Кабинет министров собрался на заседание 1 ноября — какие решения были озвучены?

Кабинет Министров Украины провел заседание, в ходе которого рассмотрел ряд вопросов. Какие решения приняли, сообщил представитель Правительства в Верховной Раде Тарас Мельничук:

Схвалено законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання", який стосується подання інформації про державну допомогу та відповідальності за порушення норм законодавства в цій сфері. Цей законопроект передбачає внесення змін до діючого закону, що регулює державну допомогу, зокрема, встановлює відповідальність для керівників та інших посадових осіб, які надають державну допомогу, за порушення вимог законодавства, а також уточнює дати вчинення та виявлення правопорушень. Окрім того, пропонуються зміни до статті 8, що стосуються повноважень Уповноваженого органу (Антимонопольного комітету України) у визначенні порядків надання незначної державної допомоги, обсягу такої допомоги для різних форм, а також оформлення матеріалів щодо адміністративних правопорушень. Також передбачено зміни до статті 16, що регулює реєстрацію державної допомоги та інші аспекти.

Схвалено новий законопроект під назвою "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, що стосуються відповідальності за недотримання вимог законодавства щодо державної допомоги підприємствам". Цей законопроект передбачає доповнення Кодексу України новою статтею 166-29, в якій визначаються склад правопорушень у сфері державної допомоги. Зокрема, йдеться про випадки, коли надавачі державної допомоги не інформують Уповноважений орган про надання нової державної допомоги або зміни до умов існуючої допомоги, що призводить до надання незаконної державної допомоги на основі нормативно-правових чи розпорядчих актів, а також інших документів, які надають право на отримання такої допомоги. Винятком є державна допомога, призначена для компенсації збитків, завданих надзвичайними ситуаціями, яка була затверджена Уповноваженим органом, а також допомога, що є неприйнятною для конкуренції. Крім того, законопроект передбачає, що надавачі державної допомоги можуть бути оштрафовані за недостатнє або недостовірне надання інформації Уповноваженому органу, а також за невиконання термінів, встановлених нормативно-правовими актами. Окрім цього, внесені зміни до статті 38 Кодексу щодо термінів адміністративних покарань за порушення в сфері державної допомоги, а також до статті 221, що регулює підвідомчість справ про адміністративні правопорушення.

Схвалено новий законопроект "Про управління відходами видобувної промисловості". Цей документ має на меті узгодження національних норм з європейським законодавством. Він передбачає встановлення правових, економічних та організаційних основ для управління відходами в видобувній промисловості з метою запобігання або зменшення негативного впливу на навколишнє середовище, а також на здоров'я і безпеку населення. Окрім того, законопроект включає заходи для попередження аварій на об'єктах, пов'язаних з відходами видобувної промисловості. У документі прописані обов'язки учасників процесу управління відходами, регулюється діяльність суб'єктів господарювання в галузі видобутку, а також їх відповідальність під час управління відходами, експлуатації об'єктів для їх утилізації, закриття таких об'єктів та реалізації пост-експлуатаційних заходів. Законопроект також містить положення щодо планування управлінської діяльності, запобігання аварійним ситуаціям, а також вирішення питань, пов'язаних з техногенними родовищами та покинутими об'єктами. Визначаються вимоги до надання адміністративних послуг, включаючи отримання дозвільних документів у сфері управління відходами, а також аспекти державного нагляду за цією діяльністю. Крім того, прописані вимоги до фінансового забезпечення для операторів, які планують експлуатувати або вже експлуатують об'єкти, пов'язані з відходами видобувної промисловості тощо.

- Погоджено пропозицію Міністерства культури та стратегічних комунікацій стосовно реалізації протягом двох років експериментального проекту щодо запровадження Реєстру заявок та отримувачів державної підтримки у сфері культури. Затверджено Порядок реалізації експериментального проекту, який визначає механізм реалізації експериментального проекту щодо запровадження Реєстру заявок та отримувачів державної підтримки у сфері культури, процедури та вимоги щодо його функціонування, збирання, накопичення, захисту, обліку, відображення, оброблення реєстрових даних та надання реєстрової інформації про державну підтримку у сфері культури, що міститься у Реєстрі. Визначено координаторами експериментального проекту Міністерство культури та стратегічних комунікацій, Державний комітет телебачення і радіомовлення та Державне агентство з питань мистецтв та мистецької освіти.

Згідно з частиною п'ятою статті 5 Закону України від 10 червня 2023 року № 3153-IX "Про захист прав споживачів", затверджено список товарів, що не підлягають поверненню або обміну. До цього переліку входять, зокрема, продукти харчування, медикаменти, засоби особистої гігієни, косметичні вироби та мийні засоби, які не мають захисної упаковки, що унеможливлює їх повернення. Також до списку належать товари, які були нарізані або виготовлені за індивідуальними розмірами споживача. Водночас втратила чинність постанова Кабінету Міністрів України від 19 березня 1994 року № 172 "Про реалізацію окремих положень Закону України "Про захист прав споживачів".

Внесено корективи до додатку 3, який містить "Вичерпний перелік критеріїв для оцінки рівня ризику, пов’язаного з господарською діяльністю, їх показники, кількість балів за кожним показником, шкалу оцінювання та частоту проведення планових контрольних заходів у сфері електроенергетики". Ці зміни стосуються критеріїв оцінки ризику в електроенергетиці та теплопостачанні, а також встановлюють частоту проведення планових перевірок Державною інспекцією енергетичного нагляду. Це робиться з метою адаптації норм до вимог Закону України "Про зміни до деяких законодавчих актів України, спрямованих на відновлення та "зелену" трансформацію енергетичної системи" (N 3220-IX). Додаток доповнено новими підпунктами, що стосуються видів господарської діяльності в електроенергетиці для особливих споживачів, а також внесено зміни до класифікації порушень законодавства в цій сфері, зафіксованих протягом останніх п’яти років до планового періоду. Окрім того, уточнено критерії оцінки ризику в господарській діяльності.

Відповідно до вимог Закону України "Про основи національного спротиву", були внесені зміни до нормативного акту, що регулює діяльність добровольчих формувань територіальних громад. Це включає розширення законних підстав для ліквідації добровольчих загонів, а також впровадження процедури анулювання посвідчень добровольців територіальної оборони у випадках їх розформування чи завершення контракту.

Здійснено оновлення ряду постанов Кабінету Міністрів України, зокрема, постанови від 07.05.1998 № 653 "Про порядок реалізації дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння, включаючи органогенні матеріали та напівдорогоцінні камені, з Державного фонду дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння України", постанови від 06.06.2007 № 803 "Про затвердження Порядку відчуження об’єктів державної власності", постанови від 24.04.2019 № 351 "Про затвердження Методики оцінки фіскальних ризиків", а також постанови від 02.10.2019 № 865 "Щодо функціонування електронної торгової системи для реалізації майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність)". Ці зміни адаптували зазначені акти до нових умов, пов'язаних зі зміною організаційно-правової форми державного підприємства "Прозорро.Продажі" на акціонерне товариство. Визначено, що плата за розвиток електронної торгової системи становитиме 30% від максимальної винагороди оператора електронного майданчика, який подав найвищу цінову пропозицію. Міністерству економіки доручено щорічно до 1 березня переглядати розмір плати на розвиток електронної торгової системи та, за потреби, подавати Кабінету Міністрів відповідні рекомендації.

Внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2022 року № 257 "Про створення Координаційного штабу щодо питань поводження з військовополоненими". У новій редакції передбачено формування Ради Координаційного штабу, яка займатиметься узгодженням міжвідомчих позицій стратегічного характеру в рамках діяльності цього штабу. Також планується створення спеціальної групи для ведення переговорного процесу, утворення регіональних представництв (робочих груп) Координаційного штабу, а також заснування Громадської ради при штабі, що стане важливим інструментом впливу суспільства на процес обміну військовополоненими.

Сформовано міжвідомчу робочу групу для координації реалізації Стратегії морської безпеки України. Затверджено регламент роботи групи та визначено її склад.

Внесено корективи до постанови Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2023 року номер 1102 "Щодо затвердження системи класифікації відходів та Національного реєстру відходів". Встановлено, що для цілей оподаткування Національний реєстр відходів та система класифікації відходів почнуть діяти з 1 січня 2026 року.

- Погоджено пропозицію Міністерства освіти і науки стосовно реалізації в період воєнного стану, але не довше ніж протягом двох років, експериментального проекту щодо посилення безпеки освітнього середовища в закладах загальної середньої освіти в умовах правового режиму воєнного стану. Затверджено Порядок реалізації експериментального проекту. Установлено, що координатором експериментального проекту є Міністерство освіти і науки, а учасниками - Міністерство внутрішніх справ, Державна служба з надзвичайних ситуацій, Національна поліція, обласні, Київська міська військові адміністрації, органи місцевого самоврядування та заклади загальної середньої освіти, в яких навчається понад 200 здобувачів освіти та організовано освітній процес в очній та/або змішаній (шляхом поєднання очної та дистанційної форм здобуття освіти) формі. Передбачено забезпечення закладів освіти, які визначені для участі в експериментальному проекті, фізичною охороною, освітленням, встановлення пропускного режиму на територію закладів освіти з метою недопущення проникнення на його територію (приміщення) сторонніх осіб чи пронесення небезпечних речовин, заборонених до обігу предметів тощо.

Внесено корективи до процедури укладення, змінення та припинення договору на медичне обслуговування населення в рамках програми медичних гарантій. Зокрема, урегульовано питання щодо порядку формування списку медичного обладнання, інформацію про яке субʼєкти господарювання зобов’язані внести до електронної системи охорони здоров'я. Цей список буде затверджувати Міністерство охорони здоров'я за рекомендацією Національної служби здоров'я України.

Внесено зміни, спрямовані на розширення доступу до пільгового кредитування для придбання та встановлення гібридних електропостачальних систем у домогосподарствах. Це передбачає коригування порядку надання фінансової державної підтримки фізичним особам, які встановлюють у своїх домівках генеруючі установки, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел. Нововведення дозволяє здійснювати установку гібридної системи як самостійно, так і з залученням спеціалізованих компаній. Крім того, збільшено максимальну площу об'єкта нерухомості для отримання фінансової допомоги до 300 квадратних метрів. Також продовжено термін подачі одержувачем фінансової допомоги (кредиту) уповноваженому банку копій документів, що підтверджують придбання та введення в експлуатацію гібридної електропостачальної системи до 180 календарних днів.

Внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 16 листопада 1994 року № 778, яка стосується затвердження нового Положення про Координаційну раду з питань судової експертизи при Міністерстві юстиції України. Це оновлене Положення розроблено з метою його узгодження з постановою Кабінету Міністрів України від 17 червня 2009 року № 599, що регулює питання консультативних, дорадчих та інших допоміжних органів, створених Кабміном. Зокрема, було переглянуто та актуалізовано повноваження і завдання Координаційної ради, а також визначено ефективний механізм формування її складу та організації діяльності в цілому. Крім того, внесено зміни до постанови КМУ від 2 липня 2008 року № 595, що стосується затвердження порядку атестації та державної реєстрації методик проведення судових експертиз. Згідно з новими нормами, рішення Координаційної ради щодо державної реєстрації методик матимуть рекомендаційний характер, а остаточне рішення про реєстрацію прийматиме Міністерство юстиції.

- Внесено зміни до плану розподілу і користування радіочастотним спектром в Україні, затвердженого постановою КМУ від 19.12.2023 N 1340, з метою подальшої гармонізації смуг радіочастот, що використовуються в Україні та в ЄС, а також підготовки до проведення заходів, необхідних для впровадження в Україні системи стільникового радіозвʼязку пʼятого покоління.

Внесено корективи до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у випадку загибелі, інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності для військовослужбовців, військовозобовʼязаних та резервістів, які проходять навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, або службу у військовому резерві". Зокрема, уточнено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобовʼязаного та резервіста, призваного на збори чи для служби в резерві, який зник безвісти за особливих обставин або визнаний безвісно відсутнім, виникає з дати, коли рішення суду про оголошення його померлим набирає законної сили. Також внесено зміни до постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 168 "Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сімʼям під час дії воєнного стану". Уточнено, що право на отримання одноразової грошової допомоги у випадку загибелі (смерті) особи, зазначеної в пунктах 1-1-2 цієї постанови, яка зникла безвісти за особливих обставин або була визнана безвісно відсутньою судом, виникає з дати набрання законної сили рішенням суду про оголошення цієї особи померлою.

Було створено Міжвідомчу робочу групу, яка займається питаннями реформування законодавства в галузі запобігання та боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, отриманих злочинним шляхом, а також фінансуванням тероризму та розповсюдженням зброї масового знищення. Це ініціатива спрямована на інтеграцію України до Єдиної зони платежів у євро (SEPA). Порядок діяльності Міжвідомчої робочої групи та її склад були затверджені.

У межах загального обсягу бюджетних асигнувань, затверджених для Міністерства охорони здоров'я на 2024 рік у загальному фонді державного бюджету, відбувся перерозподіл фінансування за програмою "Медична допомога та соціальна реабілітація військовослужбовців" у Клінічній лікарні "Феофанія". Це передбачає скорочення витрат на споживання на суму 416 млн 591,85 тис. гривень, з одночасним збільшенням витрат на розвиток на цю ж суму. Також були внесені зміни до Порядку використання бюджетних коштів, призначених для надання медичної допомоги та соціальної реабілітації військовослужбовців у Клінічній лікарні "Феофанія". Зокрема, Порядок був доповнений новим напрямком, що передбачає закупівлю дорогого медичного обладнання для забезпечення якісної медичної допомоги та реабілітації військовослужбовців.

У рамках загального фінансування, затвердженого для Міністерства охорони здоров'я на 2024 рік, було проведено перерозподіл бюджетних коштів. Це передбачає зменшення витрат за програмою "Медична допомога, що надається санаторно-курортними закладами", зокрема скорочення видатків споживання з загального фонду на 53 млн 631 тис. гривень та зменшення за спеціальним фондом, фінансування якого здійснюється за рахунок власних надходжень, на 843,7 тис. гривень. Водночас, відбулося збільшення фінансування за програмою "Спеціалізована медична допомога, що надається загальнодержавними закладами охорони здоров'я", із зростанням витрат споживання з загального фонду на 42 млн 691 тис. гривень та за спеціальним фондом на 843,7 тис. гривень. Крім того, передбачено збільшення коштів на розвиток у рамках програми "Спеціалізована медична допомога, що надається закладами охорони здоров'я наукових установ та закладів вищої освіти" на 10 млн 940 тис. гривень.

Затверджено відповідно до частини п'ятої статті 15-1 Закону України "Про енергетичну ефективність будівель" Порядок ведення національної бази даних енергетичних та експлуатаційних характеристик будівель. Цей Порядок регламентує процедури та вимоги щодо створення, наповнення та функціонування національної бази даних, яка є складовою частиною Єдиної державної електронної системи в сфері будівництва. Документ визначає інформацію про основні технічні параметри об'єктів будівництва, характеристики інженерних систем та енергоспоживання будівель, що підлягають обліку в базі даних. Порядок також встановлює вимоги до збору та обробки даних, формату та способів надання інформації, етапи наповнення бази даних, а також правила щодо термінів і частоти оновлення інформації. Окрім того, документ регулює зберігання даних, містить перелік довідників, класифікаторів та словників, а також визначає порядок їх використання під час внесення інформації. Встановлюються також норми для взаємодії з іншими базами даних, реєстрами та електронними інформаційними системами, а також інші вимоги щодо структури та функцій бази даних будівель.

Сформовано міжвідомчу робочу групу, яка займається питаннями відновлення житлового фонду. Затверджено регламент діяльності цієї групи та визначено її персональний склад.

В межах загального фінансування, визначеного для Господарсько-фінансового департаменту Секретаріату Кабінету Міністрів України на 2024 рік у загальному фонді державного бюджету, проведено перерозподіл бюджетних витрат. Зокрема, зменшено видатки за програмою "Керівництво та управління у сфері статистики" на 64 млн 215,6 тис. гривень. Одночасно, видатки за програмою "Обслуговування та організаційне, інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення діяльності Кабінету Міністрів України" збільшено на 64 млн 66,1 тис. гривень, а також підвищено фінансування програми "Керівництво та управління у сфері етнополітики та свободи совісті" на 149,5 тис. гривень.

Схвалено угоду між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Вірменія, що регулює умови ведення оплачуваної діяльності членами сімей працівників дипломатичних і консульських установ. Головною метою цієї угоди є встановлення чітких і взаємовигідних умов для здійснення такої діяльності для родичів співробітників дипломатичних представництв обох країн.

Затверджено програми управління річковими басейнами Дніпра та Дону на період 2025-2030 років, які мають на меті досягнення екологічних стандартів, встановлених для кожного з районів. Головною стратегічною метою для всіх річкових басейнів є забезпечення та підтримання "доброго" екологічного і хімічного стану поверхневих вод, а також "доброго" хімічного і кількісного стану підземних вод. Крім того, важливим аспектом є досягнення "доброго" екологічного потенціалу для штучних або суттєво змінених водойм.

Схвалено плани управління річковими басейнами для річок Причорноморського регіону, Криму та Приазов'я на період 2025-2030 років. Основною метою цих планів є досягнення екологічних цілей, визначених для кожного з річкових басейнів у встановлені терміни. Стратегічною екологічною метою для всіх зазначених районів є досягнення або підтримка "доброго" екологічного та хімічного стану поверхневих вод, а також "доброго" хімічного та кількісного стану підземних вод, разом із забезпеченням "доброго" екологічного потенціалу для штучних або суттєво змінених водних масивів.

Схвалено плани управління річковими басейнами Вісли, Дністра та Південного Бугу на період 2025-2030 років. Ці плани спрямовані на досягнення екологічних цілей, встановлених для кожного з районів річкових басейнів у визначені терміни. Основною стратегічною екологічною метою для всіх цих територій є забезпечення або підтримка "доброго" екологічного та хімічного стану поверхневих вод, а також "доброго" хімічного і кількісного стану підземних вод. Крім того, планується досягти "доброго" екологічного потенціалу для штучних або значно змінених поверхневих вод.

В рамках загального обсягу бюджетних асигнувань, затверджених Міністерству фінансів на 2024 рік у державному бюджеті, проведено перерозподіл витрат споживання. Це передбачає зменшення фінансування програми "Керівництво та управління у сфері реалізації політики з питань управління державним боргом" на 18 млн 300 тис. гривень та відповідне збільшення фінансування програми "Керівництво та управління у сфері фінансів" на таку ж суму.

Схвалено проект Протоколу, що регулює співпрацю між Урядом України та Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини. У документі йдеться про внесення змін до попередньої Угоди, що стосується розміщення короткотермінової моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. Це рішення прийнято з метою забезпечення можливості продовження терміну діяльності місії на запит української сторони до дванадцяти місяців.

#Українська гривня #Європейський Союз #Уряд України #Товари #Київська область #Відходи #Конкуренція (економіка) #Організація Об'єднаних Націй #Законодавство #Воєнний стан #Вірменія #Енергетика #Міністерство юстиції (Україна) #Державний бюджет #Судова експертиза #Кодекс України про адміністративні правопорушення #Суб'єкт господарювання #Електропостачання #Господарська діяльність #Внутрішнє судноплавство #Поверхневі води #Військовослужбовці #Військовополонений #Управління відходами #Дренажний басейн #Крим

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги