Інфляційні процеси уповільнюють зростання доходів: як змінилися заробітні плати в 2025 році.

Недостаток трудових ресурсів продовжує сприяти значному зростанню номінальних зарплат в Україні — у 2025 році це зростання перевищить 20% у річному вимірі.

На фоні зростаючого інфляційного тиску темпи підвищення реальних доходів в Україні почали знижуватися. У першому кварталі 2025 року реальні зарплати збільшилися на 9,2% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, проте вже в другому кварталі спостерігалося подальше уповільнення цієї динаміки. Цю інформацію містить Макроекономічний та монетарний огляд НБУ за липень 2025 року.

У зв’язку з відсутністю свіжої інформації від Державної служби статистики, фахівці Національного банку України змушені були звернутися до непрямих показників для оцінки доходів. Серед них були враховані такі фактори, як середній розмір пенсії, розрахункова зарплата для визначення пенсійних виплат, загальна сума єдиного соціального внеску (ЄСВ), внески з приватного сектору, а також надходження від податку на доходи фізичних осіб (ПДФО).

Відповідно до оцінок регуляторного органу, фактичні доходи пенсіонерів почали спадати вже в другій половині 2024 року, коли інфляція зазнала значного прискорення.

Додатковим індикатором уповільнення на ринку праці стало помітне збільшення кількості резюме, яке в червні 2025 року значно перевищувало темпи зростання вакансій: 33% проти 6% у річному вимірі. Це вказує на зростання пропозиції робочої сили, але також акцентує увагу на дисбалансі між попитом і пропозицією.

Особливо виражені секторальні диспропорції: кількість резюме в роздрібній торгівлі та телекомунікаціях зросла на 82% р/р, тоді як вакансій у цих галузях додалося значно менше. Водночас найзначніший приріст вакансій спостерігався у сфері оборони та безпеки -- на 61% у річному обчисленні.

Згідно з результатами опитування, проведеного Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій (ІЕД), нестача працівників залишається основною проблемою для бізнесу. Однак, збільшення кількості доступних працівників у 2025 році дещо полегшило процес пошуку кваліфікованих кадрів: якщо в IV кварталі 2024 року індекс трудових труднощів досягав 51%, то в перші п'ять місяців поточного року він знизився до 47%.

Нагадаємо, що 4 липня інформаційний портал "Фокус" публікував матеріал, присвячений тенденціям заробітних плат в Україні, ґрунтуючись на звіті Міністерства економіки "Моніторинг основних подій в економіці України-2025". У документі було зафіксовано значне підвищення зарплат. Це зростання не пов'язане з покращенням економічної ситуації, а є наслідком гострого дефіциту робочої сили, що змушує компанії підвищувати фінансові стимули для працівників. Три галузі, в яких були зафіксовані підвищення заробітків на рівні 32-43%, включають сільське господарство разом із лісовим та рибним господарством, будівельний сектор, а також інформаційні технології, за інформацією Мінекономіки.

Нагадуємо, що 1 липня в медіа з'явилася інформація про Бюджетну декларацію України на період 2026-2028 років, в якій заявлено про значне підвищення мінімальної заробітної плати.

#Інфляція #Національний банк України #Сміливіше. #Економіка #Бізнес #Робоча сила #Пенсіонерка #Ринок праці #Моніторинг #Телекомунікації #Фокус (український журнал) #Пенсія #Працевлаштування #Сільське господарство #Податок на доходи фізичних осіб #Інформаційні технології #Єдиний соціальний внесок #Роздрібна торгівля

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Експерти вважають, що без прийняття законопроєктів "Defence City" оборонний промисловий комплекс України не зможе конкурувати - УНН.
Точицький поділився з італійськими журналістами інформацією про те, які збитки несе культурна спадщина внаслідок агресії Росії.
Представники ПУМБ взяли участь у Конференції відновлення України 2025, яка проходила в Римі. — Delo.ua
Теги