Коштів більше не залишиться. Чи зможе українська енергетика обійтися без підтримки США?

Які обставини призвели до цього рішення і чи зможе енергетична система витримати навантаження - в статті РБК-Україна.

Чи зможе енергетична система функціонувати без допомоги USAID?

Що стало причиною ухвалення рішення США?

Невдовзі після суперечки між Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським, що відбулася в Білому домі 28 лютого, американське видання NBC News повідомило, що Державний департамент США прийняв рішення призупинити програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), які стосуються підтримки України в енергетичному секторі. Один із представників агентства в інтерв'ю для видання зазначив: "Це серйозно підриває здатність адміністрації вести діалог щодо припинення вогню та сигналізує Росії, що ми не приділяємо уваги Україні і нашим попереднім інвестиціям".

Цей же представник, не називаючи себе, додав, що Росія веде проти України економічну війну і агентство USAID відігравало центральну роль у забезпечення стійкості української економіки та укріпленні енергетичної системи. "Ми надали велику кількість допомоги, щоб уникнути макроекономічної кризи", - сказав він.

Обидва представники USAID, які висловили свою думку щодо ситуації, підкреслили, що вихід агентства з України поставить під загрозу стабільність енергетичної системи країни на фоні атак з повітря з боку Росії. Крім того, Державний департамент прийняв рішення призупинити програму фінансової підтримки України, зазначивши, що Білий дім не мав чіткого уявлення про те, як витрачалися кошти USAID протягом останніх кількох років.

Безумовно, програми агентства USAID, спрямовані на забезпечення функціонування енергосистеми України, відіграли ключову роль. Ця організація не лише надала фінансування, але й експертну підтримку в рамках ініціативи, відомої як "Проект енергетичної безпеки". Завдяки цій програмі НЕК "Укренерго" (оператор магістральних електромереж), обленерго, виробники електроенергії та численні комунальні підприємства змогли отримати необхідне обладнання для заміни зруйнованих чи пошкоджених активів, що дозволило їм подолати складні зими під час воєнних конфліктів.

За словами експерта з енергетичних питань Геннадія Рябцева, на сьогодні робота американського агентства починає успішно заміщуватися допомогою від країн Європейського Союзу. Після перших рішень Трампа щодо призупинки роботи USAID в Україні наш уряд звернувся за підтримкою до країн Європи. У відповідь на це Секретаріат Енергетичного співтовариства (міжнародної організації, яка розробляє спільне законодавство в сфері енергетики для країн ЄС та деяких сусідніх країн) нещодавно повідомив, що він уклав угоди з постачальниками енергетичного обладнання для потреб України.

"Менше тижня тому Секретаріат випустив відповідне роз'яснення, в якому стверджував, що він уклав угоду з контрактором, через якого здійснювалася реалізація "Проекту енергетичної безпеки", - пояснив експерт, додавши, що мова йде якраз про те обладнання, яке постачалося за участі США.

Таким чином, Європейський Союз продовжить підтримувати енергосистему України, незалежно від позиції Білого Дому. "Що європейці могли забрати на себе, вони забрали", - підкреслив у коментарі РБК-Україна Геннадій Рябцев.

Додатковим підтвердженням підтримки з боку ЄС стала заява Офісу віцепремʼєр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України від 23 лютого. В цій заяві повідомлялося, що з початку повномасштабного вторгнення для посилення енергетичної безпеки нашої держави країни ЄС надали фінансування у розмірі 2 мільярди євро. Окремо в Україну було відправлено понад 8 850 електрогенераторів і понад 3 600 трансформаторів.

"Тільки восени 2024 року було виділено 160 мільйонів євро для відновлення електростанцій і мереж, а також для постачання обладнання", - зазначають представники уряду.

Геннадій Рябцев зазначив, що численні приватні компанії вже підписали угоди на постачання енергетичних систем до України, і ці контракти будуть реалізовані незалежно від політичної ситуації.

Однак, як зазначив фахівець, викликає занепокоєння ймовірність обмеження поставок в Україну озброєння для систем протиповітряної та протиракетної оборони.

"Щодо енергетичної безпеки я не маю серйозних побоювань. Фатальних наслідків не очікую. Набагато більше мене непокоїть ймовірність зупинки постачання озброєння для систем протиракетної оборони", - зазначив Геннадій Рябцев. Він також підкреслив, що ефективність роботи енергетичного сектору та економіки в цілому впливає на рівень захисту від атак російських ракет і дронів.

20 січня 2025 року, в перший день свого президентства, Дональд Трамп підписав указ, який призупиняє діяльність агентства USAID на три місяці. У рамках цього рішення було також доручено провести перевірку всіх програм безкоштовної допомоги, що їх реалізувало це агентство. Особливо це стосувалося роботи USAID в Україні.

26 січня український офіс USAID повідомив, що він отримав розпорядження Держдепу призупинити фінансування проектів. 28 січня видання Reuters повідомило, що адміністрація Трампа відправила у відпустку майже 60 топ-посадовців USAID.

У відповідь на це, 29 січня президент Володимир Зеленський доручив уряду провести перемовини з країнами Євросоюзу для заміщення допомоги, яка отримувалася від американського агентства, а ключові проекти фінансувати з внутрішніх ресурсів.

3 лютого мільярдер Ілон Маск, який став керівником новоствореного Департаменту ефективності державного управління (DOGE), висловився про USAID, назвавши його "злочинною організацією, що заслуговує на зникнення". Того ж дня державний секретар Марко Рубіо оголосив про початок своїх обов'язків на посаді директора USAID. 5 лютого він підкреслив, що діяльність цього агентства повинна бути спрямована на захист інтересів США, а не на благодійність.

11 лютого видання Politico повідомило, що після виходу США з численних гуманітарних ініціатив у різних куточках світу, Китай почав надавати свою допомогу цим країнам, таким чином посилюючи свій політичний вплив.

#Дональд Трамп #Електрична енергія #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Володимир Зеленський #Інвестиції #Енергетична галузь #Китай (регіон) #Євро #Експерт #Законодавство #Білий дім #Економіка України #Макроекономіка #Ілон Маск #Повітря #Англійська мова #Енергетична безпека #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Дрон #Протиракетна оборона #Агентство США з міжнародного розвитку #Електрична мережа #Державний департамент США #NBC

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Як ДТЕК реалізує комплексну програму підтримки ветеранів з 2014 року.
Українці впливають на Польщу: чому антиукраїнські настрої на виборах не були успішними в усіх регіонах країни.
Знайдена країна-союзник. Компанія російського бізнесмена здобула нове золоте родовище за межами країни -- Reuters.
Теги