
З метою рівномірного розподілу фінансових ресурсів та збільшення найменших пенсій в Україні введено обмеження на максимальну суму індексації, що становить 1500 гривень.
В Україні індексацію пенсій заплановано на березень 2025 року, в результаті чого більше ніж 10 мільйонів осіб отримають підвищення на 11,5%. Фокус зібрав всю актуальну інформацію щодо цього процесу на даний момент.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив на засіданні Кабінету міністрів, що з 1 березня в Україні розпочнеться процес індексації пенсій.
Він повідомив, що найнижчий рівень підвищення пенсій встановлюється на рівні щонайменше 100 гривень.
"Для забезпечення справедливого розподілу фінансових ресурсів та підвищення найменших пенсій, ми запроваджуємо максимальний ліміт індексації у розмірі 1500 гривень," -- зазначив прем'єр.
Як зазначили в Мінсоцполітики, розмір індексації обчислено на базі офіційних показників розвитку економіки у 2024 році: зростання споживчих цін -- 12%; зростання середньої заробітної плати за 2022-2024 роки -- 11%.
Відповідно до ухваленого рішення, з 1 березня буде проведено індексацію пенсій для:
Очікується, що після проведення індексації середній приріст пенсій складе 556 гривень, внаслідок чого середній розмір пенсії в Україні підвищиться з 5789 гривень до 6345 гривень.
З 1 березня також відбудеться індексація щомісячних страхових компенсацій для 158 тисяч осіб, які постраждали від нещасних випадків на виробництві або професійних хвороб, що призвели до втрати працездатності, а також для тих, хто має право на отримання страхових виплат у разі смерті потерпілого.
1 квітня також відбудеться автоматичний перегляд пенсій для 629 тисяч пенсіонерів, які продовжують працювати, з урахуванням їхнього оновленого страхового стажу.
Одночасно вводяться тимчасові обмеження на максимальний рівень індексації пенсій. Сума підвищення, яка буде визначена в результаті індексації, не перевищить 1 500 гривень для всіх отримувачів пенсій та страхових виплат, без огляду на їхню категорію.
Зазначається, що це дасть змогу більш справедливо розподілити обмежений фінансовий ресурс на здійснення індексації та забезпечити підвищення пенсій для українців, які отримують найменші виплати.
Для обчислень використовується половина інфляційних показників за 2024 рік та половина темпів зростання зарплат в країні за цей же період. Загальна сума цих величин визначає відсоткову ставку для індексації.
Причому індексація стосується не всієї пенсії, а її базової величини. 18 лютого Пенсійний фонд затвердив ключовий показник -- середню заробітну плату, яка склала 17 486,60 гривень. З урахуванням торішньої інфляції на рівні 12% коефіцієнт індексації становитиме 1,115 або 11,53%.
Розмір доплати визначається на основі обчисленої пенсії. Проте первинні аналізи вказують на те, що:
Збільшення на суму від 1 000 гривень отримають особи, чия розрахункова пенсія перевищує 10 000 гривень.
На думку спеціаліста з питань пенсійного забезпечення Сергія Коробкіна, мета індексації полягає в тому, щоб адаптувати пенсії до актуальних рівнів заробітних плат, оскільки середні показники зарплат постійно коливаються.
"Отже, якщо особа вийшла на пенсію вже давно, її зарплата, яка використовувалася для розрахунку, стала застарілою. Тому щороку проводиться індексація виплат, щоб пенсія відповідала актуальним економічним умовам", -- зазначає пан Сергій.
Пенсію можуть не проіндексувати, якщо особі призначили її вже після 1 січня 2025 року. Якщо ж людина вийшла на пенсію нещодавно, то в неї в розрахунках зазначена сучасна зарплата, а тому їй не потрібно підтягувати виплату.
Якщо пенсії призначено за останні три роки, то, ймовірно, індексації може не бути, тому що в розрахунках вказано зарплату, яка за нинішніми мірками вважається сучасною. Але для таких пенсіонерів можуть встановити втішну надбавку в розмірі 100 гривень, як це було в попередні роки.
Індексація не вплине на осіб, чия пенсія дорівнює 10 прожитковим мінімумам, що становить 23 610 гривень.
Зазначимо, що більшість українських пенсіонерів отримують виплати, які становлять не більше 30% від їхньої попередньої зарплати. Проте є певні групи людей, для яких пенсійний дохід складає до 50% від колишньої зарплати.
Раніше також стало відомо, що на пенсію можна вийти раніше: це можна зробити, "докупивши" страховий стаж. Фокус з'ясував 31 січня, що з Пенсійним фондом можна укласти договір, щоб "придбати" додатковий страховий стаж. Однак при цьому потрібно знати, що внески можна робити не тільки за себе, а й за іншу людину.
#Інфляція #Українська гривня #Сміливіше. #Економіка #Уряд України #Українці #Пенсіонерка #Прем'єр-міністр #Міністерство соціальної політики України #500 гривень #Прем'єр-міністр України #Фокус (український журнал) #Пенсія #Працездатність людини #Хвороба #Українська стогривнева банкнота