Валютні коливання в Україні: долар стрімко зростає в ціні, в той час як українці активно обирають євро – чи є сенс у такому рішенні?

Аналітики очікують складний тиждень для валютного курсу.

В Україні спостерігається стрімке зростання вартості долара - нестійка рівновага, яку Національний банк підтримував тривалий час, була порушена. Безготівковий курс досяг позначки 42 гривні за долар, тоді як середній готівковий курс вже перевищив цю межу.

Куди направиться курс у фінальному тижні грудня? Чи є шанси на стабілізацію або навіть зниження вартості американської валюти до Нового року? Що зараз вигідніше: долар, євро чи інші альтернативи? Дізнайтеся більше в нашому щотижневому аналітичному огляді на ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші експерти: член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.

Понеділок, 16 грудня, став неприємним сюрпризом для тих, хто вирішив відкласти купівлю валюти до завершення вихідних. Тепер за один долар у готівці доводилося викладати в середньому 42 грн 3 коп., що на 10 копійок більше в порівнянні з цінами перед вихідними. Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, з вівторка по четвер, 17-19 грудня, курс долара продовжував зростати: у середньому до 42,20 грн у продажу (+17 коп.) і до 41,67 грн у купівлі (+20 коп.). На неділю, 22 грудня, курс знову підвищився, досягнувши 42,22 грн за долар у продажу (+35 коп. за тиждень) та 41,68 грн у купівлі (+36 коп. за тиждень).

Максимальна ціна продажу долара досягла 42,35 грн, що на 25 копійок більше за тиждень, тоді як мінімальна склала 42,02 грн за долар (+28 коп.). Щодо курсу купівлі, він становив 41,95 грн, зростаючи на 28 копійок.

Курс готівкового євро мінявся за іншим сценарієм: від понеділка до середи (16-18 грудня) - зростання у продажу й купівлі відповідно до 44,41 (+17 коп.) та 43,79 (+23 коп.) грн/євро, від четверга до неділі (19-22 грудня) - зниження до 44,17 (-24 коп.) та 43,46 (-23 коп.) грн/євро. Тобто у підсумку за тиждень євровалюта навіть здешевшала на 10 коп.

На чорному ринку, згідно з даними сервісу "міняйло" (miniaylo) від finance.ua, ситуація виявилася досить мінливою. Протягом п'яти днів курс долара у продажу поступово зростав, піднявшись на 20 копійок з 41,90 до 42,10 грн за долар. Водночас на ринку купівлі спостерігалася справжня курсова метушня: іноді курс сягав 42,10, а потім знову знижувався до 41,80 грн за долар. У неділю, 22 грудня, середній курс продажу долара серед міняйлів зріс до 42,35 грн за долар (+45 копійок за тиждень), у той час як середній курс купівлі опустився до 42,00 грн за долар (-2 копійки за тиждень).

Після триденної стабільності на показниках 44,35 грн за євро у продажу та 42,10-42,15 грн у купівлі, курс євро несподівано впав у четвер до 44,08 грн за євро у продажу і 43,85 грн у купівлі. Проте до кінця тижня курс продажу піднявся до 44,50 грн за євро (+15 копійок за тиждень), а курс купівлі зріс до 44,15 грн (+20 копійок за тиждень).

Протягом тижня Національний банк суттєво знизив вартість гривні, в результаті чого курс долара піднявся на 32 копійки і досяг позначки 41,93 грн за долар. Чотири дні підряд реєструвалися нові максимуми знецінення національної валюти.

На понеділок, 23 грудня, регулятор все ж зміцнив гривню на 5 копійок, до 41,88 грн/долар (+27 коп. за тиждень).

Євро дорожчав від понеділка до четверга (16-19 грудня), курс досяг 43,96 грн/євро. Однак у п'ятницю він обвалився до 43,58, а на понеділок, 23 грудня, курс ще знизився до 43,51 грн/євро. Тобто за тиждень євро здешевшав на 23 коп.

Протягом тижня обмінний курс долара до євро знизився з 1,05 до 1,04 долара за євро.

Експерти пояснюють такі коливання курсу євро зміною його котирувань на міжнародних ринках.

Андрій Шевчишин зазначає, що на українському фінансовому ринку діяло кілька взаємопов'язаних факторів, які зрештою вплинули на формування нинішнього курсу долара. Головною причиною різкого падіння гривні стало зменшення обсягу продажу валюти Національним банком на міжбанківському ринку. Безготівковий курс досягнув позначки 42 грн за долар, але регулятор не дозволив йому піднятися вище. Серед інших важливих чинників – збільшення в кінці року пропозиції валюти з боку експортерів, які вигідно реалізували її за високим курсом, а також зниження попиту з боку імпортерів.

Андрій Забловський додав, що курс на готівковому ринку виріс менше, ніж очікувалось.

"На міжбанківському ринку вдалося успішно протестувати новий курс - 42 гривні за долар. При цьому спред, що представляє собою різницю між курсами безготівкових і готівкових операцій, зменшився майже в два рази, до 20-25 копійок, завдяки зниженню попиту на готівкову валюту як серед населення, так і бізнесу," - зазначив експерт.

Прогнози фахівців мають різні відмінності.

На думку Андрія Забловського, на тижні від 23 до 29 грудня курс готівкового долара стабілізується на досягнутому рівні понад 42 грн/долар у зв'язку з Різдвом та Новим роком.

"Ситуація традиційна: на кінець року зростає попит на гривню для виплати податків та інших виплат - премій, дивідендів тощо, тому не варто очікувати, що попит на долар збільшиться, швидше навпаки", -- аргументував Андрій Забловський.

Андрій Шевчишин зазначає, що попереду нас чекає важкий тиждень.

"Очікуються значні коливання курсу вище 42 грн за долар у зв'язку з тим, що Різдво (25 грудня) за кордоном є вихідним, що обмежить банківські валютні операції. Міжбанківський ринок в Україні, ймовірно, перевищить позначку 42 грн за долар у продажу, і регулятор навряд чи втрутиться в цю ситуацію. Внаслідок цього на готівковому ринку долар може продовжити зростати, перевищуючи 42,22 грн за долар, що вже спостерігається в середньому, - зазначив експерт."

Олег Пендзин підкреслив, що багато аспектів залежатимуть від того, який офіційний обмінний курс гривні щодо долара визначить Національний банк.

"Найвірогідніше, що девальвація гривні продовжиться, і курс НБУ в найближчі дні перетне позначку 42 гривні за долар. Тобто середній готівковий курс матимемо на рівні 42,25-42,40 грн/долар", - конкретизував Олег Пендзин.

Експерти зазначають, що українці збільшили продаж готівкової валюти, бо курс вигідний. На період свят цей тренд посилиться. За словами Олега Пендзина, це чи не єдина ситуація, коли продаж валюти має сенс, бо гроші будуть відразу витрачені на подарунки тощо. В інших випадках обмін доларів на гривні можна робити, наприклад, для купівлі гривневих облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП), відкриття гривневих депозитів або за умови крайньої необхідності.

Олег Пендзин зазначив, що в Україні нині існують сприятливі умови для отримання прибутків від гривневих фінансових інструментів, таких як депозити та облігації внутрішньої державної позики (ОВДП).

"Наразі можна впевнено робити прогнози на три місяці наперед, - говорить експерт. - Вважаю, що на кінець поточного року офіційний курс долара досягне запланованих 42 грн і навіть більше. Це, очевидно, підвищить курси безготівкового і готівкового долара, але не настільки, щоб валюта стала вигіднішою навіть за гривневі депозити терміном дії три місяці, не кажучи вже про ОВДП. Але люди, котрі вже мають валютні заощадження, нехай їх зберігають".

Андрій Шевчишин звернув увагу на цікаве питання: що є більш вигідним - високодохідні облігації внутрішньої державної позики, депозитні рахунки в банках, які знаходяться поза контролем власника, чи готівка, яка приносить прибуток лише завдяки змінам курсу по відношенню до гривні, але при цьому залишається доступною в будь-який момент.

"У воєнний час можливість отримати доступ до своїх фінансів у будь-який момент стає надзвичайно важливою, - зазначає Андрій Шевчишин. - Дійсно, зберігання доларів "під матрацом" не дозволяє отримати суттєвий прибуток. Вони лише слугують засобом захисту від повної втрати в разі непередбачених обставин. Тому купівля готівкових доларів чи євро на сьогодні також виглядає доцільною."

Андрій Забловський зазначив, що громадяни України поступово змінюють свої заощадження з доларів на євро. За інформацією Національного банку, частка валютних депозитів у євро зросла з 16% до 25% протягом останніх п'яти років.

Хоча цей тренд поки що не дуже помітний, він все ж існує. За даними банківської статистики за поточний рік, спостерігається зменшення вкладів у доларах та невелике збільшення депозитів у євро, - зазначає Андрій Забловський. - Важко передбачити, чи вигідніше сьогодні інвестувати в долар, що дорожчає, чи в євро, яке знижується, але є ймовірність, що в майбутньому євро знову може подорожчати. Тому я знову підкреслюю важливість диверсифікації фінансових заощаджень: 40% в гривні, по 30% в доларах і євро.

Для людей з великими фінансовими ресурсами експерт рекомендує розглянути можливість інвестування в дорогоцінні метали, такі як золото та срібло у вигляді зливків, а також у криптовалюти.

#Економіст #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Уряд України #Українці #Північна та Південна Америка #Облігація (фінанси) #Позика. #Банк #Експорт #Євро #Попит #Долар #Девальвація #Заощадження #Валюта #Обмінний курс #Готівка #Різдво #Фінансовий ринок #Новий рік #Депозитний рахунок

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Огляд казино GGBet
Імпорт з України знову викликав невдоволення серед польських фермерів: у Варшаві планують великий протест.
Фермери з Польщі оголосили про проведення акції протесту проти імпортних товарів з України.
Теги