У вівторок, 5 листопада, завершиться процес підтвердження сертифікатів на освітні гранти в платформі "Дія". Це стосується програми, яка підтримує першокурсників, які цього року вступили до університетів на контрактній основі. Держава компенсує їм частину витрат на навчання, але для цього студенти повинні відповідати певним вимогам.
Про це в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" розповів заступник міністра освіти і науки України Михайло Винницький.
"Ця програма була запущена цього року як тестовий проект. Норми про грантове навчання були передбачені в законопроекті, який зараз буде розглядатися Верховною Радою. І відповідно це стане нормою з наступного року. Але на цей рік мова йшла лише про тих студентів, які писали НМТ цього року...
Традиційно у нас є або держзамовлення (бюджетні місця, де держава платить 100% все і ще має шанс отримувати студент стипендію), або нуль відсотків - мається на увазі повністю контрактник. Це дуже часто створювало ситуацію, що абітурієнти подавали документи не туди, де хотіли, а там, де могли розраховувати на бюджетне місце.
Маємо цікаву статистику: майже 10% із отримувачів бюджетних місць відмовилися від тих бюджетних місць за рахунок інших закладів, де вони отримали грант. Це свідчить, що ми дали можливість студентам обрати саме омріяний університет...
Цього року ми очікуємо, що близько 14-14,5 тисяч осіб отримають гранти на навчання. Це не створить додаткового навантаження для бюджету, оскільки в рамках нашої бюджетної системи - системи державного замовлення - завжди існували невикористані місця, які поверталися до бюджету. Цього року кошти, які зазвичай могли б залишитися невикористаними і повернутися назад, були перенаправлені на грантову підтримку студентів, які прагнуть отримати освіту.
Цього року грантовою системою активно користувалися два відомих і престижних приватних навчальних заклади — Український греко-католицький університет та Київська школа економіки. Вони змогли залучити значну частину свого фінансування з державного бюджету...
Грантова система не здатна повністю замінити державне замовлення для вищих навчальних закладів у світі. В нашій Конституції є положення, яке stipulates, що вища освіта може бути отримана безкоштовно на конкурсній основі. Це передбачає, що для кожної спеціальності в нас залишатимуться бюджетні місця з повним фінансуванням.
Проте для спеціальностей, таких як маркетинг, право та економіка, кількість місць значно зменшилася, оскільки держава усвідомлює, що ринок праці в цих галузях вже надто насичений. Тим не менш, ми прагнемо підтримати студентів, які мають бажання вчитися. Відповідно, замість повного фінансування, держава забезпечує часткову фінансову підтримку.
У жодному випадку мова не йде про відміну державного замовлення. Мова йде про перерозподіл бюджетних коштів. Ми хочемо дійти до того, щоб 2/3 наших абітурієнтів отримували державні кошти чи 100% чи через гранти для здобуття їхньої освіти", - розповів Михайло Винницький.
#бюджет #Економіка #Верховна Рада #Ринок праці #Держава (політичний устрій) #Студент #Заклад вищої освіти #Абітурієнт #Стипендія #Київська школа економіки #Українська Греко-Католицька Церква #Конституція України #Вища освіта