішній продукт #Документ #Парламент #Макроекономіка #Державний бюджет #Прожитковий мінімум