
Фрідріх Мерц, 69-річний політик, наразі очолює партію ХДС. Раніше він працював у сфері права.
Народився 11 листопада 1955-го в місті Брілон, що розташовано на заході Німеччини (земля Північний Рейн-Вестфалія).
Під час Другої світової війни його батько воював у складі Вермахту, але близко 4-х років провів у полоні. Згодом працював суддею, та навіть провів кілька великих судових процесів проти нацистських чиновників. Мати Фрідріха Мерца походила з родини колишнього мера Брілона.
Він отримав вищу освіту в Боннському університеті, спеціалізуючись на правознавстві. Після стажування в суді Саарбрюккена, швидко перейшов до адвокатської діяльності, працюючи з приватними хімічними компаніями у Франкфурті та Бонні.
З юнацтва Фрідріх Мерц був членом молодіжного крила Християнсько-демократичного союзу, а у 25 років очолив Брілонське відділення "Молодої спілки" ХДС.
У 1989 році він взяв участь у виборах до Європейського парламенту. Протягом одного терміну він працював у складі цього парламенту, будучи членом Комітету з економічних і монетарних справ.
Після роботи в Європейському парламенті він став депутатом Бундестагу, представляючи ХДС. Активно підтримував законодавчі ініціативи в галузі економіки та фінансів. У 2000 році очолив фракцію ХДС у німецькому парламенті.
Зображення: Мерц на чолі ХДС (Getty Images)
Після невдачі на виборах 2002 року Фрідріх Мерц залишив свою посаду, яку зайняла Ангела Меркель. Хоча вони були однопартійцями і співпрацювали, між ними існували суттєві ідеологічні розбіжності.
Мерц виступав за консервативний курс ХДС, а Меркель прагнула зробити партію більш "лівою". Меркель блокувала податкову реформу Мерца, а він критикував її реформу охорони здоров'я, а також всупереч їй виступав за загальноєвропейську бюджетну політику і загальний ринок праці.
Після обрання Ангели Меркель на посаду канцлера Фрідріх Мерц ще 4 роки працював у Бундестазі, входив складу Комітету з правових питань. У 2009 він пішов із політики.
Змінив свою кар'єру з депутатської на юридичну. Працював старшим радником в міжнародній юридичній фірмі Mayer Brown та очолював наглядову раду німецького відділення інвестиційного гіганта BlackRock.
Завдяки діяльності в приватному бізнесі, Мерц зміг досягти річного доходу в мільйон євро. Він володіє власним літаком, яким керує особисто.
Фрідріх Мерц відновив свою політичну кар'єру у 2018 році, з наміром зайняти місце лідера Християнсько-Демократичного Союзу, яке до цього займала Ангела Меркель. Однак йому вдалося досягти цієї мети лише з третьої спроби.
У січні 2022 року він очолив політичну силу, коли Християнсько-демократичний союз вийшов в опозицію, а канцлером було призначено Олафа Шольца з Соціал-демократичної партії Німеччини.
У зв'язку з політичною кризою, що спалахнула восени 2024 року в Німеччині, було вирішено провести позачергові вибори, які відбудуться 23 лютого 2025 року.
Фрідріх Мерц очолює виборчий блок ХДС/ХСС і висуває свою кандидатуру на пост наступного канцлера. За даними ZDF-Politbarometer, його партія наразі має лідируючі позиції в рейтингах, досягаючи 30%.
Найближчий суперник представлений ультраправою партією "Альтернатива для Німеччини", яка має підтримку на рівні 21%. Соціал-демократична партія Німеччини, очолювана Олафом Шольцем, ймовірно, здобуде 16%.
Зображення: вибори в Німеччині - 23 лютого (фото з Getty Images)
У разі успішної перемоги та створення коаліції, Мерц обіцяє провести реформу податкової системи, зменшуючи податкове навантаження.
Також політик наголошує на необхідності жорсткої міграційної політики зі скороченням виплат та стимулюванням мігрантів до пошуку роботи.
Додатково, лідер ХДС має намір зосередитися на посиленні оборонних можливостей держави.
Фрідріх Мерц виступає на підтримку України від початку повномасштабного вторгнення РФ.
Керівник ХДС критикував владу Німеччини та інші країни-союзники за зволікання та обережність у наданні військової допомоги Україні.
Зокрема, у контексті відмови Олафа Шольца постачати далекобійні ракети Taurus, Мерц не раз підкреслював необхідність дозволити Збройним силам України здійснювати далекі удари по військовим цілям на території Російської Федерації.
На Мюнхенській безпековій конференції 2025 року Фрідріх Мерц знову підняв питання надання Україні ракет Taurus. Він зазначив, що підтримує цю ідею, однак вважає за необхідне узгодити це рішення з іншими державами, зокрема з Францією та Великою Британією.
"Моя індивідуальна точка зору, а також позиція моєї депутатської команди завжди залишалася ясною стосовно цих крилатих ракет. Хочу ще раз підкреслити те, що нещодавно висловлював під час передвиборчої кампанії. Ми повинні бути готові до їх постачання, але лише за умови узгодження з нашими європейськими партнерами", - зазначив політик.
Фото: візит Мерца до Києва в грудні 2024 (Getty Images)
Щодо питання членства України в НАТО, Фрідріх Мерц зазначає, що рішення про можливість вступу вже прийнято. Він заперечує думку, що приєднання до Альянсу стане неможливим до початку переговорного процесу з Росією.
"На попередньому саміті НАТО ми ухвалили рішення, що Україна має перспективу вступу до Альянсу. Щоб змінити цю ситуацію, необхідно прийняти спільне рішення. Я не поділяю думку тих, хто вважає, що членство України в НАТО стане неможливим до початку переговорів з Росією," - підкреслив він.
Мерц раніше ініціював ідею утворення контактної групи, до складу якої увійшли б Німеччина, Польща, Велика Британія та Франція, з метою вироблення спільної стратегії для досягнення справедливого завершення війни на користь України.
Мерц вважає, що зазіхання лідера РФ Путіна не обмежуються Україною, а спрямовані "на всю територію колишнього Радянського Союзу". І за кілька років Росія зможе кинути виклик НАТО.
"Росія не повинна більше бачити шансів успішно продовжувати цю війну військовим шляхом", - каже очільник ХДС. На його думку, для цього необхідно, щоб Україна була "достатньо сильною", щоб "ефективно захищатися від російської агресії".
У Мюнхені Мерц провів зустріч з президентом України Володимиром Зеленським, підкресливши свою підтримку в прагненні досягти миру, виходячи з позиції сили. Він також зазначив, що Україна повинна бути учасником переговорів з Росією, отримуючи підтримку від Європи.
Скриншот с сайта x.com/_FriedrichMerz
У своїй промові, що передує виборам, Фрідріх Мерц підкреслив, що здобуття перемоги України у війні стане одним із головних напрямків його діяльності, якщо він буде обраний канцлером Німеччини.
"На мою думку, для України найважливіше - це здобути перемогу в цій війні," - підкреслив він.
За словами Мерца, перемога України у війні символізує повернення територіальної цілісності під керівництвом легітимного демократичного уряду, який реалізує свій суверенітет і забезпечує повну свободу у виборі політичних і військових союзів.
Детальнішу інформацію про позачергові вибори в Німеччині, які відбудуться 23 лютого, можна знайти в статті "Хто прийме місце Шольца? Які результати виборів у Німеччині та які наслідки це матиме для України".
#НАТО #Ангела Меркель #Франкфурт #Податок #Європа #Росія #Економіка #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Європейський парламент #Сполучене Королівство #Євро #Німеччина #Радянський Союз #Політик #Володимир Путін #Коаліція #Міграція населення #Друга Польська Республіка #Літак. #Опозиція (політика) #Парламент #CSU #Канцлер #Альтернатива для Німеччини #Соціал-демократична партія Німеччини #Канцлер Німеччини (1949 - дотепер) #Ультраправа політика #Мер #Консерватизм #Франція #Адвокат. #Друга світова війна #Getty Images #Нацизм #Суверенітет #Бундестаг #Християнсько-демократичний союз Німеччини #Фрідріх Мерц #BlackRock #Мюнхен #Північний Рейн-Вестфалія #Збройні сили #Майєр Браун #Боннський університет #Бонн.